Porada#1 Foscam

Do naszej redakcji wpłynęło zapytanie o kilka produktów firmy Foscam, oczywiście nie zostawimy tego bez odpowiedzi.

Pytanie:

Szanowni Państwo. Oglądam Wasze filmiki z wielkim zainsteresowaniem i muszę przyznać, że są bardzo ciekawe. Jestem w trakcie projektowania systemu do monitoringu opartym na produktach Foscam, więc są one dla mnie pomocnym źródłem wiedzy.
Zacznę od początku. Mam kupione 3 różne modele kamer Foscama. Jest to FI9803EP, FI9803P i FI9816P. Stąd mam pytanie czy zalecają Państwo oddzielne kupowanie różnych modeli kamer? Dodatkowo zastanawiam się nad zakupem cztero kanałowego NVR pokazanego w filmie nr 2.
Z drugiej strony, dzisiaj wpadł mi w oko gotowy zestaw do mnitoringu FN3108XE_B8_2T, co bardziej namieszało w mojej koncepcji. Zestaw zawiera osiem kamer i dysk twardy o pojemności 2TB. Stąd moje kolejne pytanie – czy lepiej jest skompletować instalację z osobna czy kupić ten zestaw? Zależy mi na dobrej rodzielczości min. 1280x720p. Naświetlę trochę obszar jaki chciałbym nadzorować. Jest to ogroszony teren o powierzchni 15 arów. Chciałbym zamontować kamery na drzewach, ponieważ jacyś mili ludzie niszczą mi ogrodzenie.

I dwa ostatnie pytania odnośnie zestawu. Czy jakość nagrywania z wszystkich 8 kamer jest w rozdzielczości 1280x720p? Czy jest ona słabsza?

Pozdrawiam i proszę o poradę, Michał

Nasza odpowiedź:

Panie Michale, cieszymy się, że nasze filmy instruktażowe są interesujące i umożliwiają naszym widzom pogłębienie wiedzy na temat monitoringu wizyjnego.

Pierwszym pytaniem jakie powinniśmy sobie zadać przy osadzaniu kamer w Pańskiej instalacji to czy wszystkie kamery będą instalowane na zewnątrz. Jeśli tak, to muszą one posiadać odpowiedni stopień ochrony IP. W Pańskim przypadku warunek ten jest spełniony przez FI9803EP i FI9803P. Kamera FI9816P jest przeznaczona do instalacji wewnętrznej. Kolejnym pytaniem jest sposób ich zasilania i komunikacji z rejestratorem. Kamera FI9803EP ma możliwość przesyłania danych i jednocześnie bycia zasilaną przy użyciu jednego kabla sieciowego. W ten sposób nie jest Pan zmuszony do dodatkowego przeciągania zasilania do kamery. FI9803P to kamera bezprzewodowa zasilana dedykowanym zasilaczem, co zmusza Pana do doprowadzenia elektryczności w niedalekiej odległości od kamery. Dodatkowo wymaga dobrego sygnału bezprzewodowego. Tutaj zalecałbym zastosowanie zewnętrznych punktów dostępowych do pokrycia obszaru instalacji, co się wiąże z dodatkowymi kosztami. Ostatni model, o którym Pan wspominał łączy się z siecią i jest zasilane tak samo jak FI9803P. Proszę zwrócić uwagę, o czym wspominałem już wcześniej, że FI9816P nie jest odporna na warunki atmosferyczne przez co nadaje się tylko do montażu wewnętrznego.

Pyta Pan czy zalecamy oddzielne kompletowanie kamer i NVR – tak naprawdę zależy to od rodzaju instalacji. Jeśli instalacja wymaga kamer o różnych właściwościach to nie mamy innego wyjścia jak indywidualny dobór każdego modelu. Możemy potrzebować kamer zewnętrznych lub wewnętrznych, z mniejszym lub większym kątem widzenia i zasięgiem widzialności w nocy, z ruchomą głowicą lub funkcją zoomu. Możliwości jest wiele.

Przechodząc do zestawu, FN3108XE_B8_2T nadaje się idealnie do instalacji, w których możemy zastosować kamery o tych samych parametrach. Dodatkowym atutem jest zasilanie kamer w standardzie xPoE, czyli po tym samym kablu, po którym przesyłamy dane. Przy takim rozwiązaniu zasilania łączna długość okablowania dla zestawu wynosi 240m, a dla pojedynczej kamery 80m. Oczywiście jeśli zrezygnujemy z zasilania po skrętce długość okablowania może wynieść do 100m dla pojedynczej kamery. Obraz z każdej kamery rejestrowany jest w rozdzielczości 1280*720p, a jednocześnie możemy odtwarzać cztery wybrane kanały w jakości HD.

Jak sam Pan widzi, dobór rozwiązań zależy od wielu współczynników.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.