TEST #14: TP-LINK TL-WDR3600 N600

W dzisiejszym teście przyjrzymy się bliżej dualbandowemu routerowi marki TP-Link WDR3600, które podobnie jak model WDR3500 jest przedstawicielem segmentu SOHO. Dzięki gigabitowemu portowi WAN i czterem gigabitowym portom LAN router TL-WDR3600 umożliwia korzystanie ze stabilnej i bardzo szybkiej sieci przewodowej, idealnej do wrażliwych na opóźnienia zastosowań takich jak multimedia w jakości HD i gry online.

Wygląd i funkcjonalność

Nowy design zastosowany przez producenta świetnie zaprezentuje się w Twoim domu czy biurze, wyglądem przypomina statek z filmów Science-Fiction. Z przodu na obudowie routera są bardzo dobrze widoczne, wyraźnie podświetlone niebieskie symbole. Na tylnej części obudowy routera znajdziemy m.in. przyciski Wireless On/Off (do włączenia i wyłączenia sieci bezprzewodowej) oraz WPS (do szybkiej aktywacji bezpiecznego połączenia bezprzewodowego z wykorzystaniem szyfrowania WPA2). Dzięki dwóm portom USB 2.0 użytkownicy mogą udostępniać drukarki, pliki oraz treści multimedialne pomiędzy komputerami w sieci domowej, a funkcja serwera FTP zapewnia ciągły dostęp do plików również z dala od domu, poprzez sieć Internet. W pudełku oprócz routera, dwóch antenek i zasilacza znajdziemy również zestaw skróconej instrukcji obsługi oraz płytę CD z anglojęzycznym przewodnikiem i innymi przydatnymi informacjami dotyczącymi urządzenia. Dodatkowo dołączona została aplikacja Easy Setup Assistant, dzięki której osoby nieposiadające doświadczenia w tworzeniu sieci domowej szybko i bez problemu, krok po kroku poradzą sobie z jej konfiguracją.

 

TL-WDR3600 tak samo jak model WDR 3500 pozwala na jednoczesne przesyłanie danych w zakresach częstotliwości – 2.4GHz i 5GHz, z sumaryczną prędkością do 600 Mbps. Możliwość pracy w paśmie 5GHz jest niewątpliwie gwarancją bezpiecznego i stabilnego funkcjonowania naszej sieci, ponieważ większość urządzeń występujących w naszych domach czy biurach działa w paśmie 2.4GHz, wywołując przy tym wszelkiego rodzaju zakłócenia.

Kupując urządzenie TL-WDR3600 użytkownik dostaje do swojej dyspozycji 4-portowy gigabitowy przełącznik typu Fast Ethernet oraz 2 porty USB 2.0. Router daję nam możliwość funkcji serwera i pozwala na korzystanie z udostępnionych zdjęć, plików muzycznych, filmów na innych urządzeniach, takich jak konsole Playstation 3 i XBOX 360 oraz telewizory i odtwarzacze multimedialne z obsługą sieci.

 Test wydajności przepływu danych 

W celu przetestowania przepustowości użyto darmowego oprogramowania IPerf w wersji 2.0.2. Przebadano porty kablowe LAN oraz port bezprzewodowy WLAN pracujący w pasmach 2.4GHz
i 5GHz. Każdy z wymienionych testów został wykonany trzykrotnie i na tej podstawie wyliczono średnią. Następnie sprawdzono jaką wydajność uzyskało urządzenie podczas kopiowania plików oraz transmisji protokołem FTP.

Jak zwykle wybraliśmy to rozwiązanie, ponieważ narzędzie IPerf jest uznawane jako swoisty wzorzec i wykorzystywany jest przez wielu administratorów sieci przy obliczeniach wydajności, jak
i w rozwiązywaniu problemów z utratą lub opóźnieniem pakietów. Największą zaletą programu jest bardzo duża wydajność, która pozwala maksymalnie obciążyć testowane interfejsy, a wyniki pomiarów są powtarzalne i estetycznie wizualizowane przez moduł aplikacji IPerf (aplikacja napisana w Javie).

Test portów kablowych LAN.

 Zrzut ekranu z programu IPerf 2.02 obrazujący przepływ 10 strumieni TCP pomiędzy interfejsami LAN-LAN.


Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu LAN podczas transmisji danych z aplikacji IPerf poprzez wbudowany switch.

Zrzut ekranu przedstawiający prędkość kopiowania pliku o rozmiarze 10GB poprzez wbudowany switch.

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu LAN podczas kopiowania pliku poprzez wbudowany switch.

Zrzut ekranu z aplikacji FileZilla podczas transferu danych protokołem FTP poprzez wbudowany switch.

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu podczas transferu danych protokołem FTP poprzez wbudowany switch.

Podsumowanie testu portów kablowych LAN.

