Mini-poradnik: Tryb klient AP w 8level WRP-300

Jak skonfigurować router 8level WRP-300, aby działał w trybie Klient AP?


W ostatnim czasie operatorzy telewizji satelitarnych poszerzyli zakres usług o bardzo przydatne rozwiązanie zwane Multiroom. Co prawda rozwiązanie to jest już trochę na rynku, ale dopiero od niedawna koszt usługi potaniał na tyle, że coraz więcej osób decyduje się, aby z niego skorzystać.

Co to jest ten Multiroom? W najprostszy sposób wyjaśniając – jest to usługa, która pozwala oglądać telewizję satelitarną na więcej niż jednym telewizorze, z czego każdy podłączony telewizor wyświetla programy telewizyjne niezależnie.

Co jest potrzebne do uruchomienia takiej usługi? Przede wszystkim trzeba zgłosić się do operatora telewizji satelitarnej i należy dokupić taką usługę. Operator dostarczy nam wtedy drugi dekoder, który musimy podłączyć kablem satelitarnym do dekodera „matki”. Dodatkowo, aby usługa działała należy podłączyć dekoder do Internetu. Możemy to zrobić na dwa sposoby:

a) podłączamy przewodowo dekoder za pomocą kabla RJ-45 do routera.

b) podłączamy bezprzewodowo dekoder do routera za pomocą urządzenia z trybem Klient AP.

Na rynku nie ma niestety zbyt wielu urządzeń, które w prosty i tani sposób pozwolą nam podłączyć bezprzewodowo np. dekoder Multiroom do routera. Ostatnio otrzymaliśmy do redakcji ciekawe urządzenie, które jest bardzo estetyczne, funkcjonalne i przede wszystkim obsługuje wiele trybów pracy  (Router, Punkt dostępu (AP), Repeater, WISP, AP-Client, WDS) – mowa tu o routerze WRP-300 marki 8level.

W mini poradniku przedstawimy w jaki sposób skonfigurować WRP-300, aby działał w trybie Klient AP (AP Client), dzięki temu będziemy mogli podłączyć bezprzewodowo różne urządzenia do Internetu (np. TV, konsola do gier, dekoder Multiroom i inne).


Aby poprawnie skonfigurować router 8level WRP-300 w trybie Klient AP należy wykonać następujące kroki:

Krok 1: Na czas konfiguracji urządzenia, na karcie sieciowej przez którą będziemy konfigurować urządzenie, należy ustawić statyczny adres IP. Zmiany dokonujemy w ustawieniach karty sieciowej w panelu sterowania. We właściwościach protokołu TCP/IP v4 ustawimy ręcznie adres należący do sieci 192.168.1.x (gdzie x to liczba z przedziału 50 – 250).

Krok 2: Logujemy się do interfejsu WRP-300 w przeglądarce internetowej pod adresem http://192.168.1.254. Domyślny logi i hasło to admin / admin.

Krok 3: Klikamy w ikonę z napisem AP.

Krok 4: Teraz musimy przestawić urządzenie w tryb pracy AP, dzięki któremu dostępny port WAN zmieni się na port LAN (będziemy mogli podłączyć dwa urządzenia za pomocą kabla do sieci bezprzewodowej). Klikamy w przycisk Save&Reboot.

Urządzenie zapisze ustawienia i automatycznie się zrestartuje.

 

 

Krok 5: Logujemy się ponownie do interfejsu urządzenia i następnie wybieram ikonę z napisem Advance (na dole interfejsu).

 

Krok 6: Wybieramy z menu kontekstowego (po lewej stronie) Wireless -> Basic Setting. Następnie zmieniamy w polu Wireless Mode na Client. W polu w SSID podajemy nazwę sieci do której chcemy się przyłączyć. Następnie klikamy w przycisk Apply, aby zapisać ustawienia.

 

Naszym oczom ukaże się pytanie czy dokonać ponownego uruchomienia. Wybieramy Reboot Later.

