Mini-poradnik: Zrób z ADSLa TD-W8960N – xDSLa!

Zazwyczaj na rynku routerów spotkamy sprzęt, który wyraźnie dzieli się na taki do obsługi „kablówek” jak i ten do rozdzielenia Internetu dostarczanego przez kabel telefoniczny. W takich wypadkach port WAN w tego typu urządzeniach albo był gniazdem na wtyk RJ-45 lub RJ-11. Switch w routerach typu SOHO najczęściej jest „nie ruszalny”, czyli nie wiele można z nim zrobić. Inżynierowie z TP-Linka postanowili zrobić sprzęt uniwersalny. Dzięki temu w routerze TD-W8960N, nie tylko mamy port RJ-11 do obsługi Internetu dostarczanego np. przez Netię, ale też w razie potrzeby – możemy przekonfigurować jeden z czterech portów w switchu tak, żeby go wykorzystać do obsługi kablówki. Nie jest to zabieg łatwy, dlatego postanowiliśmy stworzyć mini-poradnik, który w 12 krokach pozwoli Wam zamienić ADSL’a w xDSL’a.

Krok 1: Logujemy się do strony konfiguracyjnej wpisując adres IP: 192.168.1.1 i podając login i hasło (fabrycznie admin:admin). Ukaże nam się strona Device Info:

 

 

Krok 2: Przechodzimy do zakładki Advanced Setup / LAN ports i włączamy opcje wirtualnych LANów (Enable virtual ports on […]), po czym zapisujemy ustawieni przyciskiem Save/Apply:

 

 

Krok 3: Następnie wchodzimy do zakładki Advanced Setup / Layer 2 Interface / ETH Interface i dodajemy jeden port LAN który będzie działał jako interfejs WAN  na poziome Layer 2 za pomocą przycisku Add:

 

 

Krok 4: Po naciśnięciu przycisku Add, ukaże się nam nowe okno gdzie będziemy mogli wybrać konkretny port, który posłuży nam za WAN. Oprócz tego, zaznaczamy tryb połączenia na Default Mode, po czym klikamy Save/Apply:

 

 

Krok 5: Przechodzimy do zakładki Advanced Setup / WAN Service i usuwamy wszystkie usługi przeznaczone dla portu RJ-11 (poprzez zaznaczenie i kliknięcie w Remove):

 

 

Krok 6: Przed naszymi oczyma ukaże się pusty ekran konfiguracyjny:

 

 

Krok 7: Klikamy w przycisk Add, aby dodać nową usługę, która pozwoli nam zarządzać nowo utworzonym portem WAN RJ-45. Wybieramy IP over Ethernet w opcji Select WAN service type i wpisujemy nazwę usługi. Następnie klikamy przycisk Next:

 

 

Krok 8: Pojawi się zakładka WAN IP Settings, w której zaznaczamy nasze preferencje konfiguracji portu WAN. Możemy wybrać Obtain an IP address automatically (uzyskaj adres IP automatycznie), lub Use the following Static IP address (użyj następującego statycznego adresu IP). Następnie klikamy przycisk Next:

 

 

Krok 9: Na następnej stronie włączamy funkcjonalność NAPT (Enable NAT) i klikamy Next:

 

 

Krok 10: Na kolejnej karcie Routing – Default Gateway wskazujemy nowo dodany interfejs który ma służyć nam jako brama domyślna:

 

 

Krok 11: Kolejną rzeczą jaką musimy zrobić, to określić konfiguracje serwera DNS, my wybieraliśmy automatyczne pobieranie adresów serwera DNS (Obtain DNS info from a WAN interface). Następnie klikamy Next:

 

 

Krok 12: To już wszystko. Przed nami widnieje podsumowanie konfiguracji. Wystarczy kliknąć Save / Apply i gotowe!

 Jedna odpowiedź do “Mini-poradnik: Zrób z ADSLa TD-W8960N – xDSLa!”

  1. 3M napisał(a):

    Interesujący artykulik…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.