Mini-poradnik: Tryb WISP w WRT-150A

W odpowiedzi na liczne zapytania odnośnie kłopotów z uruchomieniem trybu WISP (zwanym popularnie „radiówką”) w routerze 8level WRT-150A, postanowiliśmy stworzyć poniższy krótki, ale (mamy nadzieję) bardzo pomocny poradnik.

Co powinniśmy konkretnie zrobić, aby skonfigurować tryb WISP? Oto opis uruchomienia tej funkcjonalności krok po kroku:

1. Logujemy się na stronę konfiguracyjną routera. Domyślny adres to: http:\192.168.1.1

Login: admin

Hasło: admin

2. Wchodzimy do zakładki Network / WAN i wybieramy dostęp bezprzewodowy (wireless access), a następnie naciskamy AP Scan.

3. Z okna „wireless scan” wybieramy do której sieci bezprzewodowej chcemy się podłączyć oraz notujemy na kartce numer kanału i typ zabezpieczenia sieci.

4. Ustawiamy zabezpieczenia sieci: Authenication Type (zapisaliśmy na kartce), Encryption Type (otrzymane od ISP), Key Mode (otrzymane od ISP), KEY (otrzymane od ISP), KEY (otrzymane od ISP).

5. Wchodzimy do zakładki Wireless / Wireless Settings i ustawiamy właściwe  parametry pracy radia (zgodne z WISP), Channel (zapisaliśmy na kartce), Channel Width, Control Sideband oraz zmieniamy MAC adres jeśli to konieczne.

 

6. Wchodzimy do zakładki Wireless / Wireless Security i ustawiamy parametry zabezpieczenia dla lokalnej sieci bezprzewodowej.

 

7. Zrzut ekranu z potwierdzeniem uzyskania połączenia w trybie WISP.

 

Mamy nadzieję że rozwiewa to pewne trudności. Powodzenia!7 odpowiedzi na “Mini-poradnik: Tryb WISP w WRT-150A”

 1. emerce napisał(a):

  Do komentującego przede mną. Dziwisz się jakbyś kupił malucha i nie mógł nim tony węgla przewieźć. Taki sposób działania jest typowy dla wszystkich jednoradiowych routerów z trybem WISP. Chesz mieć niezależne radia to kup sobie router z dwoma radiami – zapłacisz też pi razy oko dwa razy tyle. Tylko jak znam takich jak Ty to wtedy będziesz narzekać na cenę.

 2. hmmm napisał(a):

  Widać nikomu nie przeszkadza że ten WISP w tym modelu ma tak, że musi nadawać siec wifi w tym samym momencie i ta samą anteną którą odbiera internet. A jest to bardzo nie fajne bo wydajność leci o polowe w dół. Niby już w listopadzie słyszałem że pracują nad rozwiązaniem tego by można było odbierać internet wispem i nie nadawać w tym samym czasie po wifi. To chyba jak na razie jedna największa wada o której nigdzie nie można przeczytać. Sam myślałem że bez problemu będzie to działać ale jak widać to samo potrafi mój Edimax EW-7206APg.
  No cóż miał zastąpić TL-WR543G ale jak na razie leży zakurzony. Może w końcu doczekam się nowego firmware :/

 3. DigiLeaker napisał(a):

  Zgadza się. Tylko że w tym wypadku hasło może być różne po obu stronach.

 4. Tom napisał(a):

  Drobna poprawka ten sam tryb w apekach AirLive nazywa sie „WISP + Universal Repeater” i to chyba jest najbardziej pasujaca nazwa poniewaz mozemy ustawic rozne SSIDy ale kanal i haslo zostaje takie samo po obu stronach.

 5. Tom napisał(a):

  Chodzilo mi o zwykly tryb WISP a to urzadzenie ma tryb WISP+AP przydatny przy platnych HotSpotach, dzielimy wtedy jeden adres IP na wiecej komputerow bezprzewodowo.

 6. Nart napisał(a):

  @Tom gdybyś wiedziała jak bardzo się mylisz. Mam ten router i korzystam z WISPa pobierając internet zarówno przez WiFi jak i LAN. Mam antenę ISPa praktycznie 50m za domem więc bez problemu łapię sygnał zwykłą anteną dookolna (66% sygnału), więc stwierdzenie, że „konfiguracja lokalnej sieci bezprzewodowej jest bezsensowna” jest błędne.

  Im więcej możliwości konfiguracji tym chyba lepiej, co?

 7. Tom napisał(a):

  Eee co znaczy „ustawiamy parametry zabezpieczenia dla lokalnej sieci bezprzewodowej”. Tryb WISP to zwykly Router z tym ze port WAN mamy na interfejsie Wi-Fi. W tym trybie mamy zazwyczaj podlaczona zewnetrzna antene kierunkowa wiec konfiguracja lokalnej sieci bezprzewodowej jest bezsensowna. Co raz bardziej zadziwia mnie pokrecona konfiguracja tego urzadzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.