TEST #20: TP-LINK TL-WDR4300 N750

W dzisiejszym teście powracamy do tematyki routerów i przyjrzymy się bliżej przedstawicielowi segmentu SOHO jakim jest zoptymalizowany pod kątem wysokiej wydajności dwupasmowy gigabitowy router TL-WDR4300.

Wygląd i funkcjonalność

TL-WDR4300 to eleganckie urządzenie, które prócz swojej głównej funkcji jaką jest router posłuży również jako ozdoba w Twoim domu lub biurze – nowy desgin zastosowany już jakiś czas temu przez markę TP-Link zdecydowanie wyszedł na plus. Z przodu na obudowie routera umieszczone są widoczne i wyraźnie podświetlone zielone symbole. Na tylnej części obudowy urządzenia znajdziemy m.in. przyciski Wireless On/Off (do włączenia i wyłączenia sieci bezprzewodowej) oraz WPS służący do szybkiej aktywacji bezpiecznego połączenia bezprzewodowego z wykorzystaniem szyfrowania WPA2. Dzięki dwóm portom USB 2.0 użytkownicy mogą udostępniać drukarki, pliki oraz treści multimedialne pomiędzy komputerami w sieci domowej. Router pełni funkcję serwera FTP, który zapewnia stały dostęp do plików poza domem poprzez Internet. W pudełku oprócz routera, trzech anten i zasilacza znajdziemy również zestaw skróconej instrukcji obsługi oraz płytę CD z anglojęzycznym przewodnikiem i innymi przydatnymi informacjami dotyczącymi routera. Dodatkowo dołączona została aplikacja Easy Setup Assistant, dzięki której osoby nieposiadające doświadczenia w tworzeniu sieci domowej szybko i bez problemu, krok po kroku poradzą sobie z jej konfiguracją.

TL-WDR4300 daje nam możliwość pracy w paśmie 5GHz co niewątpliwie jest gwarancją bezpiecznego i stabilnego funkcjonowania naszej sieci. Jest tak dlatego, ponieważ większość urządzeń, które możemy spotkać w naszych  gospodarstwach domowych pracuje w paśmie niższym 2.4 GHz wywołując przy tym zakłócenia, które mają negatywny wpływ na pracę naszej sieci.

Kupując urządzenie TL-WDR4300 użytkownik dostaje do swojej dyspozycji gigabitowy port WAN, któremu towarzyszą cztery gigabitowe porty LAN oraz dwa uniwersalne porty USB 2.0. Router daję nam możliwość funkcji serwera i pozwala na korzystanie z udostępnionych zdjęć, plików muzycznych, filmów na innych urządzeniach, takich jak konsole Playstation 3 i XBOX 360  oraz telewizory i odtwarzacze multimedialne z obsługą sieci.

Test wydajności przepływu danych

W celu przetestowania przepustowości użyto darmowego oprogramowania IPerf w wersji 2.0.2. Przebadano porty kablowe LAN oraz port bezprzewodowy WLAN pracujący w pasmach 2.4GHz
i 5GHz. Każdy z wymienionych testów został wykonany trzykrotnie i na tej podstawie wyliczono średnią. Następnie sprawdzono jaką wydajność uzyskało urządzenie podczas kopiowania plików oraz transmisji protokołem FTP.

Jak zwykle wybraliśmy to rozwiązanie, ponieważ narzędzie IPerf jest uznawane jako swoisty wzorzec i wykorzystywany jest przez wielu administratorów sieci przy obliczeniach wydajności, jak
i w rozwiązywaniu problemów z utratą lub opóźnieniem pakietów. Największą zaletą programu jest bardzo duża wydajność, która pozwala maksymalnie obciążyć testowane interfejsy, a wyniki pomiarów są powtarzalne i estetycznie wizualizowane przez moduł aplikacji IPerf (aplikacja napisana w Javie).

