Test #1 SAPIDO – GR-1733

Nie byłoby niczym szczególnym gdybyśmy do pierwszego testu na naszym blogu wybrali router z rodziny tych bardziej „mainstramowych”, ogólnodostępnych i wszystkim znanych. Dlatego dłuższą chwilę zastanawialiśmy się nad tym, co warto by było przedstawić szerszej publiczności.

1.    Wstęp czyli dlaczego w ogóle wyjaśniamy/objaśniamy

Od dłuższego czasu podobają nam się produkty tajwańskiej firmy Sapido, która dopiero raczkuje na polskim rynku (o czym przekonaliście się, czytając np. tego newsa) . Co ciekawe, nawet na Tajwanie nie działają od bardzo dawna. Firma została zarejestrowana dopiero w 2006 roku, a do życia powołała ją grupa firm działająca od 30-stu lat na światowym rynku… (uwaga, uwaga!) stali! To, że branża stalowa w kontekście produkcji routerów to jakiś kosmos, nie przeszkadzało inżynierom z Sapido stworzyć czegoś, co może wzbudzić wysokie zainteresowanie przeciętnych użytkowników.

Urządzenie które zdecydowaliśmy się przetestować, to konkretnie model GR-1733. Jaka to w ogóle klasa urządzenia? Jeśli do porównania przyjmiemy standardy bezprzewodowe, to można przyjąć, że mamy do czynienia z urządzeniem prawie najwyższych lotów, ponieważ będziemy mogli się cieszyć się bardzo wysoką wydajnością WiFi, do 300Mbps.

Oczywiście to nie jedyny sprzęt marki Sapido, który posiada standard N. Dlaczego więc zainteresowało nas akurat zainteresowało nas to pudełko? W zasadzie ten router przekonał nas do siebie, nie dzięki rozbudowanemu wyposażeniu opakowania, czy też ekstrawaganckiemu designowi (bo akurat to nie jest jego mocną stroną) – ale przez jego rozbudowaną funkcjonalność i dość mocne parametry. Co konkretnie?

  • Trzy różne tryby pracy co jest często niespotykane w innych routerach tej klasy, zazwyczaj jedynym trybem pracy jest AP router.
  • Gigabitowe porty LAN i WAN, dzięki którym zaspokoimy swoje potrzeby skierowane na szybkie przesyłanie danych w sieci lokalnej.
  • WiFi w standardzie N, mogące transportować ruch do 300Mbps, również zapewni nam szybką komunikację bezprzewodową, która jest dużo wygodniejsza niż ograniczające nasze działanie okablowanie.
  • Technologia GreenAP, do której wrócimy jeszcze w dalszej części tekstu, ale w skrócie zaznaczmy, że pozwoli ona Wam obniżyć rachunki za prąd, co przy dzisiejszych cenach, jest na wagę złota.
  • Port USB, który nie tylko może służyć do podłączania urządzeń magazynujących dane, ale też działać jako wejście pod modem 3G. To duża zaleta gdyż często funkcje te są ograniczone oprogramowaniem i mogą spełniać tylko jedną z tych dwóch funkcji.

2. Zacznijmy testy

Jeśli chodzi o design interfejsu do zarządzania sprzętem, to podobnie jak wygląd całego urządzenia i jego opakowania – nie powala tak jak polot artystyczny Jeana Michaela Basquiata. Jednak mamy tutaj do czynienia z urządzeniem które ma spełniać konkretne zadania a nie ze sztuką, więc prostota obsługi dla niektórych może okazać się atutem. W końcu, ktoś mądry kiedyś powiedział, że o gustach się nie dyskutuje.

Producent nie wyposażył sprzętu w żaden easy-assistant, czyli oprogramowanie do szybkiej konfiguracji krok po kroku. Nam najłatwiej zawsze konfigurowało się tego typu sprzęt przez przeglądarkę internetową i właśnie na tego typu system zarządzania zdecydował się producent. Prosto i bez wydziwiania. Wpisujemy adres 192.168.1.1 i lecimy z tematem.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.