Czym jest kontrola pasma (Bandwidth Control) i dlaczego warto ją stosować?

Cztery poprzednie poradniki, które ukazały się na Digileaks powinny poszerzyć Waszą wiedzę na temat tego, co warto zrobić z routerem po jego pierwszym uruchomieniu. Jeśli bezpieczeństwo i bezkonfliktowe obsługiwanie wielu urządzeń przez router w sieci mamy już z głowy, warto się przyjrzeć nieco mniej niezbędnym do użytkowania funkcjom, które mogą pomóc jeszcze bardziej usprawnić Waszą domową sieć. Tym razem pod lupę wzięliśmy funkcjonalność kontroli pasma, nazywanego w anglojęzycznych interfejsach jako bandwidth control.

Wprowadzenie

Czy spotkaliście się kiedyś z sytuacją gdy podczas pracy nagle Wasz Internet zaczął niesamowicie zwalniać i odnosiliście wrażenie że on właściwie w ogóle nie działa? Zapewne w takich sytuacjach Wasza irytacja sięgała zenitu, gdy okazywało się że jeden z użytkowników sieci, korzystając z klienta P2P (torrent, e-mule) zawłaszczał sobie całe dostępne pasmo uniemożliwiając korzystanie z usług innym użytkownikom, którzy nie mieli już najmniejszych szans na wygodne korzystanie np. z połączenia VoIP. Co w takim przypadkach można zrobić?

Otóż w takich wypadkach nieoceniona jest opcja „bandwidth control” czyli „kontrola pasma”. Jest to funkcjonalność umożliwiająca zagwarantowanie minimalnego i maksymalnego wykorzystania dostępnego pasma dla konkretnego urządzenia w sieci lokalnej. Dzięki temu dany użytkownik objęty regułą zawsze będzie mógł korzystać z przydzielonego minimalnego transferu i tym samym nie będzie w stanie przekroczyć maksymalnego, które zabierałoby transfer innym użytkownikom łącza. Funkcja ta pozwala prawidłowe gospodarowanie posiadanym transferem w sieci.

To właśnie dzięki „kontroli pasma” zagwarantujemy naszej bramce VoIP minimalne pasmo pozwalające na przeprowadzenie rozmowy wysokiej jakości (minimalne pasmo dla wysyłania i odbierania to 160Kbit/s). Dodatkowo wspomnianemu klientowi P2P ograniczymy transfer do 2,0 Mbit/s przy odbiorze i 256 Kbit/s przy wysyłaniu co nie pozwoli mu rozpędzić się poza granice rozsądku.

Niestety funkcja kontroli pasma nie jest dostępna w każdym modelu routera, który dostępny jest na rynku. Jeżeli zależy nam żeby urządzenie na pewno pozwalało na korzystanie z tej funkcji, musimy wgryźć się w specyfikację sprzętu. Do naszego poradnika jak zwykle wybraliśmy urządzenie marki 8level (WRT-300), którego oprogramowanie wspiera funkcję kontroli pasma.

Konfiguracja kontroli pasma na 8level WRT-300

Po zalogowaniu do urządzenia przez przeglądarkę internetową (http://192.168.1.1) naszym oczom ukaże się domyślnie zakładka informacji o naszym urządzeniu.

Aby móc skorzystać z możliwości kontroli pasma należy wybrać zakładkę „Ustawienia QOS”.

Jak widzimy na powyższym zdjęciu pojawia nam się arkusz z możliwością wypełnienia go danymi.

Pierwszą rzeczą którą musimy zrobić to włączyć funkcjonalność kontroli pasma. Następnie określamy maksymalne prędkości jakie jest wstanie uzyskać nasz router, dane podajemy w KB/s. W kolejnych krokach definiujemy reguły którym mają podlegać nasze urządzenia. W ten sposób np. dla bramki VoIP o adresie IP 192.168.1.10 ustalamy minimalne pasmo 160Kbit/s co jak wiemy odpowiada 20KB/s (1Bajt=8bitów). Dla komputera który korzysta z klienta P2P (192.168.1.12) ustalamy pobieranie 2Mbit/s (256KB/s) i wysyłanie 256Kbit/s (32KB/s).

Od tej chwili równoczesne prowadzenie rozmowy telefonicznej VoIP i ściąganie ulubionych seriali będzie wygodne i nie będzie powodowało konfliktu interesów w sieci.

Kontrola pasma w praktyce

Trudno pokazać że po zastosowaniu reguł kontroli pasma jakość rozmowy uległa znacznej poprawie. Dlatego postanowiliśmy pokazać przy pomocy materiału filmowego efekt działania funkcjonalności bandwidth control. Na przykładzie zaprezentujemy efekt działania  przy ograniczeniu ruchu wychodzącego i przychodzącego generowane przy pomocy strony internetowej www.speedtest.pl.

Poniżej krótki opis jak to robiliśmy:

1. Zalogowaliśmy się panelu konfiguracyjnego routera i przełączyliśmy interfejs na język polski.

2. Wybraliśmy zakładkę kontroli pasma oznaczona przez producenta jako „Ustawienia QOS”

3. Na drugiej zakładce uruchomiliśmy test posiadanego łącza za pomocą witryny www.speedtest.pl

4. Powróciliśmy do panelu konfiguracyjnego i wprowadziliśmy parametry ograniczenia pasma.

5. Dokonaliśmy ponownego testu przepływności obserwując obcinanie pasma przez router.2 odpowiedzi na “Czym jest kontrola pasma (Bandwidth Control) i dlaczego warto ją stosować?”

  1. DigiLeaker pisze:

    Dzięki! 🙂

  2. Kapiszon pisze:

    Dobry poradnik!
    Trafiłem do was z jutuba, fajny blog.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.