TEST#23: NAS serwer Thecus N2310

W dzisiejszym teście przyjrzymy się bliżej sieciowemu serwerowi plików Thecus N2310, który jest dedykowany dla domu oraz małego biura (SOHO). Serwery plików NAS (ang. Network-Attached Storage – magazyn podłączony do sieci) pozwalają na magazynowanie oraz udostępnianie dużej ilości danych – pełnią funkcję pamięci masowej, którą podłączamy bezpośrednio do sieci komputerowej zazwyczaj przy pomocy kabla LAN. Urządzenia te są przystosowane do zapewnienia sprawnego dostępu do zgromadzonych danych tak, aby podłączone urządzenia klienckie (komputery z systemami Windows, Linux czy MacOS X) miały do nich swobodny dostęp. W celu lepszego zapoznania się z tematem urządzeń NAS zapraszam do dalszej części testu.

Wygląd i funkcjonalność

Z zewnątrz N2310 prezentuje się doskonale, elegancka czarna obudowa sprawia wrażenie bardzo solidnej. W pudełku oprócz urządzenia znajdziemy: zasilacz, przewód zasilający, kabel sieciowy RJ-45, opakowanie z akcesoriami, płytę CD, instrukcję oraz kartę gwarancyjną. Z przodu urządzenia znajduje się przycisk ON/OFF, przycisk „user copy” oraz dwie zatoki do których możemy zamontować dwa dyski twarde o maksymalnej pojemności 8TB (2x 4TB SATA 3.5″). Z tyłu Thecusa znajdziemy duży wentylator odpowiedzialny za chłodzenie oraz 4 porty (USB 3.0, USB 2.0, LAN oraz zasilanie).  Urządzenie wyposażone jest w procesor Circuits Corporation Advanced Micro (AMCC) 800MHz oraz w 512MB DDR3 pamięci RAM.

Thecus N2310 obsługuję aplikację mobilną T-OnTheGo, przy pomocy, której możemy wymieniać dane między NAS’em a urządzeniami mobilnymi. Urządzenie daje nam również łatwy i darmowy mechanizm aktualizacji adresu IP w domenie Thecuslink.com(DDNS). Świetnym rozwiązaniem jest Plex Media Server, który pełni tutaj rolę mózgu dla cyfrowego systemu multimedialnego. Z zainstalowanym Plex Media Server na Thecus NAS urządzenia sieciowe takie jak np.: Xbox 360 mogą łączyć się i przesyłać strumieniowo. Ciekawą opcją jest wbudowany klient Torrent, dzięki któremu możemy pobierać i udostępniać dane innym użytkownikom. Ponadto urządzenie posiada funkcjonalność Data Guard, która służy do tworzenia kopii zapasowych oraz Data Burn, które pozwoli na bezpośrednie nagrywanie danych znajdujących się na dysku sieciowym na płyty CD, DVD oraz Blu-ray. W kolejnych testach postaramy się bardziej szczegółowo zgłębić i opisać te funkcjonalności. Teraz sprawdźmy jak wygląda instalacja urządzenia.

Konfiguracja urządzenia Thecus N2310

Zaraz po podłączeniu urządzenia do komputera oraz włożeniu płyty CD uruchomił się kreator instalacji „Intelligent NAS” w języku angielskim.

Klikając przycisk instal, kreator przeniósł nas do kolejnego etapu, w którym wybraliśmy miejsce docelowe dla instalowanego oprogramowania.

Po krótkiej chwili aplikacja została zainstalowana i automatycznie uruchomiła się wykrywając przy tym nasze urządzenie Thecus N2310 co widać na poniższym zrzucie ekranu.

Następnie po kliknięciu przycisku „NEXT” do wyboru pojawiły nam się dwie opcję „Self- RAID Creation” oraz „Manual RAID Creation” – wybraliśmy opcję numer jeden. Etap ten obrazuje poniższy zrzut ekranu.

Na zrzucie ekranu poniżej widzimy, że nasze dyski zostały poprawnie rozpoznane, a oprogramowanie wykryło znajdujące się na nich dane, które nie są nam przydatne dlatego przyciskiem „continue”  przechodzimy do kolejnego etapu.

