FRITZ!Box 7490 + FRITZ!DECT 200

Dzisiaj mamy dla was coś, jak to się kiedyś mówiło: „ekstraordynaryjnego”. To coś to router marki Fritz! A konkretnie model Fritz!Box 7490. Co w nim takiego nadzwyczajnego zapytacie?

Cóż, po prostu uważamy, że nazywanie tej maszyny ot tak po prostu routerem jest nie na miejscu, to jak umieszczenie jego lordowskiej mości wśród plebsu 😉

Zamiast się rozpisywać, postanowiliśmy nagrać krótki materiał który wprowadzi was w temat. Zapraszamy do oglądania, a następnie do zagłębienia się w opis sprzętu i pomiary które znajdziecie w dalszej części artykułu.

Podsumowując, kilka faktów:

Obsługiwane łącza:

Router pozwala podłączyć się do Internetu z użyciem łącz:

  • ADSL i VDSL (np. Neostrada w różnych odmianach)
  • xDSL/kablówka (zasadniczo kwestię biorąc to tak naprawdę do dowolnego łącza zakończonego Ethernetem ze złączem RJ-45)
  • 3G/4G (LTE) – poprzez modem podłączony do złącza USB

Do dyspozycji mamy też serwer VPN a Fritz! udostępnia nam oprogramowanie klienckie do podłączenia komputerów poprzez utworzone połączenie.

Sieć bezprzewodowa i przewodowa

Tutaj jest już bardziej standardowo – urządzenie posiada wbudowany switch gigabitowy. Do dyspozycji mamy cztery porty, jeden z nich zostaje zamieniony w port WAN gdy urządzenie wykorzystujemy jako router xDSL.

Jeśli chodzi o bezprzewodówkę to do dyspozycji jest radio dwuzakresowe, 2.4GHz i 5GHz w standardach n i AC. Oczywiście wszelkie szyfrowania są dostępne, w tym możliwość użycia WPS czy parowania smartfona przy pomocy kodów QR.

Udostępnianie plików i drukarek

Do tego typu funkcjonalności przyzwyczailiśmy się od jakiegoś czasu – w wielu routerach mamy możliwość podpięcia pod USB dysku czy pendrive’a i udostępnienia plików. Tutaj jest dokładnie tak samo, możemy oczywiście zarządzać prawami do udostępniania (co nie zawsze jest oczywiste w innych routerach) a także dysponujemy serwerem DLNA. Port USB możemy także wykorzystać do podłączenia drukarek.

Pozostałe funkcjonalności

Sprawa numer jeden to obsługa telefonii – router może pracować jako centralka telefoniczna. Możemy podłączyć do niego telefony analogowe, cyfrowe (ISDN) oraz IP (protokół SIP). Równocześnie jest on stacją bazową dla słuchawek w standardzie DECT!

Obsługa standardu DECT została wykorzystana przy kolejnej bardzo ciekawej funkcji – osoby które obejrzały film wiedzą już o co chodzi. Oczywiście o możliwość zdalnego zaświecenia choinki! To znaczy… niekoniecznie choinki. Fritz! posiada w swojej ofercie inteligentne gniazdka sieciowe które łączą się z Fritz!boxem i którymi z jego interfejsu możemy sterować! Już nigdy nie będziecie musieli wracać do domu żeby sprawdzić czy wyłączyliście żelazko. Teraz wystarczy tylko zalogować się do routera i już wszystko wiadomo – dzięki wskaźnikowi energii sprawdzicie czy coś pobiera prąd z gniazdka a jeśli tak to wyłączycie je jednym kliknięciem.

Oczywiście to jeszcze nie wszystko, oprogramowanie jest tak rozbudowane, że „grzebanie” w jego zakamarkach co chwila przynosi kolejne odkrycia. Jak na przykład to, że potrafi wykryć inne Fritze w sieci – na przykład powerline’y które też będziemy testować. Warto też wspomnieć, że jest ono elegancko przetłumaczone i dopracowane, widzieliście to na filmie. To na pewno mocna strona tej maszyny.

Poniżej znajdziecie pomiary prędkości o których wspominaliśmy na filmach.

Na pierwszy ogień wydajność switcha czyli przesył LAN-LAN. Tu nie spodziewaliśmy się zaskoczeń. I zaskoczeń nie było. Wydajność bliska przepustowości interfejsu czyli blisko 1 gigabit. Jak zwykle w celu przetestowania możliwości WLAN, wybraliśmy narzędzie IPerf, ponieważ jest uznawane jako swoisty wzorzec i wykorzystywany przez wielu administratorów sieci przy obliczeniach wydajności, jak i w rozwiązywaniu problemów z utratą lub opóźnieniem pakietów. Największą zaletą programu jest bardzo duża wydajność, która pozwala maksymalnie obciążyć testowane interfejsy, a wyniki pomiarów są powtarzalne i estetycznie wizualizowane przez moduł aplikacji IPerf (aplikacja napisana w Javie).

