TEST #17: TP-LINK MA260

W naszym ostatnim teście przyglądaliśmy się modemowi 3G TP-LINK MA180 dziś spojrzymy na jego starszego brata, czyli na model MA260. Modemy 3G stały się dziś bardzo popularne na rynku ze względu na ich niewielkie rozmiary, które w efekcie dają nam mobilny Internet.

Wygląd i funkcjonalność

Tak jak poprzedni model, urządzenie zapakowane jest w białe designerskie pudełko, które swoim wyglądem przypomina opakowania firmy Apple. Producent postanowił odświeżyć swoje opakowania i zatrudnił do tego zupełnie nową drużynę kreatywnych grafików, co zdecydowanie się chwali, bo nowy design prezentuje się świetnie. W pudełku znajdziemy modem oraz skrócone instrukcję obsługi. Urządzenie wykonane jest z tworzywa i sprawia wrażenie solidnego. Po odsunięciu górnej części obudowy podobnie jak w modelu MA180 znajdziemy miejsce na kartę SIM oraz gniazdo na kartę Micro SD kompatybilną z kartami o pojemności do 32GB. Modem posiada dodatkową funkcję jaką jest źródło masowej pamięci USB czyli pendrive. Ponadto MA260 ma wbudowaną wewnętrzną antenę, dzięki czemu mamy możliwość podłączenie się do łącza szerokopasmowego w miejscach w których jest to nie możliwe.

Instalacja modemu

Po umieszczeniu modemu w porcie USB, modem zgłasza się automatycznie uruchamiając program instalacyjny. Proces instalacji jest identyczny jak w modelu, MA180 o którym pisaliśmy całkiem niedawno.

Następnie tak jak w przypadku większości programów instalacyjnych mamy możliwość wyboru dysku na którym, chcemy zainstalować modem.

W kolejnym kroku program program daje nam możliwość wprowadzenia zmian dotyczących ścieżki zapisu. W celu dokonania zmian należy kliknąć na przycisk „back” wtedy program przeniesie nas do poprzedniego okna wyboru. Jeżeli nie chcemy dokonywać żadnych zmian klikamy po prostu na przycisk „Instal” i czekamy aż instalator zakończy proces instalacji.

Menadżer połączeń modemu

Po ukończeniu instalacji na pulpicie pojawi się ikoną otwierająca menadżera połączeń. Tutaj możemy wybrać odpowiedniego operatora w celu uzyskania połączenia z Internetem. W zasadzie nie dostrzegliśmy różnicy między menadżerem, z którym mieliśmy do czynienia podczas testowania modelu MA180. Sam interfejs jest bardzo prosty w obsłudze i nie wymaga od użytkownika zbyt dużej wiedzy z zakresu sieci bez przewodowych.

Kolejna zakładka umożliwia dostęp do wiadomości, które znajdują się na naszej karcie SIM oraz pozwala na wysyłanie wiadomości nieprzekraczających 400 znaków co widać doskonale na zrzucie ekranu umieszczonym poniżej.

Trzecia zakładka to książka telefoniczna zawierająca nasze numery telefonów. Tutaj możemy stworzyć własną bazę z kontaktami klikając na przycisk „PC”. W celu uzyskania dostępu do numerów znajdujących się na karcie SIM – klikamy przycisk „SIM”.

Przechodząc dalej przeniesiemy się do zakładki odpowiedzialnej za statystyki urządzenia. Tutaj możemy sprawdzić statystki dzienne, miesięczne oraz roczne. Ponadto dowiemy się z jaką prędkością i w jakim czasie pobieramy oraz wysyłamy dane. Zdecydowanie jest to przydatna i prosta opcja to badania prędkości naszego połączenia.

Czwarta zakładka to ustawienia modemu. Aby uzyskać połączenie z Internetem musisz wprowadzić dane dostępowe, które dostarczył Tobie ISP (dostawca Internetu).

Jeżeli dane zostały wprowadzone poprawnie połączenie z Internetem zostanie nawiązane automatycznie.

Test wydajności

Po dokładnym skonfigurowaniu urządzenia postanowiliśmy sprawdzić jego wydajność przy pomocy witryny internetowej Speed Test. Udało nam się uzyskać 7.16Mb/s podczas pobierania danych z Internetu oraz 2.97 Mb/s przy ich wysyłaniu. Wynik ten należy uznać za bardzo dobry.

Podsumowanie

Modem MA260 dedykowany jest dla osób często podróżujących, które pragną dostępu do Internetu wszędzie tam gdzie ich „wiatr zaniesie”. Urządzenie dostępne jest na Polskim rynku już od 140 zł. W tej cenie dostajemy modem oraz 32GB pendrive. Modem świetnie nadaję się do przeglądania stron, nie rozłączał nas i pracował przyzwoicie. Minusem tak jak w modelu MA180 jest jednak brak możliwości podłączenia zewnętrznej anteny w celu zwiększenia mocy zasięgu tam gdzie jest on nienajlepszy.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.