Mini-poradnik: Tryb Repeater w 8level WRT-300

Na naszą redakcyjną skrzynkę mailową coraz częściej spadają zapytania odnośnie trybu repeater w routerach 8level (szczególnie w modelu WRT-300). Pytania dotyczyły konfiguracji i efektów stosowania tej funkcjonalności. Żeby było trudniej, dokonaliśmy „markowej” kolaboracji i sprzęgliśmy 8levela z TP-Linkiem. W celu sprawdzenia działania trybu pracy „repeater” w urządzeniu 8level WRT-300 staraliśmy się przy jego pomocy powiększyć zasięg sieci bezprzewodowej rozgłaszanej przez router TD-W8961ND.

W tym celu wykonamy następujące kroki:

Krok 1: Na czas konfiguracji urządzeń na karcie sieciowej przez którą konfigurowaliśmy urządzenia, adres IP zdefiniowaliśmy w sposób statyczny. W tym celu we właściwościach protokołu TCP/IP v4 ustawiliśmy adres należący do sieci 192.168.1.x

Krok 2: Podłączyliśmy się przewodowo do routera TD-W8961ND i zalogowaliśmy się do interfejsu w celu sprawdzenia ustawień radia.

 

Krok 3: Podłączymy się przewodowo do urządzenia WRT-300 i zalogowaliśmy się do interfejsu w celu właściwej konfiguracji.

Krok 4: W panelu konfiguracyjnym Sieć=>Tryb Pracy, wybieramy tryb pracy mostu.

Krok 5: W panelu konfiguracyjnym Sieć=> LAN zmieniamy adres IP na 192.168.1.2

Krok 6: Ponownie logujemy się do panelu konfiguracyjnego (zmieniony adres IP) i wybieramy tryb pracy repeater (Sieć=>Bezprzewodowa)

Krok 7: Naciskamy przycisk Skanuj AP i z wyświetlonej listy wybieramy sieć której zasięg chcemy zwiększyć.

Krok 8: W polu SSID ustawiamy tę samą nazwę powielanej sieci, w polu kanał ten sam kanał.

Krok 9: W zakładce Sieć=>Bezpieczeństwo ustawiamy klucz i typ szyfrowania (zgodny z TD-W8961ND) zgodny z ustawieniami trybu repeater.

Krok 10: W zakładce Sieć=>Bezpieczeństwo ustawiamy klucz i typ szyfrowania (zgodny z TD-W8961ND) dla trybu AP.

I to już wszystko. Jeśli przeszliście konfigurację zgodnie z powyższymi punktami, powinno Wam się udać rozszerzyć zasięg Waszej sieci bezprzewodowej. Czekamy na kolejne zadania!13 odpowiedzi na “Mini-poradnik: Tryb Repeater w 8level WRT-300”

 1. ziut napisał(a):

  W trybie repeatera nie ma WAN-u więc wogóle nie ustawia się bramy.

 2. Misiek napisał(a):

  A jak wygląda inna konfiguracja ? Mam router 192.168.1.1 po kablu AP Linksys 192.168.2.2. Chcę wzmocnić sygnał AP Linskysa. Czy w 8level jako bramę daje 192.168.1.1 czy 192.168.1.2 ?

 3. m4 napisał(a):

  @osmy: Po ustawieniu repeatera prędkość zawsze będzie niższa, ponieważ łącząc się z punktu A (internet) do punktu B (komputer) masz po drodze router, który dzieli pasmo między swoich klientów, czyli m. in. repeater, a repeater dzieli ten kawałek na jeszcze mniejsze pomiędzy swoich klientów. Do tego dochodzą jeszcze opóźnienia na samych urządzeniach.

  @GG, @brodzio26: Livebox jest nieco pochrzanionym routerem. Może uda się zmusić do działania, ale ja bym zastąpił liveboxa czymś innym.

 4. osmy napisał(a):

  Po ustawieniu repeatera predkosc jest mniejsza niz na glownym dlaczego

 5. GG napisał(a):

  Podepnę się pod pytanie poniżej. Czy WRT-300 działa jako repeater z Livebox 2.0?

 6. brozio26 napisał(a):

  jak ustawić ten repeater z Liveboxem 2.0? Ustawiłem to według tego poradnika i zasieg powiększyło ale internetu nie ma (brak dostępu do internetu)

 7. elmer3003 napisał(a):

  A czy w tak skonfigurowanym routerze (8level) można też korzystać z netu w portach RJ ?

 8. DigiLeaker napisał(a):

  Jest to możliwe.

 9. michal napisał(a):

  Czy istnieje możliwość zmiany SSID rozgłaszanej przez repeater na inną w stosunku do routera pierwotnego (tak aby można było wybrać z jaką siecią chcemy się połączyć – czy bezprośrednio z rouetrem czy pośrednio przez repeater)?
  Dziękuje za odp.

 10. Tom napisał(a):

  W trybie Repeater krok 9 i 10 sa bez sensu powtarzane, raz wpisany klucz powinien byc zapamietany przez urzadzenie a tak musimy wpisac ponownie te same ustawienia dla sygnaly nadawanego przez Repeatera inaczej bedziemy mieli Repeater ktory nadaje sygnal niezabezpieczony :). To samo dotyczy kanalu jezeli zmienimy kanal w AP do ktorego laczy sie nasz Repeater musimy zmienic rowniez kanal w Repeaterze poniewaz sam nie wykryje sobie tego automatycznie. Poza tym reszta funkcji dziala bez problemow. Znakomite urzadzenia w tym przedziale cenowym.

 11. Rozjebek napisał(a):

  Funkcja repeatera jest dość rzadko spotykana w routerach tak że fajnie że ten routerek to ma 🙂

 12. DigiLeaker napisał(a):

  Tryb WDS to całkowicie inna bajka. Co prawda można go wykorzystać do wzmocnienia sygnału i rozesłania go w granicach swojego zasięgu ale inaczej wygląda konfiguracja. Polega ona na wpisaniu adresu MAC odbierającego punktu dostępowego w oknie konfiguracyjnym dostarczającego punktu – i odwrotnie.

 13. Kapiszon napisał(a):

  A jak działa tryb WDS? Czy to jest to samo co repeter?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.