Test Powerline’ów TP-LINK TL-PA210Kit + TL-WPA281

Zdawałoby się, że żyjemy w erze gdzie wszystkie problemy z Internetem rozwiązuje sieć bezprzewodowa, a jeśli nie – to pozostawała jeszcze tradycyjna sieć kablowa oparta na skrętce, nie zawsze możliwa lub wygodna do zastosowania. Niestety nie zawsze jest tak kolorowo przy budowie sieci. Wyobraźmy sobie budynek w którym zasięg Wi-Fi jest ograniczony (grube, zbrojone ściany), a jednocześnie nie mamy możliwości poprowadzenia przewodów sieci Ethernet. Nie mamy pod ręką wiertarki, nie potrafimy sobie z nią poradzić lub nie możemy demolować ścian – bo wynajmujemy mieszkanie, albo mamy do czynienia z zabytkiem. W takich sytuacjach nie musimy już bezradnie rozkładać rąk. Z pomocą przychodzi nam technologia Powerline! Postanowiliśmy sprawdzić jak to działa w praktyce, wykorzystując do testów produkty znanej i lubianej marki TP-Link.

Wprowadzenie

Technologia Powerline umożliwia nam transmisje danych poprzez sieć elektroenergetyczną, dzięki czemu nie musimy w ogóle ingerować w otoczenie – wiercić, kuć, ciągnąć kabli i burzyć ścian – Ba! Ściany są nawet wskazane, bo mamy gniazdka i niezbędny prąd. Większość dostępnych urządzeń tego typu działa w standardzie HomePlug. Charakteryzuje się on tym, że działa w obrębie jednego mieszkania i ma w prosty sposób połączyć urządzenia (np. komputer, telewizor, router). Standard jest niejako konkurencją dla sieci bezprzewodowej oraz kablowej ale może stanowić także ich uzupełnienie.

To techniczne rozwiązanie zostało stworzone przez organizacje HomePlug Poweline Alliance zrzeszającą wiele firm zajmujących się telekomunikacją, produkcją komputerów oraz sprzętu AGD. Jak to zwykle bywa, życie powoli się toczy ale świat idzie do przodu… tym sposobem podobnie jak inne technologie HomePlug Powerline doczekała się już kilku wersji:

  • HomePlug 1.0 – pozwala na przesyłanie danych z maksymalna prędkością do 14Mbps
  • HomePlug 1.0 Turbo – standard zgodny z wcześniejszą wersją ale pozwalający na przesyłanie danych z prędkością do 85Mbps w warstwie fizycznej.
  • HomePlug AV – standard został wprowadzony w sierpniu 2005 roku. Oferuje maksymalną szybkość przesyłania danych do 200Mbps w warstwie fizycznej oraz 80Mbps w warstwie MAC.
  • HomePlug AV2 – jest obecnie w fazie rozwoju. Ambicje projektantów są duże. Aktualna specyfikacja tego standardu stanowi osiąganie szybkości do 600Mbps oraz 1,8 Gbit/s w warstwie fizycznej.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.