Jak wybrać odpowiedni monitoring dla Twojego domu i biura?

Początki monitoringu wizyjnego sięgają połowy XX wieku. Głównymi i podstawowymi funkcjami stosowania tego typu rozwiązań było kontrolowanie pracowników w zakładach pracy jak również rejestrowanie przebiegu ulicznych demonstracji. Z upływem czasu, kiedy przestępczość na ulicach rosła kamery stały się skutecznym narzędziem w rękach człowieka, które pomagały utrzymywać porządek na ulicach. Zyskiwały sobie coraz większą grupę zwolenników, co w efekcie przyczyniło się do ich dynamicznego rozwoju w latach 90. Kiedy kamery zewnętrzne zdawały swój egzamin na ulicach miast, właściciele sklepów i firm borykaliśmy się z problem znikających towarów z półek i magazynów. Sytuacje te przyczyniły się do stosowania kamer również w pomieszczeniach budynków, co naturalnie przełożyło się na rozwój technologii kamer wewnętrznych.

Systemy monitoringu możemy podzielić na trzy grupy:

a) Analogowy – zwany również CCTV (Close Circuit TeleVison). Tradycyjnie taki system jest połączony z pozostałymi elementami składowymi za pomocą przewodu koncentrycznego. Taki przewód łączy kamerę z rejestratorem i jego głównym zadaniem jest przesyłanie sygnału wideo. Kamery analogowe przechwytują obraz za pomocą specjalnych przetworników (CCD, CMOS czy DSP) obrazu, w które zostały wyposażone.  Następnie dane, które zostały wysłane są przesyłane do cyfrowego procesora obrazu (DSP – Digital Signal Processor), który znajduje się w kamerze. Przesłany sygnał ma postać cyfrową, lecz jego transmisja pozostaje analogowa. Uzyskany w ten sposób obraz ma postać fali sinusoidalnej a więc jest ciągły. Tego typu kamery nie wymagają od użytkownika zbyt dużej wiedzy, dlatego jest to dobry wybór dla użytkowników z minimalną widzą techniczną. Należy pamiętać jednak, że obraz uzyskany z takiej kamery będzie dużo gorszy od obrazu, jaki osiągniemy dzięki kamerze cyfrowej IP. Ponadto systemy analogowe zazwyczaj potrzebują znacznych nakładów pieniężnych w przypadku konieczności ich rozbudowy.

b) Hybrydowy – rozwiązania hybrydowe są etapem przejściowym pomiędzy instalacją analogową a sieciową IP. Jest tak, dlatego, ponieważ korzystają one zarówno z nowoczesnych kamer IP, jak i tradycyjnych – analogowych kamer typowych dla telewizji przemysłowej. Osoby posiadające już analogowe zestawy służące do monitoringu, chcąc zwiększyć jakość często sięgają po rozwiązania hybrydowe, ponieważ są one znacznie tańsze od wymiany całego systemu na nowy cyfrowy (IP). Do stworzenia takiej instalacji hybrydowej konieczne jest stosowanie urządzeń dedykowanych, które umożliwią przetworzenie analogowych sygnałów na sygnały cyfrowe pozwalając przy tym na ich przesłanie w sieciach IP. Poniżej przykład typowego zestawu hybrydowego firmy Kguard.2 odpowiedzi na “Jak wybrać odpowiedni monitoring dla Twojego domu i biura?”

  1. AlarmowySystem.pl napisał(a):

    Myślę, że kwestie wyboru monitoringu możemy podjąć przy konsultacji z firmą oferującą tego typu sprzęt. Lepiej poprosić o dokładne dopasowanie systemu pod nasze wymagania, żeby spełniał nasze oczekiwania. Rynek ten ciągle się rozwija, dlatego i wybór rodzajów systemu rośnie. Coraz trudniej jest podjąć decyzje samemu.

  2. Monitoring napisał(a):

    Bardzo obszerny artykuł opisujący dokładnie każdy rodzaj monitoringu. Myślę, że obecnie wiele osób decyduje się na monitoring cyfrowy, z takich nagrań o wiele więcej można wyciągnąć i jest o wiele więcej szczegółów, które mogą pomóc np. w złapaniu przestępcy. Zaś zauważyłem, że teraz obiektywy z monitoringu analogowego typu CCTV zostają wykorzystywane w fotografii i artystycznym filmowaniu. Co jest bardzo ciekawym zjawiskiem. Drugie życie dla części CCTV!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.