 

 

Krok 7: Wybieramy z menu kontekstowego (po lewej stronie) Wireless -> Wireless Security. Następnie wybieramy taki sam typ zabezpieczenia jak w urządzeniu do którego będziemy się przyłączać. W polu Pre-Shared Key wprowadzamy hasło szyfrujące (również takie samo jak w urządzeniu do którego będziemy się przyłączać). Następnie klikamy w przycisk Apply.

Naszym oczom ukaże się pytanie czy dokonać ponownego uruchomienia. Wybieramy Reboot Now.

 

Krok 8: Logujemy się ponownie do interfejsu WRP-300, aby sprawdzić czy urządzenie przyłączyło się do wybranej sieci bezprzewodowej.

Krok 9: Przywracamy dynamiczne uzyskiwanie adresu IP, na karcie sieciowej (patrz krok 1).

Krok 10: Podłączamy za pomocą kabla RJ-45 urządzenia, które mają łączyć się bezprzewodowo z routerem (np. TV, konsola, dekoder Multiroom i inne).

To już wszystko. 8level WRP-300 jest już gotowy, aby podłączyć do niego urządzenia, które mają uzyskać bezprzewodowy dostęp do Internetu (np. TV, konsola, dekoder Multiroom i inne). Pamiętajcie by podłączać urządzenia za pomocą kabla RJ-45.10 odpowiedzi na “Mini-poradnik: Tryb klient AP w 8level WRP-300”

 1. witek pisze:

  witam
  Zrobiłem zgodnie z instrukcją i nie działa, TV działa ale jak kompa podpina po kablu do nie działa, widzę sieć lokalną ale na zewnątrz mnie nie wypuszcza. Nie mam pojęcia dlaczego

 2. Paweł pisze:

  U mnie w Wireless Mode widnieje tylko AP, WDS, AP+WDS. Czy coś muszę zmienić, żeby pojawił się Client?

 3. robert pisze:

  Witam. Co z ta przepustowoscia o której pisał poprzednik. Tez nie mogę oglądać filmów , tnie się wszystko . Pozdrawiam.

 4. Adam pisze:

  Witam wszystko według instrukcji krok po kroku i działa. Super , Polecam

 5. niezadowolony pisze:

  ok dziala, ale po podpieciu dekodera do WRP test przepustowosci na hbogo mi pokazuje 124kbps, a normalnie na kompie bez uzycia tego wrpa pokazuje 2200 kbps. Gdzie jest ta reszta? Kurcze nie moge ogladac filmow bo laguje. PZDR

 6. ziomek07 pisze:

  Prezes pisze, że po konfiguracji wrp-300 wg tej instrukcji i zmianie na końcu w zakładce LAN Stetting na Client wszystko działało na multiroom NC+. Zrobiłem tak samo ale po zapisaniu / Apply / i restarcie w zakładce AP likwidował hasło do WiFi lokalnej sieci, zmienił w zakładce z Client DHCP Serwer na Disable i nie mógł się połączyć się z siecią i tak po każdej próbie. Czy ktoś wie jak prawidłowo skonfigurować ten mini router pod multiroomNC+, bo serwis na telefonie zachowuje się jak by wszystkie rozumy zjadł a klient był co najmniej prostakiem.

 7. GRyF pisze:

  Kiedy wchodzę na stronę: 192.168.1.254. To wyskakuje mi „błąd wczytywania strony”. Mógłby ktoś pomóc ?

 8. Paweł T. pisze:

  Witam wszystko według instrukcji krok po kroku i działa Polecam

 9. Gondziu pisze:

  Witam, próbowałem ustawic wszystko wg instrukcji i nadal nic…najgorsze, że nie mogę zdiagnozowac problemu;(

 10. Prezes pisze:

  Wszystko ładnie pięknie opisane. Tylko tyle, że w mulltiroom NC+ po przejściu powyższej instrukcji trze na sam koniec dokonać jeszcze jednej zmiany.
  A mianowicie wejść w zakładkę LAN Setting i włączyć funkcję Client.
  Po tej zmianie wszystko ładnie i gładko śmiga aż miło patrzeć 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.