TL-WDR3600 uzyskał w tym teście ponad 900Mbps przepustowości we wbudowanym switchu i uzyskał bardzo dobre wyniki podczas przesyłania pliku o rozmiarze 10GB pomiędzy dwoma testowanymi urządzeniami kształtując swój wynik na poziomie 100MB/s. Plik przekopiowaliśmy również przy pomocy darmowego programu FileZilla używając protokółu FTP i udało nam się uzyskac wynik 91 MB/s. Sprawdźmy zatem teraz wydajność WLAN w paśmie 2.4GHz.

Test wydajności interfejsu WLAN w paśmie 2.4GHz

Zrzut ekranu obrazujący szybkość połączenia bezprzewodowego w paśmie 2.4 GHz.

Zrzut ekranu z programu IPerf 2.02 przedstawiający przepływ 10 strumieni TCP pomiędzy interfejsami WLAN – LAN w paśmie 2.4GHz.

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu WLAN w paśmie 2.4GHz.

Zrzut ekranu przedstawiający prędkość kopiowania pliku o rozmiarze 10GB poprzez port WLAN-LAN w paśmie 2.4GHz.

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu WLAN podczas kopiowania pliku pomiędzy interfejsami WLAN-LAN w paśmie 2.4GHz.

Zrzut ekranu z aplikacji FileZilla podczas transferu danych protokołem FTP poprzez interfejs WLAN-LAN.

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu WLAN podczas transferu danych protokołem FTP poprzez interfejsy WLAN-LAN.

Podsumowanie wydajności WLAN w paśmie 2.4GHz.

Testując połączenie bezprzewodowe w paśmie 2.4GHz WDR3600 poradził sobie całkiem dobrze i uzyskaliśmy wynik na poziomie 130Mbps. Podczas kopiowania pliku 10GB pomiędzy dwoma interfejsami osiągnęliśmy wynik bliski 12MB/s co według nas jest rezultatem zadowalającym. W aplikacji FilezZilla przy kopiowaniu tego samego pliku poprzez protokół FTP wynik był równie dobry i uzyskaliśmy prawie 13MB/s. Przekonajmy się zatem jak ukształtują się wyniki połączenia bezprzewodowego w paśmie 5GHz.

Test wydajności interfejsu WLAN w paśmie 5GHz.

Zrzut ekranu obrazujący szybkość połączenia bezprzewodowego w paśmie 5GHz.

Zrzut ekranu z programu IPerf 2.02. przedstawiający przepływ 10 strumieni TCP pomiędzy interfejsami WLAN-LAN w paśmie 5GHz.

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu WLAN w paśmie 5GHz.

Zrzut ekranu przedstawiający prędkość kopiowania pliku o rozmiarze 10GB poprzez port WLAN-LAN w paśmie 5GHz.

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu WLAN podczas kopiowania pliku pomiędzy dwoma interfejsami WLAN-LAN paśmie 5GHz.

Zrzut ekranu z aplikacji FileZilla podczas transferu danych protokołem FTP poprzez interfejsy WLAN-LAN.

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu podczas transferu danych protokołem FTP poprzez interfejsy WLAN-LAN.

Podsumowanie wydajności WLAN w paśmie 5GHz.

W paśmie 5GHz router TL-WDR3600 wypadł znacznie lepiej i udało nam się wygenerować ruch rzędu 150Mbps. W przypadku kopiowania dużego pliku o wartości 10 GB w częstotliwości 5GHz uzyskaliśmy świetny wynik bliski 18MB/s. Transferując ten sam plik przy pomocy protokółu FTP osiągnęliśmy wynik na poziomie 18MB/s. Przejdźmy zatem do kolejnego testu wydajności portu WAN podczas pracy urządzenia w trybie bramy Internetowej.

Test wydajności portu WAN podczas pracy urządzenia w trybie bramy Internetowej (przełączanie w warstwie trzeciej plus natowanie pakietów bez akceleracji sprzętowej).  

Zrzut ekranu obrazujący konfigurację urządzenia do pracy w trybie bramy Internetowej (w warstwie trzeciej plus natowanie pakietów bez akceleracji sprzętowej).

Zrzut ekranu z programu IPerf 2.02. obrazujący przepływ 10 strumieni TCP pomiędzy interfejsami WAN-LAN przy pracy urządzenia w trybie pracy bramy Internetowej (przełączanie w warstwie trzeciej plus natowanie pakietów bez akceleracji sprzętowej).

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu podczas pracy Internetowej bramy (przełączanie w warstwie trzeciej plus natowanie pakietów bez akceleracji sprzętowej).

Uzyskana wydajność podczas kopiowania pliku z zasobu serwera umieszczonego po stronie WANu podczas pracy Internetowej bramy (przełączanie w warstwie trzeciej plus natowanie pakietów bez akceleracji sprzętowej).

