TEST #25: TP-LINK TL-WA890EA

Po krótkiej przerwie przyszedł czas na kolejny test, tym razem do naszej redakcji trafił dwupasmowy adapter TL-WA890EA, producenta, którego raczej nikomu nie trzeba przedstawiać – TP-Link. W założeniu urządzenie dedykowane jest dla użytkowników domowych i zaprojektowane jest tak ,aby dostarczać przewodowym urządzeniom dostęp do sieci bezprzewodowej.

Wygląd i funkcjonalność

Trzeba przyznać, że urządzenie cieszy oko i jest wykonane bardzo solidnie. Design zastosowany przez Tp-Linka sprawia, że adapter staje się eleganckim dodatkiem do naszego salonu czy biura. Z boku urządzenia znajdują się cztery porty Ethernet (RJ45) 10/100Mb/s oraz przycisk WPS służący do nawiązywania łatwego i bezpiecznego połączenia. Za pomocą 4 portów Ethernet możemy jednocześnie podłączyć do 4 przewodowych urządzeń, takich jak odtwarzacze Blu-ray, konsole do gier, dekodery, telewizory Smart TV, drukarki czy komputery. Na pewno na uwagę zasługuję fakt, iż urządzenie działa w paśmie 5GHz, które z zasady jest narażone na znacznie mniejsze zakłócenia w stosunku do pasma 2.4 GHz. Może nie każdy o tym wie, ale większość urządzeń występujących w naszych domach czy biurach działa w paśmie 2.4GHz, wywołując przy tym wszelkiego rodzaju zakłócenia. W pudełku znajdziemy kabel RJ45, polską instrukcję, urządzenie TL-WA890EA oraz kabel zasilający.

Konfiguracja

Po rozpakowaniu adaptera TL-WA890EA przyszedł czas na jego konfiguracje. W tym celu podłączyliśmy urządzenie do prądu a następnie połączyliśmy naszego laptopa z urządzeniem za pomocą kabla RJ45. Urządzenie natychmiast zgłosiło się a na naszym ekranie co widać na poniższym zrzucie ekranu. Po wpisaniu nazwy użytkownika oraz hasła program przeniósł nas do klasycznego zielonobiałego menu, do jakiego przyzwyczaił nas Tp-Link. W celu kontynuacji konfiguracji oczywiście kliknęliśmy next.

W kolejnym kroku konfigurator poprosił nas o wybranie odpowiedniego dla nas regionu.

Następnie na ekranie pojawiły się wszystkie dostępne sieci działające w zasięgu testowanego urządzenia. Po dokonaniu wyboru przeszliśmy do kolejnego kroku, gdzie wpisaliśmy kilka niezbędnych danych, które spowodowały nawiązanie połączenia.

Następnie przeszliśmy do zakładki WPS, w której mamy możliwość włącznie bądź wyłączenia funkcji WPS, służącej do nawiązywania bezpiecznego połączenia.

Przechodząc do kolejnej zakładki „Zaawansowane”, pojawia nam się wachlarz możliwości. Do naszej dyspozycji mamy ustawienia LAN, sieci bezprzewodowej, DHCP oraz profili – nie zagłębiamy się w szczegóły, ponieważ nie ma praktycznie żadnej różnicy w stosunku do menu jakie opisywaliśmy już wcześniej podczas naszych testów urządzeń markiTP-Link.

Przesuwając się w dół menu dochodzimy do kolejnej zakładki, jaką są narzędzie systemowe. Tutaj znajdziemy informację o wersji naszego firmaweru oraz o dostępności aktualizacji. Ponadto w tej zakładce możemy przywrócić urządzenie do ustawień fabrycznych, zmienić hasło, zrestartować adapter oraz sprawdzić system logów.

Test wydajności interfejsu WLAN w paśmie 2.4GHz 

Jak zwykle w celu przetestowania możliwości WLAN, wybraliśmy narzędzie IPerf, ponieważ jest uznawane jako swoisty wzorzec i wykorzystywany przez wielu administratorów sieci przy obliczeniach wydajności, jak i w rozwiązywaniu problemów z utratą lub opóźnieniem pakietów. Największą zaletą programu jest bardzo duża wydajność, która pozwala maksymalnie obciążyć testowane interfejsy, a wyniki pomiarów są powtarzalne i estetycznie wizualizowane przez moduł aplikacji IPerf (aplikacja napisana w Javie). 

Zrzut ekranu z programu IPerf 2.02 przedstawiający przepływ 10 strumieni TCP pomiędzy interfejsami WLAN – LAN w paśmie 2.4GHz.

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu WLAN w paśmie 2.4GHz.

Testując połączenie bezprzewodowe w paśmie 2.4GHz TL-WA890EA wypadł rewelacyjnie, uzyskaliśmy wynik na poziomie 95,58Mbps. Przekonajmy się zatem jak ukształtują się wyniki połączenia bezprzewodowego w paśmie 5GHz.

Test wydajności interfejsu WLAN w paśmie 5GHz.

Zrzut ekranu z programu IPerf 2.02. przedstawiający przepływ 10 strumieni TCP pomiędzy interfejsami WLAN-LAN w paśmie 5GHz.

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu WLAN w paśmie 5GHz.

W paśmie 5GHz router TL-WA890EA wypadł równie dobrze i udało nam się wygenerować ruch rzędu 95Mbps.

Ogólne podsumowanie adaptera TL-WA890EA

Adapter TL-WA890EA to zdecydowanie bardzo dobra propozycja dla osób chcących podłączyć kilka urządzeń do sieci Wi-Fi w domu czy biurze. Często pojawia się problem, w momencie, kiedy chcemy podłączyć w naszym salonie do Internetu konsole, telewizor, czy odtwarzacz blu-ray. Adapter TL-WA890EA świetnie rozwiązuje ten problem i jest dostępny na polskim rynku już od 120zł. Bardzo spodobał nam się design urządzenia oraz możliwość nadawania w paśmie 5GHz, które jest narażone na mniejsze zakłócenie. TL-WA890EA polecamy wszystkich osobom chcącym w prosty i łatwy sposób połączyć kilka urządzeń na raz w swoim domu.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.