TEST#6 SAPIDO – GR-1736

Od marca bieżącego roku na polskim rynku dostępny jest prawdziwy routerowy herkules segmentu SOHO. Urządzenie o którym mowa, to silniejszy brat GR-1733 marki SAPIDO. Pisaliśmy o nim już wcześniej. Sprzęt poddany testom redakcji Digileaks, to gigabitowy, dwupasmowy router WiFi GR-1736.

Wstępny ogląd i funkcjonalność

W dość niedużym, białym opakowaniu z jaskrawymi, pomarańczowymi logotypami Sapido znajdziemy router z dwiema odkręcanymi antenami o zysku 5dBi. Oprócz tego, w zestawie znajduje się jeszcze zasilacz, dwie rozszerzone instrukcje w języku angielskim omawiające „dodatkowe” zastosowanie routera oraz skrócony przewodnik instalacji sprzętu w języku polskim. Samo urządzenie, wyglądem przypomina wyżej wspominanego GR-1733. Router jest biały, niekrzykliwy – bez większych designerskich fajerwerków. Przedni panel jest wyposażony w diody, które mrugają w kolorze zielonym. Lampki informują nas o zasilaniu urządzenia, jego statusie, o wykorzystywanych portach w switchu, o aktualnie używanym paśmie bezprzewodowym oraz o tym, czy uruchomiona jest funkcja WPS (czyli szybkie zabezpieczenie WiFi, które parujemy za pomocą przycisku na panelu czołowym routera).

Urządzenie zapewnia przesyłanie danych z szybkością sumaryczną dochodzącą do 600Mbps (300Mbps na interfejsie 2,4GHz i 300Mbps w paśmie 5GHz). Praca w obu częstotliwościach oznacza, że mamy do czynienia z urządzeniem dualbandowym a fakt, że obie częstotliwości mogą być wykorzystywane równocześnie – urządzeniem symultanicznym. To bardzo istotne bo wiele urządzeń dualbandowych umożliwia jedynie pracę na jednej częstotliwości – do wyboru 2,4GHz lub 5GHz. Jak wskazuje rozszerzona nazwa routera, wyposażono go w czteroportowy switch osiągający prędkość 1000Mbps, co pozwala na dziesięć raz lepsze osiągi niż przy routerach z serii Fast Ethernet. Tą błyskawiczną pracę wykonuje również port WAN, co pozwala na rozdzielenie sygnału z np. kablówki albo lokalnej sieci o bardzo wysokich parametrach. Jednakże najciekawszą cechą routera są wbudowane dwa porty USB, do których można podłączyć modem 3G/4G lub Smartphone’a dzięki czemu możemy współdzielić mobilne połączenie Internetowe. Oprócz tego, do portów USB routera można podłączyć głośniki w celu korzystania z opcji AirPlay pozwalającej na bezprzewodowe odtwarzanie muzyki przechowywanej w iPhonie, iPadzie lub komputerze. Dodatkowo, dzięki wbudowanemu serwerowi pamięci masowej AirCloud Storage (FTP / SAMBA), za pośrednictwem sieci lokalnej (czy też z Internetu), można łatwo uzyskać dostęp do filmów, zdjęć i odtwarzać inne pliki multimedialne na urządzeniach mobilnych. Urządzenie obsługuje również funkcję nadzoru elektronicznego za pomocą kamery Internetowej – AirCloud Monitor, co daje możliwość obserwacji rodziny lub zwierząt przez Internet w dowolnym miejscu i czasie (tym trzem opcjom przyjrzymy się bliżej w dalszej części testu).  Ponadto funkcja obsługi DLNA umożliwia odtwarzanie muzyki i filmów bezpośrednio na telewizorze.Jedna odpowiedź do “TEST#6 SAPIDO – GR-1736”

  1. Pavlik napisał(a):

    Witam. Nabyłem Sapido GR-1736 właśnie dzięki tej recenzji. Zgadzam się – router jest rewelacyjny! Miałem delikatny problem z urządzeniami na linuksie z gigabitowymi kartami (domowa sieć głupiała) więc przerobiłem wymagane kable z pelnych na 100 mbps. Pytanie moje dotyczy prędkości (poprzez sambę) zapisu na dysk podpięty do routera. W teście wyniki są dwa razy większe niż moje. Testowałem dwa systemy plików NTFS i FAT i na obydwu osiągam zaledwie połowę niż w tym teście. Próbowałem również EXT3 ale niestety nie umiem nadać praw i co za tym idzie nie mogę nic zapisać. Może ktoś mi pomóc?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.