Przepustowość translacji adresów – czyli WAN-LAN. To ten parametr odpowiada za to z jak szerokim łączem router sobie poradzi. W przeszłości zdarzało się, że testowane routery nie dawały rady NAT-ować z prędkością interfejsu i „obcinały” pasmo. W tym przypadku Fritz „nawet nie zauważył”, że było to połączenie przez WAN – wyniki są tak samo dobre jak przy transmisji LAN-LAN.

Wydajność WLAN 2.4GHz

W tym temacie pojawił się pierwszy zgryz tak jak wspomnieliśmy na filmie. Nie udało nam się nawiązać z routerem linku powyżej 150Mbps. A powinno się dać skoro na paśmie 2.4GHz producent deklaruje pracę z prędkością do 300Mbps. Mając pewne doświadczenie w materii routerów 😉 stwierdziliśmy, że jak w wielu przypadkach problem może wynikać z szerokości pasma używanej przez router. Dla połączeń 300Mbps powinno być to 40MHz gdy dla połączeń 150Mbps jest to 20Mhz. Nasze zdziwienie było wielkie gdy nie znaleźliśmy takiej opcji w menu. Poszukiwania rozwiązania na stronie Fritza zakończyło się próbą wymuszenia połączenia z szerokością wstęgi na 40Mhz od strony karty, to jednak jak się spodziewaliśmy nie przyniosło spodziewanych rezultatów. Zatem pierwszy fail. Testy przepustowości wykazały wynik na poziomie poniżej 76Mbps. Gdybyśmy rozmawiali o urządzeniu 150Mbps to uznalibyśmy je za niezły. W przypadku urządzeń 300Mbps z portami Gigabit spodziewalibyśmy się wyniku na poziomie 130Mbps.

Wydajność WLAN 5GHz

Uzyskany link na poziomie niecałych 900Mbps był zgodny z przewidywaniem. Wydajność w testach wypadła na poziomie 260-280Mbps. Może to nie jest mistrzostwo świata, ale trzyma poziom. Biorąc pod uwagę brak anten zewnętrznych taki wynik jesteśmy skłonni uznać.

Wydajność transferu z NAS

Test oczywiście przeprowadzony po LAN-ie. Dysk w kieszeni USB 3.0 podpięty do portu USB 3.0 ustawionego w trybie USB 3.0. 3×3.0. Podkreślamy dla czytelników którzy lubią czepiać się szczegółów.

Wyniki 15MB/s odczytu i 12MB/s zapisu. Wynik może nie powala, ale dużo lepszych wyników z innych routerów nie obserwujemy. Jest to typowa wydajność.

Podsumowanie

Router-nie router. Kombajn raczej. Jeśli macie rozbudowane potrzeby, prowadzicie domowe biuro czy po prostu jesteście entuzjastami chcącymi rozbudować swoją sieć – rozważcie tą maszynę. Na pewno nie zawiedziecie się na możliwościach i rozbudowanym softwarze. W zasadzie mamy dwie uwagi – jedna to wewnętrzne anteny – designersko fajne, niestety przy większej ilości przeszkód wydajność będzie niższa niż u konkurencji. Druga uwaga to wydajność 2.4Ghz. Jeśli nie zamierzacie używać AC to liczcie się z tym, że wydajność będzie co tu wiele mówić – słaba. No chyba, że istnieje tajemny sposób na jej zwiększenie ale my go nie poznaliśmy choć naprawdę próbowaliśmy. Poza tymi dwoma mankamentami 7490 może być świetną maszyną do małego biura –centralka czy automatyczna sekretarka i fax są często niezbędne nawet w małej firmie.

Jest jeszcze kwestia ceny… ale o niej nie rozmawiamy. Gentelmani nie rozmawiają o pieniądzach 😉Jedna odpowiedź do “FRITZ!Box 7490 + FRITZ!DECT 200”

  1. Hex napisał(a):

    W celu zwiększenia prędkości WLAN 2.4 na paśmie 40 mhz proszę wejść w menu routera ustawić na zaawansowane funkcje wygląd następnie zakładka Sieć wlan – kanał bezprzewodowy – ustawienia kanału bezprzewodowego i niżej więcej ustawień rozwinąć listę i wyłączyć funkcje ” koegzystencja sieci wlan. Po tych czynnościach spokojnie stawi się połączenie 300 bądź 450 jak karta sieciowa pozwoli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.