Producent zapewnia w instrukcji, że urządzenie zostało zaprojektowane tak, aby każdy użytkownik mógł z łatwością je skonfigurować w przeciągu dosłownie 5 minut. W naszym kolejnym kroku sprawdziliśmy to z zegarkiem w ręku. Po upływie wskazanego czasu, urządzenie poprosiło nas o stworzenie konta Thecus ID, które polegało na wprowadzeniu kilku danych osobowych. Użytkownicy posiadający już swoje konto na tym etapie mogą się już zalogować bezpośrednio do panelu sterującego urządzenia Thecus N2310 co jest widoczne na kilku zrzutach ekranu, które zamieściliśmy poniżej.

Zrzut ekranu obrazujący proces instalacji.

Zrzut ekranu obrazujący proces instalacji.

Zrzut ekranu obrazujący proces tworzenia konta Thecus ID.

Po utworzeniu konta Thecus ID program powiadomił nas o poprawnym zakończeniu procesu instalacji. Bezzwłocznie udaliśmy się do panelu sterowania urządzenia Thecus N2310, aby sprawdzić co ma nam do zaoferowania system operacyjny ThecusOS6. Naszym oczom ukazał się kolorowy interfejs zawierający dwie ikony: współdzielone pliki oraz zarządzanie RAID. Praktycznie od razu system poinformował nas o dostępnej aktualizacji, którą niezwłocznie zainstalowaliśmy – trwało to dosłownie dwie minuty. Szata graficzna wspierana jest wieloma efektownymi i płynnymi przejściami pomiędzy zakładkami co sprawia, że ThecusOS6 prezentuje się naprawdę ładnie. Kolorystyka oraz jakość wykonania bardzo nam się spodobała.

Zrzut ekranu prezentujący pierwsze wejście do panelu sterującego ThecusOS6.

Zrzut ekranu obrazujący dostępne aktualizacje.

Zrzut ekranu obrazujący dostępne aktualizacje.

Konfiguracja serwera SMB oraz jego test wydajności

Wbudowany serwer SMB oparty jest na linuxowym serwerze SAMBA. Serwer taki pozwala nam udostępniać pliki i drukarki dla systemów operacyjnych linux, windows oraz unix. Serwer Samby wykorzystany jest jako darmowy odpowiednik serwera Windows NT. W celu poprawnego skonfigurowania serwera SMB w urządzeniu Thecus N2310 należy zacząć od utworzenia nowego użytkownika. Aby tego dokonać należy wejść do panelu sterowania, a następnie kliknąć na ikonę „konfiguracja użytkowników lokalnych”. Naturalnie naszym oczom ukazało się kolejne okno, w którym kliknęliśmy na zieloną okrągłą ikonę z napisałem dodaj.

Zrzut ekranu obrazujący panel sterowania systemu ThecusOS6.

Zrzut ekranu obrazujący dodawanie nowego użytkownika.

W kolejnym kroku wprowadziliśmy wymagane dane, dzięki czemu udało nam się utworzyć konto nowego użytkownika, co widać na dwóch poniższych zrzutach ekranu.

W kolejnym etapie pokażemy jak w prosty sposób udostępnić świeżo utworzonemu użytkownikowi zasoby znajdujące się na dysku. W tym celu należy cofnąć się do panelu sterowania i kliknąć ikonę „Folder udostępniany”, a następnie wybrać dodaj. W oknie, które się pojawiało wybieramy opcję RAID, a następnie wpisujemy nazwę folderu, który chcemy utworzyć. W naszym przypadku folder nazywał się „plik.udsotępniane.dane”.

Zrzut ekranu obrazujący tworzenie nowego folderu udostępnianego.

Zrzut ekranu przedstawiający proces tworzenia nowego udostępnianego folderu.

Zrzut ekranu obrazujący zawartość foldera udostępnianego, w którym widoczny już jest nowo utworzony folder o nazwie „plik.udostępniane.dane”.

W kolejnym kroku nadaliśmy uprawienia naszemu użytkownikowi w ustawieniach ACL, tak aby mógł korzystać z zasobów udostępnianych w folderze „plik.udsotępniane.dane”, który utworzyliśmy w poprzednim kroku.

Zrzut ekranu obrazujący nadawanie uprawnień użytkownikowi.

Zrzut ekranu obrazujący poziom widoczności dla naszego użytkownika.

