Jak zabezpieczyć domową sieć z dostępem do Internetu?

Poprzedni poradnik, zatytułowany „Jak zbudować domową sieć z dostępem do Internetu” wyjaśniał jak dokonać wyboru odpowiedniego urządzenia umożliwiającego współdzielenie połączenia z Internetem. Opisywał również proces konfiguracji takiego urządzenia. Niniejszy poradnik omawia tematy związane z zabezpieczeniem sieci przed ingerencją z zewnątrz, od strony Internetu a także od strony sieci bezprzewodowej i sieci LAN. Założeniem bieżącego poradnika jest to, że czytelnik posiada podstawową wiedzę na temat sieci komputerowych, zdobytą na przykład poprzez lekturę poprzedniego poradnika. Temat zabezpieczenia sieci omówiony jest na przykładzie urządzenia marki 8level, gdyż, podobnie jak poprzednio, do niego właśnie mieliśmy dostęp. W tym miejscu wypada podziękować firmie 8level (www.8level.pl) za dostarczenie sprzętu, co niniejszym czynimy.

1.Wstęp

Jednym z najczęściej pojawiających się pytań na komputerowych forach internetowych zajmujących się tematyką sieci (wyłączając pytania o sposób konfiguracji połączenia) są pytania dotyczące zabezpieczenia sieci oraz komputerów przed atakami z zewnątrz. W odpowiedziach pojawia się często wiele nieścisłości czy wręcz wypowiedzi wprowadzających w błąd. Efekty zastosowania się do niektórych rad wręcz utrudniają życie użytkownikowi nie przynosząc w zamian sensownego podniesienia poziomu bezpieczeństwa.

Wobec powyższego wydaje się sensownym wybranie na temat niniejszego poradnika właśnie tematyki bezpieczeństwa sieci oraz bezpieczeństwa ‘w sieci’ rozumianego jako bezpieczeństwo w Internecie. Problem omówimy na podstawie routera firmy 8level, jak już wspomnieliśmy wcześniej. Oczywiście tematyka bezpieczeństwa jest bardzo szeroka i niniejszy poradnik jej nie wyczerpuje, ma on przekazać podstawy wiedzy, która umożliwi zabezpieczenie sieci oraz komputera na poziomie, który uniemożliwi nieautoryzowany dostęp do niego oraz przechwycenie istotnych danych. Należy jednak pamiętać, że – podobnie jak w rzeczywistości pozasieciowej – „na każde zabezpieczenie znajdzie się sposób”. Jeśli nie dziś, to jutro, jeśli nie jutro to za miesiąc; – zatem temat bezpieczeństwa pozostanie zawsze aktualny i trzeba bacznie śledzić wszelkie informacje związane z nowo pojawiającymi się zagrożeniami.2 odpowiedzi na “Jak zabezpieczyć domową sieć z dostępem do Internetu?”

  1. Czytelnik napisał(a):

    „Jak zbudować domową sieć z dostępem do Internetu” – Poradnik zaginął?.

  2. Mr.C napisał(a):

    Aż się boję co będzie w następnym komiksie 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.