Test #21: Nocny monitoring – porównanie obrazu kamery wewnętrznej 0.3MP z 1MP

Po krótkiej przerwie wracamy do tematu kamer IP. Pisaliśmy już o funkcji Pan/Tilt oraz porównywaliśmy obraz z kamer 0.3MP z 1MP. Dziś zajmiemy się nocnym monitoringiem i pokarzemy Wam różnicę w obrazie na podstawie zarejestrowanych przez nas filmów.

Rynek kamer IP jest naprawdę duży, dlatego myśląc o zakupie należy najpierw zastanowić się jakie mamy oczekiwania wobec tego urządzenia. Wybierając kamery o dużej rozdzielczości musimy pamiętać, że podstawowym warunkiem do płynnej pracy urządzenia jest prędkość naszego łącza Internetowego. Naturalnie obraz o wysokiej rozdzielczości wymaga szybkiego łącza, które będzie w stanie przetworzyć obraz, tak aby był on wyświetlany płynnie.

W naszym dzisiejszym teście wykorzystaliśmy dwie kamery wewnętrzne marki Foscam (model: FI9821W oraz FI8910W).

Kamery, choć wyglądają podobnie, różnią się wyświetlaną rozdzielczością.  Model FI9821W to urządzenie 1MP w przeciwieństwie do FI8910W, której maksymalna rozdzielczość wynosi 0.3MP. Podobnie jak w poprzednim teście, kamery ustawiliśmy obok siebie w taki sposób, aby rejestrowały to samo środowisko. Poniżej umieściliśmy zdjęcie zrobione z kamery FI8910W o mniejszej rozdzielczości – już na pierwszy rzut oka widać różnicę.

Obraz z kamery 1MP jest wyraźniejszy i nie widać rozmazania, które towarzyszyło urządzeniu o mniejszej rozdzielczości. Różnica będzie lepiej widoczna na filmie, który dla Was przygotowaliśmy.

Tak jak pisaliśmy już wcześniej duże znacznie przy wyborze kamery ma jej zastosowanie w praktyce i cel do którego ma ona nam posłużyć. Może okazać się, że niektórym użytkownikom wystarczy w zupełności kamera o mniejszej rozdzielczości ponieważ niepotrzebny jest aż tak dokładny obraz. Stosując urządzenie jako tzw. „nianie elektroniczną” dla dziecka nie potrzebujemy super jakości obrazu, ponieważ ustawiając kamerę w odpowiedni sposób będziemy mogli bez problemu kontrolować zachowanie naszego malucha. W sytuacji, kiedy zależeć nam będzie na widocznych szczegółach taki jak np.: dokładny obraz twarzy czy podgląd monitora komputera pracownika należy brać pod uwagę kamery rejestrujące obraz o znacznie większej rozdzielczości. Firma Foscam stworzyła dedykowaną aplikację mobilną, dzięki której możemy podglądać obraz oraz sterować kamerą wszędzie tam gdzie będzie możliwy dostęp do Internetu.


Czytaj więcej: 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.