Test portów kablowych LAN

Zrzut ekranu z programu IPerf 2.02 obrazujący przepływ 10 strumieni TCP pomiędzy interfejsami LAN-LAN.

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu LAN podczas transmisji danych z aplikacji IPerf poprzez wbudowany switch.

Zrzut ekranu przedstawiający prędkość kopiowania pliku o rozmiarze 10GB poprzez wbudowany switch.

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu LAN podczas kopiowania pliku poprzez wbudowany switch.

Zrzut ekranu z aplikacji FileZilla podczas transferu danych protokołem FTP poprzez wbudowany switch.

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu podczas transferu danych protokołem FTP poprzez wbudowany switch.

Podsumowanie testu portów kablowych LAN

TL-WDR4300 uzyskał w tym teście prawie 1000Mbps przepustowości we wbudowanym switchu i uzyskał bardzo dobre wyniki podczas przesyłania pliku o rozmiarze 10GB pomiędzy dwoma testowanymi urządzeniami kształtując swój wynik na poziomie 100MB/s. Plik przekopiowaliśmy również tak jak zwykle przy pomocy darmowego programu FileZilla używając protokółu FTP i udało nam się uzyskać wynik 86 MB/s.  W kolejnym teście sprawdzimy wydajność WLAN w paśmie 2.4GHz.

Test wydajności interfejsu WLAN w paśmie 2.4GHz 

Zrzut ekranu obrazujący szybkość połączenia bezprzewodowego w paśmie 2.4 GHz.

Zrzut ekranu z programu IPerf 2.02 przedstawiający przepływ 10 strumieni TCP pomiędzy interfejsami WLAN – LAN w paśmie 2.4GHz.

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu WLAN w paśmie 2.4GHz.

Zrzut ekranu przedstawiający prędkość kopiowania pliku o rozmiarze 10GB poprzez port WLAN-LAN w paśmie 2.4GHz.

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu WLAN podczas kopiowania pliku pomiędzy interfejsami WLAN-LAN w paśmie 2.4GHz.

Zrzut ekranu z aplikacji FileZilla podczas transferu danych protokołem FTP poprzez interfejs WLAN-LAN.

 

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu WLAN podczas transferu danych protokołem FTP poprzez interfejsy WLAN-LAN.

Podsumowanie wydajności WLAN w paśmie 2.4GHz.

Testując połączenie bezprzewodowe w paśmie 2.4GHz WDR4300 poradził sobie całkiem dobrze i uzyskaliśmy wynik na poziomie 130Mbps. Podczas kopiowania pliku 10GB pomiędzy dwoma interfejsami osiągnęliśmy ponad 12MB/s co według nas jest rezultatem zadowalającym. W aplikacji FilezZilla przy kopiowaniu tego samego pliku poprzez protokół FTP wynik był równie dobry i uzyskaliśmy prawie 12MB/s. Przekonajmy się zatem jak ukształtują się wyniki połączenia bezprzewodowego w paśmie 5GHz.

Test wydajności interfejsu WLAN w paśmie 5GHz

Zrzut ekranu obrazujący szybkość połączenia bezprzewodowego w paśmie 5GHz.

Zrzut ekranu z programu IPerf 2.02. przedstawiający przepływ 10 strumieni TCP pomiędzy interfejsami WLAN-LAN w paśmie 5GHz.

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu WLAN w paśmie 5GHz.

Zrzut ekranu przedstawiający prędkość kopiowania pliku o rozmiarze 10GB poprzez port WLAN-LAN w paśmie 5GHz.

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu WLAN podczas kopiowania pliku pomiędzy dwoma interfejsami WLAN-LAN paśmie 5GHz.

Zrzut ekranu z aplikacji FileZilla podczas transferu danych protokołem FTP poprzez interfejsy WLAN-LAN.

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu podczas transferu danych protokołem FTP poprzez interfejsy WLAN-LAN.

Podsumowanie wydajności WLAN w paśmie 5GHz.