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu podczas kopiowania pliku udostępnionego po stronie WAN w trybie pracy bramy Internetowej.

Zrzut ekranu z aplikacji FileZilla podczas transferu danych pliku protokołem FTP pomiędzy interfejsami WAN-LAN w trybie bramy Internetowej.

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu podczas transferu danych protokołem FTP pomiędzy interfejsami WAN-LAN w trybie bramy Internetowej.

 Podsumowanie testu wydajności bramy routera bez akceleracji sprzętowej. 

Podczas testu połączenia w trybie internetowej bramy routera bez akceleracji sprzętowej uzyskaliśmy wynik na poziomie 230Mbps. Biorąc pod uwagę, że mamy tutaj, do czynienia z przełączaniem w warstwie trzeciej wynik należy uznać za poprawny. Podczas przesyłania pliku 10GB wynik ukształtował się na poziomie 34MB/s. Transferując ten sam plik przy pomocy protokołu FTP uzyskaliśmy praktycznie ten sam rezultat na poziomie 34MB/s. WDR3600 N600 podczas pracy w trybie bramy internetowej ma również możliwość przełączania w warstwie trzeciej wraz z natowaniem pakietów z użyciem akceleracji sprzętowej.

Test wykorzystania portu WAN urządzenia w trybie pracy routera (przełączanie w warstwie trzeciej bez natowania pakietu).

Zrzut ekranu obrazujący konfigurację przełączania w warstwie trzeciej bez natowania pakietów.

Zrzut ekranu z programu IPerf 2.02. obrazujący przepływ 10 strumieni TCP pomiędzy interfejsami WAN-LAN przy pracy urządzenia w trybie routera.

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu podczas pracy w trybie routera.

Uzyskana wydajność podczas kopiowania pliku z zasobu serwera umieszczonego po stronie WANu podczas pracy w trybie routera.

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu podczas kopiowania pliku udostępnionego po stronie WAN.

Zrzut ekranu z aplikacji FileZilla podczas transferu danych protokołem FTP.

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu podczas kopiowania pliku protokołem FTP.

Podsumowanie testu wydajności w trybie routera.

TP-Link WDR 3600 pracując w trybie routera bez natowania pakietów uzyskał wynik 250Mbps. Podczas przesyłania pliku z zasobu serwera umieszczonego po stronie WANu, wynik ukształtował się na poziomie 36 MB/s. Transferując ten sam plik 10Gb za pomocą protokółu FTP rezultat był bardzo podobny 38MB/s. Przejdźmy zatem do kolejnego etapu naszego testu i zbadajmy funkcje serwerowe tego modelu.

Test wydajności portu WAN podczas pracy urządzenia w trybie bramy Internetowej (przełączanie w warstwie trzeciej plus natowanie pakietów z użyciem akceleracji sprzętowej). 

Zrzut ekranu obrazujący konfigurację przełączania w warstwie trzeciej plus natowanie pakietów z użyciem akceleracji sprzętowej.

Zrzut ekranu z programu IPerf 2.02. obrazujący przepływ 10 strumieni TCP pomiędzy interfejsami WAN-LAN przy pracy urządzenia w trybie pracy bramy Internetowej (przełączanie w warstwie trzeciej plus natowanie pakietów z użyciem akceleracji sprzętowej).

<center<

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu podczas pracy Internetowej bramy (przełączanie w warstwie trzeciej plus natowanie pakietów z użyciem akceleracji sprzętowej).

Uzyskana wydajność podczas kopiowania pliku z zasobu serwera umieszczonego po stronie WANu podczas pracy Internetowej bramy (przełączanie w warstwie trzeciej plus natowanie pakietów z użyciem akceleracji sprzętowej).

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu podczas kopiowania pliku udostępnionego po stronie WAN.

Zrzut ekranu z aplikacji FileZilla podczas transferu danych pliku protokołem FTP pomiędzy interfejsami WAN-LAN w trybie bramy Internetowej przy użyciu akceleracji sprzętu.

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu podczas transferu danych protokołem FTP pomiędzy interfejsami WAN-LAN w trybie bramy Internetowej z użyciem akceleracji sprzętowej.

Podsumowanie testu wydajności bramy internetowej z użyciem akceleracji sprzętowej.

Podczas testu połączenia w trybie internetowej bramy routera z użyciem akceleracji sprzętowej uzyskaliśmy rewelacyjny wynik kształtujący się na poziomie 900Mbps. Biorąc pod uwagę, że mamy tutaj, do czynienia z przełączaniem w warstwie trzeciej wynik należy uznać za doskonały. Podczas przesyłania pliku 10GB rezultat był równie dobry dał nam transfer w wysokości 95MB/s. Transferując ten sam plik przy pomocy protokołu FTP uzyskaliśmy również świetny wynik na poziomie 90MB/s. Producent bardzo sobie chwali tą funkcję i jest to jej pierwsza odsłona, która wypadła bez dwóch zdań rewelacyjnie.

