TEST #11: Dwuzakresowa karta sieciowa Sapido AU-5125

Na łamach Digileaks temat dual-bandów już się przewijał. Jednak póki co, tę funkcjonalność omawialiśmy tylko i wyłącznie przez pryzmat routerów. Tym razem skupiliśmy się na odbiorniku sygnału. Ponieważ by w ogóle móc zacząć korzystać z tej technologii potrzebujemy kompatybilnych urządzeń z dwóch stron. Zarówno router jak i bezprzewodowa karta sieciowa muszą posiać możliwość komunikacji dwuzakresowej. Czym w takim razie zajęliśmy się tym razem? Pod lupę wzięliśmy  bezprzewodową  kartę sieciową marki Sapido – AU-5125.

Wygląd i funkcjonalność

 

Karta sieciowa Sapido AU-5125 jest bliźniaczo podobnie zapakowana do dwuzakresowego routera GR-1736, którego test już przeprowadziliśmy. Mamy do czynienia z białym kartonikiem, okraszonym jaskrawo pomarańczowymi logotypami i purpurowymi napisami informującymi o zaletach sprzętu. W zestawie znajdują się dwie skrócone instrukcje instalacji sprzętu w języku polskim i angielskim, deklaracja zgodności, płyta z oprogramowaniem oraz główny bohater testu – kartę AU-5125. Sam sprzęt podobnie do wyżej wymienionego routera jest wykonany z białego plastiku z pomarańczowym elementem w kształcie litery U. To właśnie w tym miejscu producent umieścił diody LINK i ACT oraz WPS (czyli system szybkiego zabezpieczenia WiFi, który parujemy za pomocą przycisku na panelu czołowym routera, jeśli posiadany przez nas sprzęt posiada taką funkcjonalność). Oprócz tego, po bokach karty rozmieszczone są złącza RP-SMA do których przykręcone są dwie antenki o mocy 3dBi.

Podobnie do GR-1736, urządzenie zapewnia przesyłanie danych z szybkością sumaryczną dochodzącą do 600Mbps (300Mbps na interfejsie 2,4GHz i 300Mbps w paśmie 5GHz). Praca w obu częstotliwościach oznacza, że mamy do czynienia z urządzeniem dualbandowym a fakt, że obie częstotliwości mogą być wykorzystywane równocześnie – urządzeniem symultanicznym. Karta posiada trzy tryby pracy, może być zarówno klientem jak i access pointem oraz pracować jako bezprzewodowy most. Ponadto, AU-5125 ma ciekawą funkcję, która zainteresuje wszystkich entuzjastów konsol typu PSP. Dzięki wsparciu metody Xlink Kai, użytkownik może dołączyć do „światowego” multiplayera i grać w gry przez twór, który możemy nazwać potocznie „Internetowym LANem”. Inną kluczową funkcją tego urządzenia jest funkcjonalność „Green WLAN”, która pozwala zaoszczędzić konsumpcję prądu przez tę kartę o 50% – niestety nie mogliśmy ustalić, jak ta opcja sprawdza się w praktyce. Wierzymy producentowi na słowo.

Instalacja

Proces instalacji sprzętu jest bardzo prosty. Wystarczy wpiąć urządzenie do komputera i zainstalować niezbędne komponenty znajdujące się na dostarczonym przez producenta CD.

Po włożeniu kompaktu, instalacja rozpocznie się automatycznie. Pierwszym krokiem jest wybór języka instalacji.

 

Dalej wybieramy opcję instalacji sterownika i narzędzi do obsługi karty.

Tutaj również proces jest zautomatyzowany. Aby przystąpić do instalacji, klikamy przycisk „Dalej”.

Po udanej instalacji, zaznaczamy opcję „Tak, chcę teraz uruchomić ponownie komputer”. Następnie klikamy przycisk „Zakończ”.

Podłączanie do sieci bezprzewodowej

Po ponownym uruchomieniu komputera, mogliśmy przystąpić do podłączenia karty do sieci bezprzewodowej. W tym celu wykorzystaliśmy oprogramowanie zainstalowane razem ze sterownikami.

Jak widać na powyższym screenie, połączenie sprzęgaliśmy z dwuzakresowym routerem Sapido GR-1736. Urządzenie rozgłasza sieć na dwóch częstotliwościach 2,45GHz oraz 5GHz. Wybraliśmy zakres 5GHz i kliknęliśmy przycisk „Dodaj do profilu”.

Karta automatycznie zaproponowała nam typ uwierzytelnienia sieci i szyfrowania danych. Do nas należało tylko wpisanie hasła.

