TEST #13:TP-LINK TL-WDR3500 N600

Jakiś czas temu na Polskim rynku zadebiutowały dwa nowe urządzenia dualbandowe od producenta TP-LINK. Obecnie seria routerów TP-LINK Dualband składa się z 3 produktów:  TL-WDR4300, TL-WDR3600 oraz TL-WDR3500. Dzisiaj weźmiemy pod lupę model TL-WDR3500, który jest przedstawicielem segmentu SOHO. Sprawdzimy, czy rzeczywiście jest dobrą propozycją dla użytkowników szukających nowoczesnego routera, którego głównym atutem będzie wydajność i funkcjonalność.

 

Wygląd i funkcjonalność.

Nowy futurystyczny design sprawia, że urządzenie z powodzeniem może stać się również elementem dekoracyjnym Twojego domu. Czarny lakier z połyskiem i niebanalny kształt urządzenia rodem z filmów Star Trek prezentuje się naprawdę świetnie. Z przodu na obudowie routera są bardzo dobrze widoczne, wyraźnie podświetlone zielone symbole. Na tylnej części obudowy routera znajdziemy m.in. przyciski Wireless On/Off (do włączenia i wyłączenia sieci bezprzewodowej) oraz WPS (do szybkiej aktywacji bezpiecznego połączenia bezprzewodowego z wykorzystaniem szyfrowania WPA2). W pudełku oprócz routera, dwóch antenek i zasilacza znajdziemy również zestaw skróconej instrukcji obsługi oraz płytę CD z anglojęzycznym przewodnikiem i innymi przydatnymi informacjami dotyczącymi urządzenia. Dodatkowo dołączona została aplikacja Easy Setup Assistant, dzięki której osoby nieposiadające doświadczenia w tworzeniu sieci domowej szybko i bez problemu, krok po kroku poradzą sobie z jej konfiguracją.

 

TL-WDR3500 pozwala na jednoczesne przesyłanie danych w zakresach częstotliwości – 2.4GHz i 5GHz, z sumaryczną prędkością do 600 MB/s. Możliwość pracy w paśmie 5GHz jest niewątpliwie gwarancją bezpiecznego i stabilnego funkcjonowania naszej sieci, ponieważ większość urządzeń występujących w naszych domach czy biurach działa w paśmie 2.4GHz, wywołując przy tym wszelkiego rodzaju zakłócenia.

 

Decydując się na zakup urządzenia TL-WDR3500 użytkownik dostaje do swojej dyspozycji 4-portowy przełącznik typu Fast Ethernet oraz jeden port USB. Możliwość funkcji serwera pozwala na korzystanie z udostępnionych zdjęć, plików muzycznych, filmów na innych urządzeniach, takich jak konsole Playstation 3 i XBOX 360 oraz telewizory i odtwarzacze multimedialne z obsługą sieci. Router posiada również bardzo przydatną funkcję serwera FTP, który umożliwia dostęp do wybranych przez nas zasobów sieci domowej z dowolnego miejsca na ziemi.

Test wydajności przepływu danych.

Do testowania przepustowości użyto darmowego oprogramowania IPerf w wersji 2.0.2. Przebadano porty kablowe LAN oraz port bezprzewodowy WLAN pracujący w pasmach 2.4GHz i 5GHz. Każdy z wymienionych testów został wykonany trzykrotnie i na tej podstawie wyliczono średnią. Następnie sprawdzono jaką wydajność uzyskało urządzenie podczas kopiowania plików oraz transmisji protokołem FTP.

Wybraliśmy to rozwiązanie, ponieważ narzędzie IPerf jest uznawane jako swoisty wzorzec i wykorzystywany jest przez wielu administratorów sieci przy obliczeniach wydajności, jak i w rozwiązywaniu problemów z utratą lub opóźnieniem pakietów. Największą zaletą programu jest bardzo duża wydajność, która pozwala maksymalnie obciążyć testowane interfejsy, a wyniki pomiarów są powtarzalne i estetycznie wizualizowane przez moduł aplikacji IPerf (aplikacja napisana w Javie).

