Mini-poradnik: Konfiguracja kamery TP-LINK TL-SC3171

Całkiem niedawno, kolega z pracy przeszukał całą firmę i praktycznie rozkręcił samochód na części pierwsze – ponieważ zapomniał gdzie posiał dość cenny aparat fotograficzny. Sprawdziliśmy datę zrzucenia ostatnich fotek, żeby sprawdzić kiedy ostatni raz używał sprzętu w pracy. Po ustaleniu daty, sprawdziliśmy monitoring w budynku. Okazało się, że wychodził z nim z pracy tuż przed weekendem. Ta sytuacja nas zainspirowała. Wydawałoby się, że monitoring jest… ale nigdy go nie używaliśmy, bo nie było potrzeby udowadniać kradzieży. Ostatecznie dowiedzieliśmy się, że kamera potrafi działać lepiej niż św. Antoni, do którego modli się Wasza i nasza babcia, a przynajmniej potrafi wskazać – gdzie nie należy czegoś szukać. Zmotywowani tematem monitoringu, pokażemy Wam jak skonfigurować kamerę marki TP-LINK.

1. Podłączenie kamery do sieci domowej.

W celu podłączenia nowo zakupionej kamery firmy TP-LINK TL-SC3171 do naszej sieci domowej, należy po pierwsze rozpakować ją z pudełka i zamontować ją  w miejscu, z którego kamera będzie miała monitorować interesujący nas obszar. Po drugie, przy pomocy kabla UTP podłączamy kamerę IP do naszej infrastruktury sieciowej (switch lub switch wbudowany w router/bramę do Internetu). W ostatnim kroku pozostało nam podłączenie zasilania.

2. Jak zalogować się do interfejsu kamery w celu konfiguracji?

W tym miejscu frontem do użytkownika, z pomocą przychodzi producent, który wyposażył kamerę w mechanizm uPnP  – za pomocą którego podłączona kamera rozgłasza się w naszej sieci i informuje wszystkich użytkowników w sieci o swoim istnieniu. Podaje jednocześnie swoje IP oraz link do strony konfiguracyjnej. W celu odnalezienia kamery, należy kliknąć na ikonę sieci (mechanizm działa na wszystkim systemach operacyjnych wspierających tę technologie).

 

3. Konfiguracja kamery TL-SC3171

Kiedy znany jest już adres IP kamery, możemy się na nią zalogować przez przeglądarkę internetową. Wpisujemy więc wykryty adres do przeglądarki i podajemy login i hasło (admin:admin). Naszym oczom ukazuje się panel konfiguracyjny:

Opis: Panel konfiguracyjny kamery TPLINK TL-SC3171 (bezpośrednio po zalogowaniu).

Krok 1: Pierwszą czynnością konfiguracyjną jaką wykonamy jest ustawienie adresu IP w sposób statyczny. Potrzebne jest to po to, aby nasza kamera osiągana była zawsze pod tym samym numerem IP.  W tym celu w interfejsie konfiguracyjnym kamery wyświetlamy zakładkę: SETTING / BASIC / Network / Information. W tej zakładce uzupełniamy dane właściwe dla naszej sieci (my wybraliśmy adres 192.168.1.254).

 

Opis: Konfiguracja interfejsu kamery TP-LINK TL-SC3171 na styczny adres IP

Krok 2: W kolejnym kroku zmienimy domyślne hasło administratora. W tym celu otwieramy zakładkę SETTING / BASIC / Account. Wymyślamy nowe (trudne do odgadnięcia) hasło i wpisujemy je w formularzu.

 

Opis: Zmiana domyślnego hasła administratora.

Krok 3: W następnym kroku ustawimy parametry obrazu. Aby tego dokonać należy wejść do zakładki SETTING / BASIC / MPEG4 / Computer View. W tej zakładce mamy możliwość ustawienia takich parametrów jak: rozdzielczość, ilość klatek na sekundę oraz jakość filmu. Ustawienia te wpływają parametry obrazu przy dostępie poprzez komputer. W celu ustawienia parametrów obrazu dla dostępu mobilnego należy wejść na zakładkę SETTING / BASIC / MPEG4 / Mobile View.

 

Opis: Konfiguracja parametrów obrazu dla dostępu z poziomu komputera

Opis: Konfiguracja parametrów obrazu dla dostępu z poziomu urządzenia mobilnego.

4. Efekty

Oto co uzyskaliśmy:

Opis: Podgląd z obrazu kamery w rozdzielczości 320×240

Opis: Podgląd z obrazu kamery w rozdzielczości 640×480

 Nagranie za pomocą kamery TP-LINK TL-SC3171

To już wszystko. Udanego korzystania z własnego monitoringu!

5. Podsumowanie

Na powyższym skróconym przykładzie, pokazaliśmy podstawową konfiguracje kamerki. Jak widać, nie jest ona bardzo skomplikowana. Dla większości użytkowników dostęp do monitoringu realizowany przez przeglądarkę internetową jest wystarczający. Brak konieczności instalacji wyspecjalizowanego oprogramowania powoduje, że mamy dostęp do monitoringu z dowolnego komputera na całym świecie – niewątpliwie jest to dużą zaletą. Jeśli jednak chcemy monitorować i rejestrować obraz z kilku kamer, musimy posłużyć się specjalną aplikacją IP Surveillance System. Aplikacja ta pozwala na rejestrowanie obrazu z kilku kamer jednocześnie na komputerze klasy PC w sposób ciągły, według określonego harmonogramu. Program daje bardzo duże możliwości i przeznaczony jest dla zaawansowanych użytkowników potrzebujących stałego monitoringu np. pomieszczeń dla biurowych. W bliższej przyszłości postaramy się omówić jego podstawowe funkcje.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.