Test Powerline’ów TP-LINK TL-PA511KIT

W maju przeprowadzaliśmy dość dokładny test powerline’ów TL-PA210Kit + TL-WPA281, gdzie we wstępie tłumaczyliśmy na czym polega ta technologia i jakie standardy HomePlug zostały do tej pory wdrożone. Testowane poprzednio urządzenia były zgodne z HomePlug AV – standardem wprowadzonym w sierpniu 2005 roku. Sprzęt tego typu oferuje maksymalną szybkość przesyłania danych do 200Mbps w warstwie fizycznej. Tym razem postanowiliśmy sprawdzić model bardziej zaawansowany –  TL-PA511. Do testów wykorzystaliśmy zestaw transmiterów, które są sprzedawane w parach jako „starter kit”.

Wygląd i funkcjonalność

W zestawie TL-PA511KIT, który zapakowany jest w bardzo estetycznie zaprojektowanym jasno-zielonym pudełku znajdziemy dwa gigabitowe powerline’y AV500 TL-PA511, dwa kable RJ-45, instrukcję obsługi oraz płytkę CD. Jednym zdaniem, pełny zestaw pozwalający nam cieszyć się technologią powerline. Oczywiście producent wprowadził też do oferty możliwość zakupu pojedynczego adaptera (TL-PA511). Pamiętamy jednak, że do uruchomienia potrzebujemy minimum dwóch urządzeń.

Jeśli chodzi o sam sprzęt, to estetycznie nie odbiega on bardzo od prezentowanych wcześniej urządzeń TL-PA210. Urządzenie jest wykonane z biało-czarnych plastikowych elementów a jego grubość to około 37mm. Urządzenie spełnia standard HomePlug AV, chociaż jego możliwości ocierają się już o technologię HomePlug AV2, która cały czas jest w fazie rozwoju. Dlaczego napisaliśmy, że ten model stoi u progu nowego standardu? Otóż umożliwia on pracę w szybkości do 500Mbps na odległość 300m w linii prostej, podczas gdy modele niższe „wyciągają” tylko do 200Mbps (jak to wygląda w praktyce pokażemy w dalszej części testu). TL-PA511 posiada gigabitowy port LAN, dzięki czemu generuje przepustowość rzędu 1000Mbps. Oprócz tego, urządzenie posiada funkcję QoS, pozwalającą ustawiać priorytety na dane usługi, korzystające z łącza Internetowego. Dodatkowo TP-Link zapewnia też, że transmiter jest w stanie zredukować pobór energii elektrycznej do 85% w porównaniu do produktów konkurencji – jednak tego akurat nie byliśmy w stanie sprawdzić w czasie testów. Ostatnią ciekawą funkcją zestawu TL-PA511KIT jest możliwość szybkiego „parowania” urządzeń 128-bitowym kluczem AES, za pomocą przycisku „Pair”.

Test wydajności powerline’ów

Aby przetestować wydajność urządzeń, jak zwykle posłużyliśmy się programem IPerf w wersji 2.0.2. W pierwszej kolejności przetestowaliśmy transmitery TL-PA511 wpięte w listwę zasilającą, nie posiadającą wbudowanych filtrów (odległość około 10cm).

Jak widać na powyższym obrazku, już jeden strumień jest w stanie wygenerować podobny ruch, co dziesięć strumieni w urządzeniu działającym w standardzie HomePlugAV do 200Mbps. Dzięki temu, niecałe 50 Mbits/sec możemy uznać za bardzo dobry wynik. Jak to wygląda w przypadku dziesięciu strumieni?Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.