Test portów kablowych LAN.

 Zrzut ekranu z programu IPerf 2.02 obrazujący przepływ 10 strumieni TCP pomiędzy interfejsami LAN-LAN.

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu LAN podczas transmisji danych z aplikacji IPerf.

Zrzut ekranu przedstawiający prędkość kopiowania pliku o rozmiarze 10GB poprzez wbudowany switch.

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu LAN podczas kopiowania pliku poprzez wbudowany switch.

Zrzut ekranu z aplikacji FileZilla podczas transferu danych protokołem FTP poprzez wbudowany switch.

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu podczas transferu danych protokołem FTP poprzez wbudowany switch.

Podsumowanie testu portów kablowych LAN.

TL-WDR3500 w tym teście uzyskał około 100Mbps przepustowości we wbudowanym switchu oraz doskonale poradził sobie podczas transferu pliku o rozmiarze 10GB pomiędzy dwoma urządzeniami uzyskując 11MB/s. Ten sam plik przekopiowaliśmy przy pomocy darmowego programu FileZilla używając protokółu FTP i uzyskaliśmy wyniki 11,4MB/s. Przejdźmy zatem do kolejnego testu i sprawdźmy wydajność WLAN w paśmie 2.4GHz.

Test wydajności interfejsu WLAN w paśmie 2.4GHz. 

Zrzut ekranu z programu IPerf 2.02 przedstawiający przepływ 10 strumieni TCP pomiędzy interfejsami WLAN – LAN w paśmie 2.4GHz.

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu WLAN w paśmie 2.4GHz.

Zrzut ekranu przedstawiający prędkość kopiowania pliku o rozmiarze 10GB poprzez port WLAN-LAN w paśmie 2.4GHz.

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu WLAN podczas kopiowania pliku pomiędzy interfejsami WLAN-LAN w paśmie 2.4GHz.

Zrzut ekranu z aplikacji FileZilla podczas transferu danych protokołem FTP poprzez interfejs WLAN-LAN.

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu WLAN podczas transferu danych protokołem FTP poprzez interfejsy WLAN-LAN.

Podsumowanie wydajności WLAN w paśmie 2.4GHz. 

Test połączenia bezprzewodowego w paśmie 2.4GHz wypadł równie dobrze – wygenerowaliśmy ruch bliski 100Mbps, co w tym wypadku jest dobrym wynikiem, ponieważ nasz serwer był podłączony do portu kablowego, którego maksymalna wydajność to 100Mbps. Podczas kopiowania pliku 10GB pomiędzy dwoma interfejsami uzyskaliśmy 11,1MB/s, co jest równoznaczne z tym, że przy praktycznym wykorzystaniu radia na tej częstotliwości jesteśmy w stanie wygenerować ruch rzędu 100Mbps, co odpowiada standardowi Fast Ethernet. W aplikacji FileZilla przy kopiowaniu pliku poprzez protokół FTP wynik był również bardzo dobry i ukształtował się na poziomie 95Mbps. Przekonajmy się zatem czy wyniki połączenia bezprzewodowego w paśmie 5GHz będą równie dobre.

Test wydajności interfejsu WLAN w paśmie 5GHz.

Zrzut ekranu z programu IPerf 2.02. przedstawiający przepływ 10 strumieni TCP pomiędzy interfejsami WLAN-LAN w paśmie 5GHz.

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu WLAN w paśmie 5GHz.

Zrzut ekranu przedstawiający prędkość kopiowania pliku o rozmiarze 10GB poprzez port WLAN-LAN w paśmie 5GHz.

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu WLAN podczas kopiowania pliku pomiędzy dwoma interfejsami WLAN-LAN paśmie 5GHz.

