TEST #16: TP-LINK MA180

W dzisiejszym teście przyjrzymy się bliżej modemowi TP-Link MA180, który zapewnia dostęp do mobilnego szerokopasmowego Internetu poprzez sieć 3G. Jest to kolejny test na łamach digileaks modemu 3G.

Wygląd i funkcjonalność

Modem zapakowany jest w białe, niewielkich rozmiarów, (fabrycznie zafoliowane), designerskie pudełko. Zdecydowanie jest to duży krok do przodu – stare pudełka do których przyzwyczaił nas producent zestarzały się i powoli trącały już „myszką”. W środku znajdziemy skróconą instrukcję obsługi oraz modem. Urządzenie wykonane jest z tworzywa, a swoim wyglądem przypomina dużego pendrive`a. Po rozsunięciu górnej części obudowy pojawia nam się miejsce na kartę SIM oraz gniazdo na karty Micro SD, kompatybilne z kartami o pojemności do 32GB, dlatego urządzenie może posłużyć również jako przenośne źródło masowej pamięci USB. Modem został wyposażony we wbudowaną antenę, która zapewnia dostęp do łącza szerokopasmowego.

Instalacja modemu

Po umieszczeniu modemu w porcie USB modem zgłasza się automatycznie uruchamiając program instalacyjny.

Następnie, tak jak w przypadku większości programów instalacyjnych mamy możliwość wyboru dysku na którym, chcemy zainstalować modem.

W kolejnym kroku program program daje nam możliwość wprowadzenia zmian dotyczących ścieżki zapisu. W celu dokonania zmian należy kliknąć na przycisk „back” wtedy program przeniesie nas do poprzedniego okna wyboru. Jeżeli nie chcemy dokonywać żadnych zmian klikamy po prostu na przycisk „Install” i czekamy aż instalator zakończy proces instalacji.

Menadżer połączeń modemu

Po ukończeniu instalacji na pulpicie pojawi się ikoną otwierająca menadżera połączeń. Tutaj możemy wybrać odpowiedniego operatora w celu uzyskania połączenia z Internetem.

Kolejna zakładka umożliwia dostęp do wiadomości, które znajdują się na naszej karcie SIM oraz pozwala na wysyłanie wiadomości nieprzekraczających 400 znaków.

Trzecia zakładka to książka telefoniczna zawierająca nasze numery telefonów. Tutaj możemy stworzyć własną bazę z kontaktami klikając na przycisk „PC”. W celu uzyskania dostępu do numerów znajdujących się na karcie SIM – klikamy przycisk „SIM”.

Przechodząc dalej przeniesiemy się do zakładki odpowiedzialnej za statystyki urządzenia. Tutaj możemy sprawdzić statystki dzienne, miesięczne oraz roczne. Ponadto dowiemy się z jaką prędkością i przez jaki czas pobieramy oraz wysyłamy dane.

Czwarta zakładka to ustawienia modemu. Aby uzyskać połączenie z Internetem musisz wprowadzić dane dostępowe, które dostarczył Tobie Twój ISP (dostawca Internetu).

Jeżeli dane zostały wprowadzone poprawnie połączenie z Internetem zostanie nawiązane automatycznie.

Test wydajności

Po dokładnym skonfigurowaniu urządzenia postanowiliśmy sprawdzić jego wydajność przy pomocy witryny internetowej Speed Test. Udało nam się uzyskać 4.31Mb/s podczas pobierania danych z Internetu oraz 1.46 Mb/s przy ich wysyłaniu. Co prawda do wyników uzyskiwanych w technologii LTE jest to daleko, ale wynik jest na tyle dobry, że pozwala komfortowo przeglądać strony Internetowe oraz pobierać pocztę.

Podsumuowanie

Urządzenie dostępne jest już od 111 zł i jest warte swojej ceny. Dostajemy mobilny modem oraz 32GB pendrive w jednym (jeżeli wyposażymy urządzenie w dodatkową kartę pamięci). Całość zapakowana w eleganckie designerskie pudełko – w tej materii wyczuwamy inspirację marką Apple, ale to zdecydowanie plus dla tego producenta, który uczy się od najlepszych. Wyniki jakie uzyskał w teście były dla nas zadowalające, modem nie rozłączał się, dzięki czemu mogliśmy spokojnie surfować w Internecie. Minusem jest brak możliwości podłączenia zewnętrznej anteny, która umożliwi zwiększenie mocy zasięgu oraz brak polskiego języka w menadżerze połączeń modemu.Jedna odpowiedź do “TEST #16: TP-LINK MA180”

  1. Wojtek napisał(a):

    Po włożeniu karty SIM nowszego typu, tzn. standardowej z micro SIM w środku, modem przestaje działać. Próba odpalenia kończy się komunikatem systemowym o przerwaniu działania z powodu problemu i wyłączeniem oprogramowania. Problem przestaje istnieć po włożeniu innej standardowej karty SIM, więc nie jest to sprawa wadliwej karty SIM.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.