Test Wydajności serwera

Thecus N2310 został wyposażony w gigabitowy port LAN, którego maksymalny przesył danych wynosi 125 MB/s. Podczas kopiowania pliku o wartości 10GB z zasobów serwera na dysk twardy użytkownika uzyskaliśmy wynik kształtujący się na poziomie 96 MB/s. W sytuacji odwrotnej, kiedy kopiowaliśmy ten sam plik z zasobów dysku użytkownika na serwer urządzenia N2310 uzyskaliśmy wynik w wysokości 80.6 MB/s. Uzyskane przez nas wyniki należy uznać za rewelacyjne.

Zrzut ekranu przedstawiający prędkość kopiowania pliku o rozmiarze 10GB z zasobów serwera na dysk twardy użytkownika.

Zrzut ekranu przedstawiający prędkość kopiowania pliku o rozmiarze 10GB z dysku twardego użytkownika na zasób serwera.

Konfiguracja serwera FTP

W kolejnym etapie naszego testu skonfigurowaliśmy serwer FTP. W tym celu udaliśmy się raz jeszcze do panelu sterowania, gdzie w ustawieniach usług sieciowych wybraliśmy ikonę z napisem FTP. W nowo otwartym oknie włączyliśmy funkcję świadczenia usług serwera FTP. Następnie tak samo jak to miało miejsce w przypadku naszych wcześniejszych testów, aby dokładnie zbadać wydajność wysyłania oraz pobierania danych przy pomocy protokołu FTP posłużyliśmy się plikiem o wartości 10GB. Do testów wykorzystaliśmy darmowe oprogramowanie FileZilla, które wcześniej pobraliśmy ze strony producenta.

Zrzut ekranu obrazujący ustawienia serwera FTP.

Zrzut ekranu z aplikacji FileZilla podczas pobierania danych z serwera protokołem FTP.

Zrzut ekranu z aplikacji FileZilla podczas wysyłania danych z serwera protokołem FTP.

Podczas pobierania pliku przy pomocy protokołu FTP o rozmiarze 10GB wynik ukształtował się na poziomie około 90MB/s. Uzyskanie tak świetnych rezultatów bardzo dobrze świadczy zarówno o producencie jak i samym urządzeniu Thecus N2310.

Konfiguracja oraz test wydajności klienta Torrent

Na wstępie wyjaśnimy co ukrywa się pod pojęciem słowa Torrent, które w dzisiejszych czasach jest bardzo popularne wśród użytkowników Internetu. Torrent w najprostszym rozumieniu jest to mechanizm wymiany oraz dystrybucji różnych plików przez Internet. Thecus N2310 posiada wbudowanego klienta Torrent, dlatego możliwie jest pobieranie danych bezpośrednio na dysk urządzenia, bez konieczności uczestniczenia komputera w procesie pobierania. Po pobraniu pliku zostanie automatycznie zapisany w folderze NAS P2P, gdzie każdy użytkownik mający prawo dostępu będzie mógł z niego korzystać.

Po wywołaniu interfejsu klienta Torrent naszym oczom ukazuje się obraz przedstawiony na zrzucie ekranu umieszczonym poniżej.

W celu dodania nowego torrenta nacisnęliśmy ikonę dodaj znajdującą się lewym górnym rogu. W oknie, które się pojawiło otworzyliśmy plik torrent, który wcześniej wyszukaliśmy w sieci. Klient Torrent po wczytaniu pliku rozpoczął automatyczne pobieranie co widać na zrzucie ekranu poniżej.

Zrzut ekranu obrazujący dodawanie nowego torrenta do pobrania.

Zrzut ekranu obrazujący proces pobierania torrenta na dysk naszego urządzenia.

W ustawieniach mamy do wyboru cztery zakładki gdzie możemy między innymi ustanowić limity pobierania, wysyłania danych oraz ustawić maksymalną liczbę peer’ów.

Zrzut ekranu obrazujący dostępne ustawienia w interfejsie klienta Torrent.