Zrzut ekranu z aplikacji FileZilla podczas transferu danych protokołem FTP poprzez interfejsy WLAN-LAN.

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu podczas transferu danych protokołem FTP poprzez interfejsy WLAN-LAN.

Podsumowanie wydajności WLAN w paśmie 5GHz.

W paśmie 5GHz router TL-WDR3500 wypadł równie dobrze i udało nam się wygenerować ruch rzędu 97Mbps. Natomiast podczas kopiowania dużego pliku w rozmiarze 10GB w częstotliwości 5GHz, nastąpił delikatny spadek transferu z 11,1MB/s, jak to miało miejsce w przypadku częstotliwości 2.4GHz na 10,5MB/s. Transfer pliku przy pomocy protokółu FTP ukształtował się bardzo podobnie do wyniku uzyskanego w paśmie 2.4GHz i wyniósł ponad 96Mbps. Teraz zajmiemy się sprawdzeniem wydajności interfejsu WAN.

Test wydajności portu WAN podczas pracy urządzenia w trybie bramy Internetowej (przełączanie w warstwie trzeciej plus natowanie pakietów). 

Zrzut ekranu z programu IPerf 2.02. obrazujący przepływ 10 strumieni TCP pomiędzy interfejsami WAN-LAN przy pracy urządzenia w trybie pracy bramy Internetowej (przełączanie w warstwie trzeciej plus natowanie pakietów).

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu podczas pracy Internetowej bramy (przełączanie w warstwie trzeciej plus natowanie pakietów).

Uzyskana wydajność podczas kopiowania pliku z zasobu serwera umieszczonego po stronie WANu podczas pracy Internetowej bramy (przełączanie w warstwie trzeciej plus natowanie pakietów).

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu podczas kopiowania pliku udostępnionego po stronie WAN.

Zrzut ekranu z aplikacji FileZilla podczas transferu danych pliku protokołem FTP pomiędzy interfejsami WAN-LAN w trybie bramy Internetowej.

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu podczas transferu danych protokołem FTP pomiędzy interfejsami WAN-LAN w trybie bramy Internetowej.

Podsumowanie testu wydajności bramy routera.

Podczas testu połączenia w trybie internetowej bramy routera uzyskaliśmy wynik na poziomie 96Mbps, czyli tylko o 1Mbps różnicy w porównaniu do komunikacji sieci lokalnej LAN. Rezultat należy uznać za rewelacyjny zwłaszcza, że mamy tutaj do czynienia z przełączaniem w warstwie trzeciej. W przypadku przesyłania pliku o rozmiarze 10GB wynik ukształtował się na zbliżonym poziomie około 100Mbps. Jak widzimy, jednostka jest na tyle wydajna, że przy przełączaniu w warstwie trzeciej powoduje wysycenie interfejsów. Transfer tego samego pliku przy pomocy protokołu FTP dał nam wynik w wysokości 100Mbps. Przejdźmy zatem do kolejnego testu i przyjrzyjmy się bliżej pracy urządzenia w trybie routera.

Test wykorzystania portu WAN urządzenia w trybie pracy routera (przełączanie w warstwie trzeciej bez natowania pakietu).

Zrzut ekranu z programu IPerf 2.02. obrazujący przepływ 10 strumieni TCP pomiędzy interfejsami WAN-LAN przy pracy urządzenia w trybie routera.

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu podczas pracy w trybie routera.

Uzyskana wydajność podczas kopiowania pliku z zasobu serwera umieszczonego po stronie WANu podczas pracy w trybie routera.

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu podczas kopiowania pliku udostępnionego po stronie WAN.

Zrzut ekranu z aplikacji FileZilla podczas transferu danych protokołem FTP.

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu podczas kopiowania pliku protokołem FTP.

Podsumowanie testu wydajności w trybie routera.

