Funkcja DDNS, jej konfiguracja i zastosowanie

Przez ostatnie 6 miesięcy staraliśmy się przedstawić wiele możliwości i rozwiązań które mogliśmy wykonać przy pomocy urządzeń marki 8level. Wszystkie znajdziecie w dziale „poradniki”. Tym razem skupiliśmy się na opcji, która może zainteresować bardziej zaawansowanych, czy też bardziej wymagających użytkowników ze sprecyzowanymi potrzebami. Chodzi o funkcje DDNS. Jakie jest jej zastosowanie i jak poradzić sobie z jej konfiguracją, postaramy się omówić w poniższym poradniku.

Co to jest i w jakim celu tego używamy?

Jednym z przykładów zastosowania funkcji DDNS może być sytuacja, w której użytkownik domowy, będący np. w delegacji – chciałby skorzystać ze swojej domowej sieci podczas podróży, w celu pobrania ważnych pików których zapomniał zabrać ze sobą. Użytkownik ten, może mieć przyznany adres IP, który ulega zmianie za każdym razem kiedy jest ustanawiane nowe połączenie. Nie ma zatem stałego adresu z którym mógłby się połączyć – wtedy jest tzw. kaplica. W takich chwilach z pomocą przychodzi usługa DDNS. Jeśli nasz przykładowy pechowiec uaktywniłby wcześniej opcję DDNS, zostałaby ona wykorzystana do przydzielenia stałego adresu do urządzenia sieciowego. Wtedy użytkownik będzie w stanie, przykładowo, nawiązać połączenie VPN do swojej sieci za pomocą stałego adresu.

Konkretnym przykładem może być adres IP, który jednego dnia to 123.234.111.112, a drugiego zaś 123.124.45.16, podczas gdy adres DDNS będzie zawsze taki sam. Przykład? mojdom.ddns.org. Program służący do zdalnego dostępu, taki jak serwer VNC może być uruchamiany na komputerze w sieci. Użytkownik może wtedy połączyć się z nią za pomocą zastrzeżonego hasłem połączenia VPN do mojdom.ddns.org, a następnie połączyć się z komputerem za pomocą klienta VNC. Super, prawda?

Innym przykładem gdzie wygodnie jest zastosować DDNS, to obsługa kamer IP – o której wspominaliśmy tutaj.

Jak to działa?

DDNS (ang. Dynamic Domain Name System, czyli dynamiczny system nazw domenowych) jest mechanizmem, który umożliwia urządzeniom sieciowym (takim jak router bądź system komputerowy korzystającego ze stosu IP), zakomunikować serwerowi nazw w czasie rzeczywistym (ad-hoc), zmianę swojego adresu IP.

Popularnym zastosowaniem DDNS jest umożliwienie bramce internetowej ze zmiennym adresem IP  otrzymania stałej nazwy. Nazwa taka poprzez standardowe zapytania DNS jest następnie zamieniana na aktualny adres IP.

Dostawcy usług DDNS udostępniają oprogramowanie klienckie, które automatyzuje proces wykrywania i rejestracji publicznego IP klienta. Oprogramowanie to jest uruchamiane na komputerze bądź urządzeniu znajdującym się w sieci prywatnej. Łączy się ono z systemem dostawcy i powoduje połączenie wykrytego publicznego adresu IP sieci domowej z odpowiednią nazwą hosta w systemie DNS.

Zwykle oprogramowanie to wykorzystuje protokół HTTP ponieważ jest on z reguły obsługiwany nawet w najbardziej restrykcyjnych środowiskach. Ten mechanizm jest bardzo często wykorzystywany przez użytkowników którzy nie posiadają stałego adresu IP.Jedna odpowiedź do “Funkcja DDNS, jej konfiguracja i zastosowanie”

  1. Tom napisał(a):

    Szkoda ze wszyscy producenci w swoim oprogramowaniu jako glownego uslugodawce DDNS ustawiaja serwis dyndns.org ktory kiedys byl darmowy a teraz jedynie darmowe jest zalozenie konta. Istnieja przeciez inne darmowe serwisy ktore sa naprawde za free lub jak D-Link stworzyl wlasny serwis DDNS.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.