W paśmie 5GHz router TL-WDR4300 wypadł znacznie lepiej i udało nam się wygenerować ruch rzędu 240Mbps. W przypadku kopiowania dużego pliku o wartości 10 GB w częstotliwości 5GHz uzyskaliśmy świetny wynik bliski 30MB/s. Transferując ten sam plik przy pomocy protokółu FTP osiągnęliśmy wynik na poziomie 26MB/s. Przejdźmy zatem do kolejnego testu wydajności portu WAN podczas pracy urządzenia w trybie bramy Internetowej.

Test wydajności portu WAN podczas pracy urządzenia w trybie bramy Internetowej (przełączanie w warstwie trzeciej plus natowanie pakietów bez akceleracji sprzętowej).  

Zrzut ekranu obrazujący konfigurację urządzenia do pracy w trybie bramy Internetowej (w warstwie trzeciej plus natowanie pakietów bez akceleracji sprzętowej).

 

Zrzut ekranu z programu IPerf 2.02. obrazujący przepływ 10 strumieni TCP pomiędzy interfejsami WAN-LAN przy pracy urządzenia w trybie pracy bramy Internetowej (przełączanie w warstwie trzeciej plus natowanie pakietów bez akceleracji sprzętowej).

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu podczas pracy Internetowej bramy (przełączanie w warstwie trzeciej plus natowanie pakietów bez akceleracji sprzętowej).

Uzyskana wydajność podczas kopiowania pliku z zasobu serwera umieszczonego po stronie WANu podczas pracy Internetowej bramy (przełączanie w warstwie trzeciej plus natowanie pakietów bez akceleracji sprzętowej).

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu podczas kopiowania pliku udostępnionego po stronie WAN w trybie pracy bramy Internetowej.

Zrzut ekranu z aplikacji FileZilla podczas transferu danych pliku protokołem FTP pomiędzy interfejsami WAN-LAN w trybie bramy Internetowej.

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu podczas transferu danych protokołem FTP pomiędzy interfejsami WAN-LAN w trybie bramy Internetowej.

 

Podsumowanie testu wydajności bramy routera bez akceleracji sprzętowej.

Podczas testu połączenia w trybie internetowej bramy routera bez akceleracji sprzętowej uzyskaliśmy wynik na poziomie 230Mbps. Biorąc pod uwagę, że mamy tutaj, do czynienia z przełączaniem w warstwie trzeciej wynik należy uznać za poprawny. Podczas przesyłania pliku 10GB wynik ukształtował się na poziomie 36MB/s. Transferując ten sam plik przy pomocy protokołu FTP uzyskaliśmy rezultat na poziomie 38MB/s. WDR4300 N750 podczas pracy w trybie bramy internetowej ma również możliwość przełączania w warstwie trzeciej wraz z natowaniem pakietów z użyciem akceleracji sprzętowej.

Test wykorzystania portu WAN urządzenia w trybie pracy routera (przełączanie w warstwie trzeciej bez natowania pakietu).

Zrzut ekranu obrazujący konfigurację przełączania w warstwie trzeciej bez natowania pakietów.

 

Zrzut ekranu z programu IPerf 2.02. obrazujący przepływ 10 strumieni TCP pomiędzy interfejsami WAN-LAN przy pracy urządzenia w trybie routera.

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu podczas pracy w trybie routera.

Uzyskana wydajność podczas kopiowania pliku z zasobu serwera umieszczonego po stronie WANu podczas pracy w trybie routera.

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu podczas kopiowania pliku udostępnionego po stronie WAN.

Zrzut ekranu z aplikacji FileZilla podczas transferu danych protokołem FTP.

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu podczas kopiowania pliku protokołem FTP.

Podsumowanie testu wydajności w trybie routera.

TP-Link WDR 4300 pracując w trybie routera bez natowania pakietów uzyskał wynik 234Mbps. Podczas przesyłania pliku z zasobu serwera umieszczonego po stronie WANu, wynik ukształtował się na poziomie 40 MB/s. Transferując ten sam plik 10Gb za pomocą protokółu FTP rezultat był trochę wyższy i wyniósł 43MB/s. Przejdźmy zatem do kolejnego etapu naszego testu i zbadajmy funkcje serwerowe tego modelu.