WDR3500 doskonale sprawdził się pracując w trybie routera, osiągnął wysoki wynik sięgający około 100Mbps. Podczas przesyłania pliku z zasobu serwera umieszczonego po stronie WANu, również uzyskał doskonały wynik rzędu 100Mbps. Transferując ten sam plik o rozmiarze 10GB osiągnął bardzo podobny rezultat – wynik ukształtował się na poziomie 100Mbps. Teraz przyjrzymy się bliżej funkcjom serwerowym jakie oferuje nam urządzenie WDR3500.

Test funkcji serwerowych.

W celu przetestowania funkcji serwerowych, podłączyliśmy do routera przenośny dysk twardy o pojemności 500GB i sprawdziliśmy jak sobie radzi z funkcją serwera plików. W ustawieniach USB w zakładce „Storage Sharing” włączyliśmy funkcję świadczenia usługi serwera plików. Nasz dysk został bez problemu wykryty, co widać na zdjęciu poniżej.

Zrzut ekranu obrazujący włączenie usługi serwera plików.

Zdjęcie przedstawiające aktualną listę użytkowników oraz poziom ich uprawnień.

Powyższy zrzut ekranu przedstawia menagera kont użytkowników. Z tego poziomu możemy dodawać kolejne osoby oraz decydować o ich dostępie do zasobów naszego dysku.

Obraz przedstawiający szybkość kopiowania pliku z serwera SAMBA utworzonego za pomocą routera.

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu podczas transferu pliku za pomocą kabla LAN na dysk lokalny komputera.

Zrzut ekranu przedstawiający szybkość kopiowania pliku z dysku komputera na serwer routera.

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu podczas transferu pliku na serwer routera.

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu podczas transferu pliku protokołem FTP z serwera routera na dysk komputera.

Zrzut ekranu z aplikacji FileZilla podczas transferu danych protokołem FTP z dysku lokalnego na serwer FTP routera.

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu podczas kopiowania pliku z dysku lokalnego na serwer routera protokołem FTP.

Zrzut ekranu z aplikacji FileZilla podczas transferu pliku protokołem FTP.

Podsumowanie funkcji serwerowych.

Transferując plik o rozmiarze 1GB za pomocą kabla LAN na dysk do naszego komputera, wynik ukształtował się na poziomie 8MB/s, co jest rezultatem nienajgorszym. W kolejnym etapie testu skopiowaliśmy ten sam plik na dysk podłączony do routera WDR3500, wyniki jakie uzyskaliśmy nie powaliły nas na kolana – niecałe 3MB/s to nic nadzwyczajnego. Podczas testów za pomocą protokółu FTP, kopiując plik na dysk do komputera, otrzymaliśmy znakomity rezultat w wysokości 11,1MB/s, natomiast w sytuacji odwrotnej wynik ukształtował się na marnym poziomie 3,1MB/s.

Ogólne podsumowanie routera TP-LINK TL-WDR3500 N600

Dualbandowy router TL-WDR3500 można nabyć już za niecałe 180 zł. Ten model to zdecydowanie dobra propozycja dla użytkowników szukających nowoczesnego, wydajnego i funkcjonalnego routera, ale nie wymagających najwyższej wydajności którą zapewnia dopiero standard Gigabit (już wkrótce przetestujemy wyższy model z nowej oferty TP-Linka posiadający porty Gigabit!). Do naszej dyspozycji mamy 4-portowy przełącznik typu Fast Ethernet, port USB oraz przydatna opcję funkcji serwera. Urządzenie świetnie radzi sobie w paśmie 5GHz, dzięki czemu możemy uniknąć zakłóceń, występujących w niższym paśmie 2.4GHz. I to w sumie największa zaleta tego routera. Reszta to po prostu solidnie zrobione urządzenie klasy SOHO z pełnym wykorzystaniem możliwości sprzętu. Jeżeli potrzebujesz solidnego sprzętu 5GHz za rozsądną cenę, to urządzenie przeznaczone jest specjalnie dla Ciebie.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.