TEST#9: SAPIDO MB-1112

Testami urządzeń marki Sapido zajmowaliśmy się już wielokrotnie. Nie ukrywamy, że lubimy sprzęt producenta z Tajwanu. Przyzwyczaił nas nie tylko do wysokiej jakości sprzętu, rozbudowanej funkcjonalności, bardzo dobrej wydajności ale i do niewygórowanej ceny. Jednak spoglądając wstecz, zauważyliśmy, że zrobiliśmy dość poważny błąd. Przemilczeliśmy temat routerów mobilnych, a przecież właśnie z tego typu produktów firma Sapido słynie najbardziej! Bijąc się w pierś i pragnąc poprawy tego niedociągnięcia przedstawiamy router MB-1112.

 

Wygląd i funkcjonalność

Barwy: biała i jaskrawo pomarańczowa to znak rozpoznawczy Sapido. Dlatego nie zdziwiliśmy się, że kartonik od MB-1112 jest utrzymany właśnie w tej konwencji. Na początku byliśmy przekonani do tych neonowych kolorów, ale w końcu uznaliśmy, że czasami warto wyróżniać się z tłumu, tym bardziej jeśli urządzenie jest równie oryginalne jak opakowanie. Co znajdziemy w środku? Skróconą instrukcje w języku polskim i rozszerzoną w języku angielskim, zasilacz, router MB-1112 oraz dwa akumulatorki wraz z krótką instrukcją ich użytkowania.

Urządzenie jest wykonane całkiem ładnie. Nie jest krzykliwe. Producent postawił na minimalizm. Router wykonany jest z białego plastiku, a w jednym z jego rogów widnieje nieduże logo Sapido w kolorze jaskrawo  pomarańczowym. Na tej samej ścianie umieszczone zostały diody, które informują nas o poszczególnych zadaniach wykonywanych przez urządzenie. Z lewej strony MB-1112 posiada przełącznik, który służy do włączania i wyłączania sprzętu. Górna ściana wyposażona jest w slot na kartę SIM a pod spodem mamy port posiadający funkcjonalność LAN/WAN oraz żeński slot USB 2.0, do którego możemy podłączyć inny sprzęt w celu ładowania. Oprócz tego, mamy też żeński slot mini USB, dzięki któremu możemy podładować MB-1112, podłączając go do np. do laptopa. Ponadto, jest też gniazdo na tradycyjny zasilacz, którym podładujemy mobilną kostkę od Sapido. W tym samym miejscu znajdują się jeszcze przyciski reset i WPS. Jeśli obrócimy sprzęt, to znajdziemy jeszcze klapkę, pod którą możemy zainstalować dostarczone przez producenta akumulatory.

Cała kostka , mimo tego, że daje nam tyle różnych możliwości jest bardzo kompaktowym urządzeniem. Jej szerokość to 7,5cm, wysokość to 8,5cm, a grubość wynosi 3,0cm. To, co czyni ten sprzęt jeszcze ciekawszym – jest fakt, iż urządzenie nie posiada żadnych anten zewnętrznych, a mimo tego działa w trybie 2T2R i osiąga prędkość w standardzie N do 300Mbps.

Tryby pracy

Jak wspomnieliśmy wcześniej, urządzenie ma jeden port RJ-45, który może służyć zarówno jako port LAN jak i WAN. Aby o tym zdecydować, musimy zalogować się do interfejsu konfiguracyjnego i wybrać co ma być WANem. Do wyboru mamy port RJ-45, 3.5G oraz Wi-Fi. Jeśli wybierzemy jedną z dwóch ostatnich opcji, wtedy port RJ-45 będzie LANem i będziemy mogli podłączyć do niego jakieś urządzenie za pomocą kabla Ethernet.

Jeśli zaś chcemy zmienić ustawienia  samego radia, to do wyboru mamy tryby AP (Access Point), Client (Klient), WDS oraz AP + WDS.

Daje to nam wiele możliwości konfiguracji, co pozwoli wykorzystać sprzęt na kilka sposobów. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza wtedy, gdy chcemy wykorzystywać sprzęt w różnych lokalizacjach, które nie zawsze mogą oferować to samo środowisko do podłączenia Internetu.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.