Test wydajności portu WAN podczas pracy urządzenia w trybie bramy Internetowej (przełączanie w warstwie trzeciej plus natowanie pakietów z użyciem akceleracji sprzętowej).  

Zrzut ekranu obrazujący konfigurację przełączania w warstwie trzeciej plus natowanie pakietów z użyciem akceleracji sprzętowej.

Zrzut ekranu z programu IPerf 2.02. obrazujący przepływ 10 strumieni TCP pomiędzy interfejsami WAN-LAN przy pracy urządzenia w trybie pracy bramy Internetowej (przełączanie w warstwie trzeciej plus natowanie pakietów z użyciem akceleracji sprzętowej).

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu podczas pracy Internetowej bramy (przełączanie w warstwie trzeciej plus natowanie pakietów z użyciem akceleracji sprzętowej).

Uzyskana wydajność podczas kopiowania pliku z zasobu serwera umieszczonego po stronie WANu podczas pracy Internetowej bramy (przełączanie w warstwie trzeciej plus natowanie pakietów z użyciem akceleracji sprzętowej).

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu podczas kopiowania pliku udostępnionego po stronie WAN.

Zrzut ekranu z aplikacji FileZilla podczas transferu danych pliku protokołem FTP pomiędzy interfejsami WAN-LAN w trybie bramy Internetowej przy użyciu akceleracji sprzętu.

Wykres obrazujący procentowe wykorzystanie interfejsu podczas transferu danych protokołem FTP pomiędzy interfejsami WAN-LAN w trybie bramy Internetowej z użyciem akceleracji sprzętowej.

Podsumowanie testu wydajności bramy internetowej z użyciem akceleracji sprzętowej.

Podczas testu połączenia w trybie internetowej bramy routera z użyciem akceleracji sprzętowej uzyskaliśmy rewelacyjny wynik kształtujący się na poziomie 930Mbps. Biorąc pod uwagę, że mamy tutaj, do czynienia z przełączaniem w warstwie trzeciej wynik należy uznać za doskonały. Podczas przesyłania pliku 10GB rezultat był równie dobry dał nam transfer w wysokości 97MB/s. Transferując ten sam plik przy pomocy protokołu FTP uzyskaliśmy również świetny wynik, aczkolwiek trochę niższy bo 84MB/s. Producent bardzo sobie chwali tą funkcję i jest to jej pierwsza odsłona, która wypadła bez dwóch zdań rewelacyjnie.

Test funkcji serwerowej CIFS.

CIFS(SMB) to protokół służący udostępnianiu zasobów komputerowych, m.in. drukarek czy plików. Protokół SMB wykorzystuje do działania dwa protokoły niższych rzędów – protokół warstwy sesji NetBIOS (który sam wykorzystuje jako warstwę transportu TCP/IP albo DECnet albo IPX/SPX) lub protokół nierutowalny NetBEUI będący protokołem warstw sieci, transportu i sesji. Systemy Windows potrafią korzystać z SMB, a co za tym idzie z NetBIOS, zarówno poprzez TCP/IP (obecnie najpopularniejsza metoda), jak i poprzez IPX/SPX/NetBEUI (stosowany tylko w małych sieciach). Samba instalowana na systemach Unix korzysta tylko z SMB poprzez TCP/IP. Przekonajmy się jak w tym teście wypadł WDR 4300.

Zrzut ekranu obrazujący włączenie usługi serwera plików.

Powyższy zrzut ekranu przedstawia menagera kont użytkowników. Z tego poziomu możemy dodawać kolejne osoby oraz decydować o ich dostępie do zasobów naszego dysku.

Zdjęcie przedstawiające aktualną listę użytkowników oraz poziom ich uprawnień.

