TEST#25: Test Powerline’ów TP-LINK TL-PA6010KIT

Dzisiaj sprawdzimy możliwości powerline`ów TL-PA6010Kit. Urządzenia tego typu umożliwiają wykorzystanie sieci elektrycznej do szybkiego przesyłania danych bez konieczności prowadzenia nowych przewodów. Producent zapewnia iż sama konfiguracja urządzeń jest bardzo intuicyjna i nie wymaga od użytkownika dużej wiedzy informatycznej. TL-PA6010Kit, według danych jakie podaje producent, powinien oferować maksymalną szybkość przesyłania danych do 600Mbps w warstwie fizycznej.  Przejdźmy do testu i sprawdźmy co tak naprawdę mają nam do zaoferowania urządzenia TL-PA6010Kit.

Wygląd i funkcjonalność

Zestaw TL-PA6010KIT został zapakowany w charakterystyczne dla marki TP-LINK jasnozielone pudełko. W środku znajdziemy dwa transmitery sieciowe, kabel Ethernet RJ-45 o długości 2m, płytę CD oraz instrukcję szybkiej instalacji. Same transmitery wyglądaj na bardzo solidne i estetyczne, szkoda, że występują tylko i wyłącznie w kolorze białym.  Urządzenia wykorzystują technologię HomePlug AV, która ma zapewniać stabilny i szybki przesył danych po przez sieć elektryczną nawet do 600Mbps na odległość do 300m. Dodatkowo dzięki możliwości szyfrowania AES transmitery pozwalają na połączenie różnych urządzeń sieciowych takich jak komputery, konsole i dekodery telewizji cyfrowej. Kolejną ciekawą opcją jest redukcja poboru prądu nawet do 80%, zdecydowanie bardzo duży plus – jednak tego akurat nie byliśmy w stanie sprawdzić w czasie testów, dlatego wierzymy producentowi na słowo. TL-PA6010Kit posiada gigabitowy port LAN, dzięki temu generuje przepustowość rzędu 1000Mbps. Oprócz tego, urządzenie posiada funkcję QoS, pozwalającą ustawiać priorytety na usługi korzystające z łącza Internetowego.

Instalacja oraz konfiguracja

Po rozpakowaniu urządzeń przyszedł czas na ich instalację. Umieściliśmy oba urządzenia w gniazdach elektrycznych, a następnie podłączyliśmy jedno z nich do routera (TP-LINK Archer C7) a drugie do switcha rackowego tworząc tym samym tzw. obwód zamknięty. W kolejnym etapie włożyliśmy płytę CD do napędu naszego komputera – natychmiast uruchomił się kreator instalacji.

Proces instalacji jest bardzo intuicyjny, chyba prościej się już nie da tego zrobić. W zasadzie wystarczy wybrać tylko miejsce na dysku gdzie ma zostać zainstalowane oprogramowanie, co zresztą widać na poniższych zrzutach ekranu.

Po krótkiej chwili, kiedy program był już zainstalowany przeszliśmy gładko do kolejnego etapu jakim jest konfiguracja urządzenia. Poniższy zrzut ekranu przedstawia pierwsze uruchomienie programu służącego do zarządzania TL-PA6010Kit. W pierwszej zakładce „status” widzimy podstawowe informację dotyczące urządzenia.

 

Przechodząc do kolejnej zakładki zatytułowanej „Network” widzimy, że nasze urządzenie zostało poprawnie wykryte i jest gotowe do działania.

Trzecia zakładka to tzw. opcje zaawansowane podzielone na dwie grupy – tutaj możemy dokonać wszelkich zmian. Zakładka umożliwia ustawianie funkcji QoS, która wpływa na priorytetowanie wyselekcjonowanego ruchu sieci. To właśnie tutaj możemy poprawić niektóre rozwiązania np. te dotyczące grania online.

Ostatnia zakładka „system” to miejsce, w którym możemy zaktualizować oprogramowanie, zresetować urządzenia oraz nadać nazwę naszej sieci.

Test Wydajności

Testy wydajności tak jak zwykle przeprowadziliśmy przy pomocy programu IPerf.

Zrzut ekranu z programu IPerf 2.02 obrazujący przepływ 10 strumieni TCP pomiędzy dwoma powerlinami.

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu LAN podczas transmisji danych z aplikacji IPerf poprzez dwa powerliny.

Zrzut ekranu przedstawiający prędkość kopiowania pliku o rozmiarze 10GB poprzez dwa powerliny.

Jak widać, zestaw TL-PA6010KIT jest w stanie przerzucać dane z prędkością prawie 180Mbps na sekundę (SMB), co oznacza, że wynik jest fantastyczny – porównując go do niższych modeli testowany przez nas, które osiągały znacznie niższe prędkości. Podczas przesyłania pliku 10GB rezultat był równie dobry i dał nam transfer w wysokości 20MB/s.

Podsumowanie

Transmitery PA6010KIT są świetnym rozwiązaniem dla osób chcących uwolnić się od kabli w swoim domu. Proces instalacji przebiegał bardzo intuicyjnie. Wyniki, jakie osiągnęliśmy w naszym teście potwierdziły zapewnienia producenta dotyczące szybkości transmisji danych jak i jakości wykonania samych transmiterów. Urządzenia idealnie nadają się do transmisji wideo w jakości HD i 3D oraz pozwala na swobodne granie online w ulubione gry. Urządzenia można dostać na polskim rynku już od 280zł (cena za zestaw), co według nas jest ceną bardzo przyzwoitą za tego typu rozwiązanie.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.