Test funkcji serwerowej CIFS.

CIFS(SMB) to protokół służący udostępnianiu zasobów komputerowych, m.in. drukarek czy plików. Protokół SMB wykorzystuje do działania dwa protokoły niższych rzędów – protokół warstwy sesji NetBIOS (który sam wykorzystuje jako warstwę transportu TCP/IP albo DECnet albo IPX/SPX) lub protokół nierutowalny NetBEUI będący protokołem warstw sieci, transportu i sesji. Systemy Windows potrafią korzystać z SMB, a co za tym idzie z NetBIOS, zarówno poprzez TCP/IP (obecnie najpopularniejsza metoda), jak i poprzez IPX/SPX/NetBEUI (stosowany tylko w małych sieciach). Samba instalowana na systemach Unix korzysta tylko z SMB poprzez TCP/IP. Przekonajmy się jak w tym teście wypadł WDR 3600.

Zrzut ekranu obrazujący włączenie usługi serwera plików.

Powyższy zrzut ekranu przedstawia menagera kont użytkowników. Z tego poziomu możemy dodawać kolejne osoby oraz decydować o ich dostępie do zasobów naszego dysku.

Zdjęcie przedstawiające aktualną listę użytkowników oraz poziom ich uprawnień.

Zrzut ekranu przedstawiający udostępniony zasób przez router WDR 3600.

Zrzut ekranu z aplikacji Crystal Disk Mark 3.0.2 obrazujący szybkość zapisu i odczytu serwera CIFS wbudowanego w urządzenie WDR 3600.

Test funkcji serwerowej FTP.

Aby przetestować funkcję serwerowa FTP w WDR 3600, podłączyliśmy do niego przenośny dysk twardy o pojemności 500GB i sprawdziliśmy jak sobie radzi z funkcją serwera plików. W ustawieniach USB w zakładce „ftp server” włączyliśmy funkcję świadczenia usługi serwera plików.

Zrzut ekranu pokazujący możliwości konfiguracyjne wbudowanego serwera FTP w router WDR 3600.

Zrzut ekranu z aplikacji FileZilla podczas transferu danych protokołem FTP z dysku lokalnego na serwer routera.

Zrzut ekranu z aplikacji FileZilla podczas transferu danych protokołem FTP z serwera routera na dysk lokalny komputera.

Podsumowanie funkcji serwerowych.

Wbudowane funkcje serwerów CIFS oraz FTP to doskonała sprawa, dzięki nim niskim kosztem możemy w wygodny sposób  dzielić z rodziną przestrzeń dyskową. Współdzielone materiały takie jak: filmy, muzyka, zdjęcia, pliki będą osiągalne  z dowolnego urządzenia przyłączonego do naszej sieci LAN lub WLAN a dzięki wbudowanemu serwerowi FTP dostęp do danych możliwy będzie również z poziomu Internetu.

Uzyskane przez nas wydajności przy wykorzystaniu protokołu CIFS (SMB), FTP były na tyle duże, że wbudowane serwery bezproblemowo poradzą sobie w świadczeniu usług małego serwera NAS dla segmentu SOHO. Co prawda konkurować z wysokowydajnymi serwerami firmy QNAP  lub Synology nie mogą, ale należy pamiętać, za jaką cenę są one kupowane.

Ogólne podsumowanie routera TP-LINK TL-WDR3600 N600

Router dualbandowy TL-WDR 3600 N600 można nabyć w dobrych sklepach komputerowych już za około 210 zł. Idealna propozycja dla użytkowników poszukujących wysokiej wydajności jaką zapewnia standard Gigabit, w który został wyposażony ten model. W porównaniu do modelu WDR 3500 mamy tutaj 2 porty USB 2.0, 4-portowy gigabitowy przełącznik typu Fast Ethernet oraz dwie bardzo przydatne funkcję serwera SMB oraz FTP. Producent bardzo chwali funkcję bramy internetowej z użyciem akceleracji sprzętowej i bardzo dobrze bo ten test wypadł według nas rewelacyjnie i uzyskaliśmy zaskakujące wyniki. Router doskonale poradził sobie również w wyższym paśmie 5GHz, które znacznie usprawnia prace unikając niepotrzebnych zakłóceń występujących w paśmie 2.4GHz. Dużym plusem urządzenia jest wspomniana wcześniej funkcja serwera SMB, która jest bardzo ciekawym i tanim rozwiązaniem dla małych firm.  Reasumując jest to świetne urządzenie za rozsądne pieniądze przeznaczone dla domu oraz małych firm.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.