Sprytny sposób na monitoring: Synology + Foscam.

Praktycznie od zawsze istniała potrzeba doglądania swojego dobytku. I nie mówię tu tylko o ochronie przed kradzieżą ale również o dozorowaniu dostępu czy jakości pracy pracowników.

W wiejskich obejściach za system wczesnego ostrzegania służył pies, w pańskim dworze chłopów na polu pilnował ekonom, a w fabryce portier odnotowywał osoby wchodzące i opuszczające zakład.
Wraz z rozwojem elektroniki i techniki dozoru ewoluowały i powstawały coraz to doskonalsze systemy telewizji zamkniętych (CCTV – close circuit television) w Polsce zwane telewizją przemysłową. Z pewnością niewiele osób wie, że pierwszy system CCTV został skonstruowany i zainstalowany przez firmę Siemens AG w celu obserwacji startu rakiet V2 w niemieckiej bazie wojskowej w Peenemunde. Był to rok 1942, mroczne czasy II wojny światowej. Od tego czasu sporo się zmieniło.

Rozwój technik komputerowych spowodował, że typowe systemy analogowe odeszły do lamusa. Zostały one zastąpione przez systemy hybrydowe (analogowe kamery i rejestratory z możliwością podłączenia do sieci) a od kilku lat coraz popularniejsze stają się rozwiązania w całości cyfrowe, budowane w oparciu o sieci IP. Podstawą ich są kamery z własnymi przetwornikami umożliwiającymi obróbkę obrazu a nawet jego analizę oraz systemy rejestrujące – czy to dedykowane rejestratory czy sieciowe serwery pamięci masowych (NAS). To drugie rozwiązanie sprawdza się znakomicie w domach i małych firmach w których sieciowy dysk jest coraz bardziej niezbędny, a użytkownicy nie chcą wydawać pieniędzy na rozwiązania dedykowane wyłącznie monitoringowi wizyjnemu. I właśnie takiemu rozwiązaniu przyjrzymy się dzięki firmom Synology oraz Sunnyline (dystrybutora kamer IP marki Foscam). Pierwsza z firm dostarczyła do testu swój dysk sieciowy który to dozbroiliśmy w firmowe oprogramowanie Synology o nazwie Surveillance Station a druga kamerę IP Foscam o rozdzielczości 1MP.

Uwaga: Artykuł napisany w oparciu o wersję 6.0, zmiany w wersji 7.0 znajdziesz na końcu artykułu.

 

Nawigacja:

1. Wstęp
2. Instalacja
3. Pasmo i zajętość dysku
4. Obraz w nocy
5. Funkcje zaawansowane – analiza podglądu na żywo
6. Dostęp mobilny (Android)
7. Podsumowanie
 Jedna odpowiedź do “Sprytny sposób na monitoring: Synology + Foscam.”

  1. emerce napisał(a):

    Totalna inwigilacja 😉 A tak na serio to fajnie, że to takie łatwe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.