Zrzut ekranu z aplikacji Crystal Disk Mark 3.0.2 obrazujący szybkość zapisu i odczytu serwera CIFS wbudowanego w urządzenie WDR 4300.

Test funkcji serwerowej FTP.

Aby przetestować funkcję serwerowa FTP w WDR 4300, podłączyliśmy do niego przenośny dysk twardy o pojemności 500GB i sprawdziliśmy jak sobie radzi z funkcją serwera plików. W ustawieniach USB w zakładce „ftp server” włączyliśmy funkcję świadczenia usługi serwera plików.

Zrzut ekranu pokazujący możliwości konfiguracyjne wbudowanego serwera FTP w router WDR 4300.

Zrzut ekranu z aplikacji FileZilla podczas transferu danych protokołem FTP z dysku lokalnego na serwer routera.

 

Zrzut ekranu z aplikacji FileZilla podczas transferu danych protokołem FTP z serwera routera na dysk lokalny komputera.

 

Podsumowanie funkcji serwerowych.

Wbudowane funkcje serwerów CIFS oraz FTP to doskonała sprawa, dzięki nim niskim kosztem możemy w wygodny sposób  dzielić z rodziną przestrzeń dyskową. Współdzielone materiały takie jak: filmy, muzyka, zdjęcia, pliki będą osiągalne  z dowolnego urządzenia przyłączonego do naszej sieci LAN lub WLAN a dzięki wbudowanemu serwerowi FTP dostęp do danych możliwy będzie również z poziomu Internetu.

Uzyskane przez nas wydajności przy wykorzystaniu protokołu CIFS (SMB), FTP były na tyle duże, że wbudowane serwery bezproblemowo poradzą sobie w świadczeniu usług małego serwera NAS dla segmentu SOHO. Co prawda konkurować z wysokowydajnymi serwerami firmy Thecus  lub Synology nie mogą, ale należy pamiętać, za jaką cenę są one kupowane.

Ogólne podsumowanie routera TP-LINK TL-WDR4300 N750

Dwupasmowy router TL-WDR 430- N750 można nabyć w dobrych sklepach komputerowych już za około 270zł. Użytkownicy szukający wysoko wydajnego urządzenia pracującego na interfejsie gigabitowym, zdecydowanie powinni zainteresować sie tą pozycją.  Do naszej dyspozycji mamy tutaj 2 porty USB 2.0, 4-portowy gigabitowy przełącznik typu Gigabit Ethernet oraz dwie bardzo przydatne funkcję serwera SMB oraz FTP. Urządzenie uzyskało świetny wynik w paśmie 5GHz, co zdecydowanie jest bardzo dużym plusem, gdyż wymienione wyżej pasmo posiada dużo mniej zakłóceń, co pozwala na dogodną i stabilną pracę urządzenia.  Kolejnym niewątpliwym plusem jest funkcja serwera SMB, która jest bardzo ciekawym i tanim rozwiązaniem dla małych i średnich firm. Podsumowując router WDR 4300 N750 to wydajne urządzenie, które można nabyć za naprawdę rozsądne pieniądze i stosować bez problemu w małych firmach oraz gospodarstwach domowych.3 odpowiedzi na “TEST #20: TP-LINK TL-WDR4300 N750”

  1. tomek napisał(a):

    Pytanie – czy ktoś wie jaki typ danych przesyła program iperf pomiędzy klientem a serwerem? Testowałem protokołem TCP. Co tak naprawdę w środku w ramkach danych wychodzi z tego programu? Nie mogę znaleźć informacji o tym…

  2. DigiLeaker napisał(a):

    To prawda urządzenie spisało się na testach!

  3. Zdziho napisał(a):

    To chyba pierwszy router TP-Linka o tak wysokiej wydajności LAN-WAN? Dogonili Sapido które takie wyniki prezentowało (i prezentuje nadal) od długiego czasu w nawet dużo tańszych modelach (vide GR-1733). Brawo TP-Link!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.