Test #21: Nocny monitoring – porównanie obrazu kamery wewnętrznej 0.3MP z 1MP

Po krótkiej przerwie wracamy do tematu kamer IP. Pisaliśmy już o funkcji Pan/Tilt oraz porównywaliśmy obraz z kamer 0.3MP z 1MP. Dziś zajmiemy się nocnym monitoringiem i pokarzemy Wam różnicę w obrazie na podstawie zarejestrowanych przez nas filmów.

Rynek kamer IP jest naprawdę duży, dlatego myśląc o zakupie należy najpierw zastanowić się jakie mamy oczekiwania wobec tego urządzenia. Wybierając kamery o dużej rozdzielczości musimy pamiętać, że podstawowym warunkiem do płynnej pracy urządzenia jest prędkość naszego łącza Internetowego. Naturalnie obraz o wysokiej rozdzielczości wymaga szybkiego łącza, które będzie w stanie przetworzyć obraz, tak aby był on wyświetlany płynnie.

W naszym dzisiejszym teście wykorzystaliśmy dwie kamery wewnętrzne marki Foscam (model: FI9821W oraz FI8910W).

Kamery, choć wyglądają podobnie, różnią się wyświetlaną rozdzielczością.  Model FI9821W to urządzenie 1MP w przeciwieństwie do FI8910W, której maksymalna rozdzielczość wynosi 0.3MP. Podobnie jak w poprzednim teście, kamery ustawiliśmy obok siebie w taki sposób, aby rejestrowały to samo środowisko. Poniżej umieściliśmy zdjęcie zrobione z kamery FI8910W o mniejszej rozdzielczości – już na pierwszy rzut oka widać różnicę.

Obraz z kamery 1MP jest wyraźniejszy i nie widać rozmazania, które towarzyszyło urządzeniu o mniejszej rozdzielczości. Różnica będzie lepiej widoczna na filmie, który dla Was przygotowaliśmy.

Tak jak pisaliśmy już wcześniej duże znacznie przy wyborze kamery ma jej zastosowanie w praktyce i cel do którego ma ona nam posłużyć. Może okazać się, że niektórym użytkownikom wystarczy w zupełności kamera o mniejszej rozdzielczości ponieważ niepotrzebny jest aż tak dokładny obraz. Stosując urządzenie jako tzw. „nianie elektroniczną” dla dziecka nie potrzebujemy super jakości obrazu, ponieważ ustawiając kamerę w odpowiedni sposób będziemy mogli bez problemu kontrolować zachowanie naszego malucha. W sytuacji, kiedy zależeć nam będzie na widocznych szczegółach taki jak np.: dokładny obraz twarzy czy podgląd monitora komputera pracownika należy brać pod uwagę kamery rejestrujące obraz o znacznie większej rozdzielczości. Firma Foscam stworzyła dedykowaną aplikację mobilną, dzięki której możemy podglądać obraz oraz sterować kamerą wszędzie tam gdzie będzie możliwy dostęp do Internetu.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.