Bez żadnych komplikacji nawiązaliśmy połączenie na częstotliwości wolnej od wielu zakłóceń – 5GHz.

Test szyfrowania za pomocą przycisku WPS

Aby pokazać jak działa funkcja WPS, postanowiliśmy nakręcić krótki filmik. Pokazuje on, jak szybko i łatwo można skonfigurować tego typu zabezpieczenie.

Test wydajności

Do pomiaru wydajności jak w przypadku wszystkich naszych testów użyliśmy sprawdzonego zestawu IPerf w wersji 2.0.2, menedżer zadań Windows, oraz protokoły SMB i FTP. Kartę AU-5125 podłączyliśmy do wspominanego powyżej routera Sapido GR-1736. Dało nam to najlepsze z możliwych odczyty, dzięki temu, że karta i router działają w standardzie N do 300Mbps. Ponadto, router Sapido posiada gigabitowe porty LAN i WAN. Oto co zaobserwowaliśmy:

 

 Jak widać na powyższym screenie, karta uzyskała link na częstotliwości 2,4GHz bez żadnych problemów, a moc i jakość sygnału była idealna. Świadczy to o świetnym zasięgu zarówno karty i routera.

 

W przypadku testów połączenia bezprzewodowego w paśmie 2,4GHz, osiągi również nas pozytywnie zaskoczyły. Wygenerowaliśmy ruch bliski 130Mbps, co w tym wypadku jest świetnym wynikiem. Ponadto cieszyła w miarę duża stabilność połączenia.

Przy kopiowaniu dużego pliku (10GB) za pomocą protokołu SMB, na paśmie 2,4GHz osiągnęliśmy wynik 16MB/s, co oznacza, że przy praktycznym wykorzystaniu radia na tej częstotliwości  – jesteśmy w stanie wygenerować ruch przekraczający przewodowy standard Fast Ethernet.

 

Przy tym samym teście wykonanym na protokole FTP, uzyskaliśmy zbliżone wyniki: około 17MB/s. Jednak, mimo lepszego odczytu transferu, stabilność połączenia nie popisała się tak dobrze, jak to było w poprzednim przypadku.

Podobnie jak przy teście 2,4GHz, również przy 5GHz nie mieliśmy problemów z linkiem. Zobaczmy jak wyglądają testy na tym paśmie. Teoretycznie powinien być on wolny od zakłóceń, skąd powinniśmy zaobserwować jeszcze lepsze wyniki.

Jeśli chodzi o test WiFi działającego przy wykorzystaniu częstotliwości 5GHz, karta Sapido również w Tym wypadku dostarczy nam blisko 135Mbps rzeczywistej przepustowości. Jest to świetny wynik, nie znacznie lepszy od zakresu 2,4GHz.

 

Zmiana pasma z 2,4GHz na częstotliwość 5GHz, przy kopiowaniu dużego pliku pozytywnie wpłynęła na przepustowość. Ruch wzrósł do 17,2MB/s. Jest to spowodowane mniejszym zatłoczeniem pasma, dzięki czemu urządzenia pracujące na tej samej częstotliwości nie wchodzą ze sobą w kolizje.

Również podczas testów protokołu FTP, uzyskiwaliśmy prawie wyższe parametry. Przypomnijmy, że podczas kopiowania tego samego pliku na częstotliwości 2,4GHz, otrzymywaliśmy wynik 17MB/s. Teraz, po zmianie pasma – ten parametr wzrósł do 20MB/s. Sygnał jest również dużo stabilniejszy.

Podsumowanie

Rynek kart dualbandowych to nadal raczkujący temat. Zarówno jeśli chodzi o adaptery USB, jak i karty PCI. W Internecie możemy znaleźć pozycje od 80 do 150 PLN. Główny bohater naszego testu plasuje się po środku całej drabinki cenowej. Można go dostać za 120 złotych. Jest to uczciwa cena, jak za standard N do 300Mbps z możliwością pracy na dwóch zakresach. Jeśli dodamy do tego trzy tryby pracy, wsparcie dla metody Xlink Kai i opcję odkręcania standardowych antenek w celu wyposażenia karty w silniejsze – wyjdzie na to, że kupujemy coś więcej niż zwykłą kartę. Jeśli czujecie, że Wasze sieci są przeciążone, przepustowość spada, używacie dużo sprzętu pracującego na częstotliwości 2,4GHz… Warto żebyście zwrócili uwagę na AU-5125.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.