Monitoring domu – tanio i dobrze!

Zastanawiałeś się jak zrobić monitoring domu i nie wydać przy tym majątku? W poniższym materiale pokażemy jak zbudować monitoring jakości 720p w cenie niewiele wyższej niż koszt kamery IP z wyższej półki lub dwóch kamer z niższej. Co ważne nie rezygnując z monitoringu domu przez Internet czy smartfona. Jest to możliwe dzięki małemu trikowi – zamiast kamer IP zastosujemy kamery AHD a do sieci podłączymy rejestrator DVR i to on będzie zawiadywał pracą kamer i pozwalał na dostęp zdalny.

Na warsztat wzięliśmy zestaw do monitoringu firmy 8level. Firma ta oferuje wiele różnych zestawów do monitoringu, zarówno cztero jak i ośmiokamerowych zarówno do monitoringu pomieszczeń jak i otoczenia budynków. Można również zakupić zestawy z rejestratorem ośmiokanałowym i czterema kamerami i dokupić dodatkowe kamery zgodnie z potrzebami. Do naszej redakcji trafił konkretnie ten zestaw: http://www.komputronik.pl/product/293399/Elektronika/Peryferia_PC/8level_KIT_DVR8_4I720_362.html który można kupić w Komputroniku za nieco ponad 900 złotych, ale jeśli nie planujecie rozbudowy o następne kamery to za nieco ponad 700 złotych możecie kupić zestaw z rejestratorem cztero kanałowym który ze spokojem wystarczy na monitoring domu, biura czy mieszkania http://www.komputronik.pl/product/293321/Elektronika/Peryferia_PC/8level_KIT_DVR4_4I720_362.html . W komplecie znajduje się praktycznie wszystko czego potrzebujecie aby uruchomić monitoring wizyjny. Wszystko z wyjątkiem kabli bo zestaw wykorzystuje do przesłania zarówno obrazu jak i zasilania zwykłe kable sieci komputerowej. W przypadku budynków z już istniejącą infrastrukturą oznacza to, że kabli nie trzeba kłaść w ogóle – wpinamy się do istniejących gniazdek! Aby mieć możliwość zapisu należy jeszcze nabyć jedną ważną rzecz – dysk twardy aby rejestrator miał gdzie zapisywać obraz.

Kamery które znajdziecie w tym zestawie to typowe kamery kopułkowe do montażu wewnątrz pomieszczeń. Dają one obraz jakości 720p będąc odpowiednikiem kamery IP o rozdzielczości 1MP. Kamery posiadają funkcję doświetlania przy pomocy LED-ów co daje możliwość monitoringu domu nie tylko w ciągu dnia ale również w nocy. Jest to tak zwana funkcja Day&Night. Kamery łączymy rejestratorem za pośrednictwem tzw. balunów których użycie pozwala na okablowanie systemu monitoringu przy użyciu zwykłej skrętki komputerowej. Zasilacze kamer w takim przypadku podłączane są od strony rejestratora a to oznacza, że w miejscu instalacji kamer nie musimy dysponować gniazdem zasilania. Jest to niewątpliwie sporo udogodnienie.

Sam rejestrator jak nazwa wskazuje zajmuje się rejestracją obrazu z kamer i jest sercem naszego systemu który tworzy monitoring domu. Domu, firmy czy mieszkania to w zasadzie nie ma większego znaczenia dopóki pozostajemy „pod dachem”. W przypadku gdy chcemy monitorować otoczenie budynku powinniśmy wybrać zestaw z kamerami zewnętrznymi: http://www.komputronik.pl/product/293369/Elektronika/Peryferia_PC/8level_KIT_DVR4_4E720_362.html Jeśli natomiast interesuje nas monitoring zarówno wnętrza jak i otoczenia to do testowanego zestawu możemy dokupić cztery kamery zewnętrzne, cztery baluny i cztery zasilacze. Takie rozwiązanie zapewni monitoring domu – wnętrza i otoczenia w dobrej jakości 720p za około 1500-1600pln (bez ceny kabli i dysku twardego) czyli w cenie około 50% niższej niż odpowiedni zestaw NVR + kamery IP 1MP z zasilaniem PoE.

Podgląd obrazu z kamer możliwy jest zarówno bezpośrednio gdy do rejestratora podłączymy telewizor lub monitor ale również zdalnie – z komputera lub smartfona.

Sam montaż i uruchomienie systemu jest wprost banalne. Obejrzyjcie film, który dla was przygotowaliśmy – zobaczcie z czego składa się zestaw, jak go podłączyć i jak prosto możecie zbudować własny monitoring domu!

 2 odpowiedzi na “Monitoring domu – tanio i dobrze!”

  1. emerce napisał(a):

    30,90 złotych na miesiąc za pojedynczą kamerę to nie jest tanio. 549pln na dwa lata czyli dla czterech kamer to blisko 2200pln! I to za rozdzielczość VGA czyli 640×480!

  2. mareczek303 napisał(a):

    Dziwie się że nie umieściliscie tutaj kamerki z zerkam.pl. Jest bardzo atrakcyjnie cenowo bo jedynie 30 złotych na miesiąc, instalacja banalna bo za pomocą kodu QR i dostęp do nagrań zewsząd za pośrednictwem chmury. Sam jestem laikiem w temacie ale ta kamera wifi sprawdza się idealnie do monitoringu domu dla osoby nie siedzącej w takim sprzęcie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.