Test #19: Porównanie obrazu kamery wewnętrznej 0.3 MP z 1 MP

W naszym ostatnim teście przedstawiliśmy Wam funkcję Pan/Tilt, która znajduję coraz to powszechniejsze zastosowanie w kamerach IP z segmentu SOHO (small office home office). Dziś chcemy pokazać Wam różnicę w obrazie
pomiędzy kamerą 1 MP (megapixel) a 0.3 MP. Na rynku dostępne są kamery z przekroju od 0.2 MP aż do 5 MP. Musimy przy tym pamiętać, aby dostosować wybór naszej kamery do posiadanego łącza internetowego. Kamera, która posiada większą rozdzielczość wymaga znacznie szybszego łącza – dlaczego? Odpowiedz jest bardzo prosta, ponieważ musi przetworzyć płynnie obraz w wysokiej rozdzielczości w czasie rzeczywistym, tak aby można go było płynnie odczytać. Dla przykładu kamera 0.3 MP wyświetla obraz w rozdzielczości 640×480, a w przypadku 1 MP jest to 1280×720 (720P).

W naszym dzisiejszym teście wykorzystaliśmy dwie kamery wewnętrzne marki Foscam (model: FI9821W oraz FI8910W).

Na pierwszy rzut oka obie kamery wyglądają bardzo podobnie do siebie dopiero po przeanalizowaniu danych ze specyfikacji możemy stwierdzić, że różnica jest znacząca w postaci rozdzielczość wyświetlanego obrazu. W celu uzyskania precyzyjnego wyniku w porównaniu tych dwóch urządzeń, ustawiliśmy kamery obok siebie, tak aby rejestrowały to samo otoczenie. Poniżej umieściliśmy zdjęcie zrobione z kamery o mniejszej rozdzielczości – już na pierwszy rzut oka widać diametralną różnicę w odzwierciedleniu kolorów.

Obraz z kamery 1MP jest wyraźniejszy głębia kolorów oraz ilość wyświetlanych detali jest znacznie większa.

Analogicznie im więcej megapixeli będzie miała nasza kamera tym obraz będzie dokładniejszy. Jednakże musimy pamiętać o bardzo ważnym aspekcie przy dobrze kamery, jakim jest prędkość naszego przyłącza Internetowego o czym pisaliśmy już wyżej. Wraz ze wzrostem rozdzielczości rośnie dokładność oraz ilość wyświetlanych szczegółów, co wiąże się z posiadaniem szybkiego łącza, które będzie w stanie przesyłać obraz płynnie bez tzw. „lagowania”. Różnice między kamerami świetnie widać również na wideo, które nakręciliśmy z obu kamer dla lepszego porównania.

Podsumowanie

Dzisiaj kamery wewnętrzne znajdują wiele zastosowań w naszym życiu codziennym.  Urządzenia, które dla Was testowaliśmy świetnie nadają się jako np. elektroniczne nianie służące do poglądu pokoi naszych dzieci czy też do zabezpieczenia naszego domu lub podglądu miejsca pracy. Marka Foscam zadbała nawet o specjalną aplikację mobilną, o której postaramy się również dla Was przy czasie napisać. Przy jej pomocy możemy podglądać obraz oraz sterować kamerą zawsze i wszędzie pod warunkiem, że będziemy mieli dostęp do Internetu. Mamy nadzieję, że udało nam się dzisiaj w prosty sposób przedstawić Wam różnicę pomiędzy wyświetlanym obrazie w kamerze 0.3 MP a 1 MP.

 Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.