Test wydajności dostępu do danych poprzez witrynę WEB

Na koniec przeprowadziliśmy test wydajności dostępu do danych poprzez witrynę WEB. W tym celu ponownie wywołaliśmy główne menu, w którym wybraliśmy opcję WebDisk. Po wpisaniu hasła oraz loginu naszym oczom ukazała się zawartość naszego serwera. W tym przypadku, aby zweryfikować szybkość transferu pobraliśmy z serwera plik o wielkości 1GB. Wynik ukształtował się na poziomie 4,33MB co należy uznać za bardzo dobry rezultat.

Zrzut ekranu ekranu przedstawiający panel kontrolny.

Zrzut ekranu obrazujący zawartość serwera.

Zrzut ekranu przedstawiający prędkość kopiowania pliku o rozmiarze 1GB poprzez witrynę WEB na dysk komputera.

Podsumowanie

Thecus N2310 to pierwszy serwer NAS testowany na łamach naszego portalu. Urządzenie świetnie nadaje się do domu oraz małego biura. Proces instalacji jest łatwy i skonstruowany w taki sposób, aby każdy użytkownik posiadający podstawową wiedzę z obsługi komputera mógł go szybko skonfigurować. Urządzenie posiada przyjazny interfejs ThecusOS6 w języku polskim. Na uwagę zasługuję współczynnik ceny do jakości oraz wydajności jaką otrzymujemy kupując to urządzenie. Na polskim rynku urządzenie Thecus N2310 można dostać za ok. 600zł i jak dla nas jest to najlepszy wybór w tym przedziale cenowym.

Początkowo nasze wątpliwości budziła ilość pamięci RAM zaimplementowanej do urządzenia, jednak nasze wątpliwości zostały szybko rozwiane. Thecus N2310 wspierany jest procesorem Circuits Corporation Advanced Micro (AMCC) 800MHz, który w połączeniu z 512 RAM DDR radził sobie doskonale i pracował bez zarzutów. Urządzenie posiada port USB 3.0, który zapewnia łączność z prędkością 5 Gbit/s, czyli 10 razy szybszą niż tradycyjne USB 2.0, co pozwala na szybkie kopiowanie danych z urządzeń przenośnych i odwrotnie. Minusem jest brak wyjścia HDMI. Kolejnym dużym plusem natomiast są dobrej jakości wentylatory chłodzące, które zostały zamontowane do środka urządzenia – podczas testów sprzęt w ogóle się nie nagrzewał. Dodatkowym atutem modelu N2310 jest energooszczędność – zużycie prądu to zaledwie 5W. Jest to aspekt bardzo ważny szczególnie dla użytkowników domowych, dla których zużycie prądu jest niewątpliwie bardzo istotne. Produkt zdecydowanie należy do tych, które będą zdobić nasz dom/biuro gdyż producent zadbał o niebanalny desgin zachowując przy tym kompaktowe rozmiary urządzenia. Idąc dalej należy wyróżnić funkcjonalności Plex Media Center oraz wbudowanego klienta Torrent, dzięki któremu możemy łatwo i sprawnie pobierać dane, a następnie udostępniać je innym użytkownikom serwera. Kupując urządzenie otrzymamy również darmowy dostęp do usługi DDNS. W przeprowadzonych przez nas testach sprzęt wypadł naprawdę świetnie a praca z nim była dla nas czystą przyjemnością. Na koniec należy wspomnieć o aplikacji T-OnTheGo dostępnej na urządzenia z systemem Android oraz iOS. Aplikacja umożliwia użytkownikom dostęp do kopiowania, strumieniowania oraz edytowania wszelkich danych między NAS’em a urządzeniem mobilnym co w dzisiejszych czasach jest dla nas bardzo dużym udogodnieniem.

Reasumując Thecus N2310 jest urządzeniem, które redakcja digileaks rekomenduje wszystkim osobom poszukującym funkcjonalnego oraz szybkiego serwera plików NAS w przystępnym przedziale cenowym do domu oraz małego biura.2 odpowiedzi na “TEST#23: NAS serwer Thecus N2310”

 1. Piotr napisał(a):

  Funkcja ACL jest tylko dostępna gdy dany folder nie ma praw publicznych

 2. Andrzej napisał(a):

  Witam

  Zakupiłem Thecus N2310 i mam problem z dostępem do funkcji ACL.
  Pomimo tego, że wszystko zrobiłem zgodnie z instrukcją funkcja ACL jest nieaktywna.
  Może ktoś podpowie jak sobie z tym poradzić.

  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.