Jak zarezerwować adresy IP dla urządzeń w sieci lokalnej?

W poprzednim poradniku tłumaczyliśmy zasadę i metody przekierowania portów w routerze. Bardziej dociekliwi użytkownicy pewnie zauważyli, że obiecywaliśmy wytłumaczyć też reguły rezerwacji adresów IP dla urządzeń w sieci lokalnej. Nie zajęliśmy się tym tematem wcześniej, żeby zwrócić uwagę na to, co stanie się jeżeli nie będziemy korzystać z tej funkcjonalności.

Jak widać w powyższej historii, Nerdzik poprawnie przekierował porty na swoim routerze, ale nie zwrócił uwagi na rezerwację adresów IP. Z tego powodu, po ponownym uruchomieniu komputera, urządzenie otrzymało inny adres IP z puli DHCP, przez co reguła przekierowania portów dla klienta uTorrent okazała się bezużyteczna. Poniższy tutorial powinien wyjaśnić Wam „z czym to się je” oraz rozwiązać podobne kłopoty, do tych przedstawionych w 8levelowej „net story”.

Wprowadzenie

Praca w sieci Internet, czyli w zbiorze sieci opartych na protokołach TCP/IP, wymaga, aby każdy host (komputer, kamera IP, NAS, serwer drukarek) miał poprawnie skonfigurowane parametry IP. Parametry, które należy skonfigurować to:

  • adres IP,
  • maska podsieci,
  • brama domyślna,
  • adres serwerów DNS.

Ustawienia te mogą być dokonane manualnie lub równie dobrze możemy skorzystać z usług serwera DHCP,  który odciąży nas od czasochłonnego konfigurowania poszczególnych urządzeń, dzięki czemu proces przyznawania będzie odbywał się w sposób automatyczny (niezauważalny dla użytkownika). Nie polecamy ustawiać sprzętów w sieci lokalnej statycznie, gdyż jeśli nie zrobimy tego z uwagą, urządzenia mogą próbować negocjować te same adresy IP, co doprowadzi do konfliktu w sieci. Najważniejsze funkcje, które zapewnia serwer DHCP to:

  • Przydział klientom adresacji IP na określony okres czasu. Automatyczne przypisywanie adresów jest zawsze niewidoczne dla użytkowników,
  • Rezerwacja adresów IP dla specyficznych komputerów lub urządzeń w sieci. Pozwala to na przypisanie do danego hosta stałego adresu IP,
  • Dodawanie wykluczeń, czyli wyodrębnianie adresów IP lub zakresów adresów IP z puli DHCP. Stosowane dla serwerów, routerów lub innych urządzeń, które wymagają statycznej adresacji,
  • Usługa DHCP dla wielu podsieci, jeśli routery pomiędzy serwerem DHCP forwardują ten rodzaj ruchu,
  • Integracja serwera DHCP z serwerem DNS.

To tyle jeśli chodzi o kwestie teoretyczne tego zagadnienia, przejdźmy do kwestii praktycznych. Przykład rezerwacji adresów IP pokażemy za pomocą routera marki 8level.


Czytaj więcej: 12

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.