TEST#22: TP-LINK M5350

W dzisiejszym teście zajmiemy się kieszonkowym routerem ze stajni TP-LINK’a. Urządzenie wydaje się być ciekawym rozwiązaniem dla osób korzystających często z urządzeń mobilnych takich jak tablety, czy smartphony. Sprawdźmy zatem co ma nam do zaoferowania router M5350.

Wygląd i funkcjonalność

Modem zapakowany jest w białe, niewielkich rozmiarów, (fabrycznie zafoliowane), designerskie pudełko, do którego przyzwyczaił nas TP-LINK. Rozpakowując router miałem wrażenie, że w środku znajdę coś z pod znaku „nadgryzionego jabłka”, gdyż opakowanie zostało zaprojektowane dokładnie w ten sam sposób. W środku znajdziemy skróconą instrukcję obsługi, ładowarkę sieciową wraz z kablem micro USB, baterię (2000mAh) oraz mały kieszonkowy router. Urządzenie wykonane jest z tworzywa, a swoim wyglądem przypomina niewielki wulkaniczny kamień. Z przodu routera znajduję się włącznik oraz wyświetlacz.

Po rozsunięciu tylnej części obudowy w lewym górnym rogu pojawia nam się miejsce na kartę SIM oraz gniazdo na karty Micro SD kompatybilne z kartami o pojemności do 32GB, dlatego urządzenie może posłużyć również, jako przenośne źródło masowej pamięci USB. Modem został wyposażony we wbudowaną antenę, która zapewnia dostęp do łącza szerokopasmowego. Zerknijmy zatem jak wygląda interfejs routera M5350.

Instalacja oraz interfejs routera M5350

Zaraz po zalogowaniu się do urządzenia ukazuje nam się prosty i czytelny interfejs użytkownika.

W celu prawidłowego skonfigurowania routera klikamy na zakładkę Wizard, która w trzech prostych krokach przeprowadzi nas przez intuicyjny proces instalacji.

 

Pierwszy krok to nic innego jak ustalenie nazwy profilu, hasła oraz loginu.

 

Następnie ustalamy nazwę naszej sieci, która będzie widoczna dla wszystkich użytkowników oraz wpisujemy klucz zabezpieczający, po czym klikamy na przycisk next, aby zakończyć proces instalacji.

 

Kolejna zakładka to skrzynka nadawcza oraz odbiorcza, która umożliwia dostęp do wiadomości znajdujących się na naszej karcie SIM oraz pozwala na wysyłanie wiadomości nieprzekraczających 160 znaków.

 

Czwarta zakładka interfejsu dotyczy ustawień zaawansowanych (Advanced). W tym miejscu wybieramy operatora, który przechowuje ustawiania niezbędne do wykonania połączenia GSM. Tutaj możemy także modyfikować ustawienia bezprzewodowe routera oraz serwera DHCP, który jest odpowiedzialny za przydzielenie adresu IP dla klientów WLAN. W zakładce System Tools, czyli narzędzia systemowe możemy przywrócić ustawienia fabryczne urządzenia, zmienić hasło dostępowe oraz zrestartować urządzenie.

Testy wydajności połączenia.

Po dokładnym skonfigurowaniu routera M5350 postanowiliśmy sprawdzić jego wydajność przy pomocy witryny internetowej Speed Test. Udało nam się uzyskać 6.61Mb/s podczas pobierania danych z Internetu oraz 3.49 Mb/s przy ich wysyłaniu. Bardzo dobry wynik, który pozwala na komfortowe przeglądanie stron internetowych, pobieranie poczty a nawet oglądanie filmów w serwisie youtube.

Test wydajności pamięci

Poniżej znajduje się zrzut ekranu z aplikacji Crystal Disk Mark 3.0.2 obrazujący szybkość zapisu oraz odczytu danych zawartych na karcie MicroSD, którą umieściliśmy w routerze M5350. Urządzenie osiągnęło bardzo dobre wyniki, co widać na poniższym zrzucie ekranu.

Test wydajności Aero2

Od ponad trzech lat Polacy mogą korzystać z BDI – Bezpłatnego Dostępu do Internetu. Świadczy go spółka Aero2, która na mocy wygranego w 2009 roku przetargu na częstotliwość 2,5-2,6 GHz oraz zobowiązania przed Urzędem Komunikacji Elektronicznej – 20% swoich zasobów przeznacza na rzecz darmowego internetu dla Polaków.

Test wydajności sieci Aero2 przeprowadziliśmy również przy pomocy witryny internetowej Speed Test. Wyniki widać na zrzucie ekranu, który znajduje się poniżej. Nie są one powalające, ale jak za darmo to nie ma co narzekać bo lepiej mieć darmowy wolny dostęp do Internetu niż nie mieć go w ogóle.

Podsumowanie

Router M5350 można kupić na rynku za niecałe 300 zł. W tej cenie dostajemy mobilny router oraz 32GB pendrive, jeżeli wyposażymy urządzenie w kartę pamięci. Na uwagę zasługuję tutaj nietypowy a zarazem designerski wygląd urządzenia, które prezentuje się świetnie. Router uzyskał w teście bardzo dobre wyniki i co najważniejsze nie rozłączał się co miało przełożenie na komfortowe surfowanie po sieci. Minusem jest brak możliwości podłączenia zewnętrznej anteny, która umożliwiła by zwiększenie mocy zasięgu oraz dość wysoka cena.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.