Jak zwiększyć zasięg sieci bezprzewodowej WiFi? Test praktyczny repeaterów dwuzakresowych.

Nie trzymając was w niepewności – taką szansę daje nam użycie repeaterów dwuzakresowych. Oczywiście pod warunkiem, że potrafią one pracować w takim trybie, że jedno radio służy do połączenia ‘z bazą’ 😉 a drugie obsługuje klientów. W takim trybie pracują repeatery TP-Linka więc poprosiliśmy o wypożyczenie nam tych urządzeń do testu. Przysłali nam cały zestaw – 4 modele od najprostszego AC750 aż do najbardziej wypasionego AC1750. Konkretnie modele RE200, RE210, RE355 oraz RE450.

W naszym kraju mamy co prawda ‘nieco’ inną klasyfikację wielkości mieszkań i domów niż w USA (gdzie 100m2 to mały domek), ale problem z zasięgiem zazwyczaj podobny. Większość budynków w Polsce zbudowana jest w technologii murowanej, dotyczy to również wewnętrznych ścian działowych. Z punktu widzenia transmisji sygnału radiowego – a taką transmisją jest bezprzewodowe połączenie WiFi ściany te stanowią sporą przeszkodę. Wydawać by się mogło, że kilkunastocentymetrowa ściana nie powinna stanowić dużej przeszkody dla sygnału, ale zwróćcie uwagę, że sygnał w większości przypadków nie przechodzi przez ścianę prostopadle. Sieć bezprzewodowa nie zna również pojęcia drzwi w ścianie. Sygnał podróżuje po linii prostej (zapomnijmy na chwilę o odbiciach) więc przy niekorzystnym położeniu dwóch komunikujących się urządzeń (np. po skosie po dwóch stronach ściany) może się okazać, że ma do przebycia np. metr ściany z cegły. Taka odległość stanowi już konkretną przeszkodę. Efektem jest utrata zasięgu lub powstawanie martwych stref w których sygnał jest zbyt słaby aby zapewnić możliwość korzystania z sieci bezprzewodowej na rozsądnym poziomie. Jeśli spotka nas taki problem, to w większości przypadków zadajemy sobie pytanie: „Jak zwiększyć zasięg sieci bezprzewodowej”.

Pokazywaliśmy wam już na naszych stronach oraz na naszym kanale youtube różne rozwiązania problemu z zasięgiem sieci. Rozbudowę zasięgu sieci bezprzewodowej czy przewodowej można w mieszkaniu czy domu rozwiązać na kilka sposobów. W skrócie będą to:

  1. Przeciągnięcie kabla od routera w miejsce gdzie mamy problem z zasięgiem i postawienie tam urządzenia pracującego jako punkt dostępowy (Access point)
  2. Użycie rozwiązania typu powerlinetest na naszym kanale youtube
  3. Użycie repeaterów czy też extenderów sieci bezprzewodowej

Każde z rozwiązań ma zalety i wady.

W pierwszym przypadku osiągamy najlepsze rezultaty oraz prawdopodobnie jest to rozwiązanie najtańsze. Wadą jest konieczność prowadzenia… szumnie mówiąc prac budowlanych. Niewielu ma w ścianach pociągnięte kable Ethernet a i nie każdy posiada choćby wiertarkę. Nie mówiąc już o umiejętności jej używania 😉

W drugim przypadku jest szansa na uniknięcie prac budowlanych, ale musimy posiadać dobrej jakości sieć elektryczną i gniazdka zlokalizowane w dogodnych punktach. Wydajność jest całkiem dobra, ale nie ‘przebija’ kabla Ethernet.

Trzeci przypadek jest najłatwiejszy w montażu i konfiguracji. Cenowo również wypadnie taniej niż odpowiadające wydajnościowo rozwiązanie powerline. W tym artykule postanowiliśmy przyjrzeć mu się bliżej. Szczególnie, że obecna generacja repeaterów pozwala na uniknięcie pewnego problemu poprzedniej (jednozakresowej).

Zatem jak zwiększyć zasięg sieci bezprzewodowej wifi przy pomocy repeatera?

Idea jest prosta, umiejscawiamy repeater w miejscu gdzie zasięg sieci naszego głównego routera jest jeszcze ‘rozsądny’ i tenże repeater łączy się z nim a następnie rozsiewa sieć dalej (konkretnie to wokół siebie). Efekt jest taki, że uzyskujemy znacznie większy zasięg sieci bezprzewodowej niż ten zapewniany bezpośrednio przez router. Jakie są minusy takiego rozwiązania? Przede wszystkim to co repeatujemy nie jest już sygnałem o pełnej prędkości więc jakość i moc tego sygnału jest naszym ograniczeniem wydajności. Co więcej w przypadku rozwiązań jednozakresowych (a konkretnie z jednym radiem) następowało obcinanie wydajności o połowę. Wynikało to z tego, że radio musiało obsłużyć dwie transmisje – jedną było połączenie z routerem a drugą z łączącym się z nim klientem.

I tu dochodzimy do sedna – właściwie artykuł powinien nosić tytuł: jak zwiększyć zasięg sieci bezprzewodowej WiFi bez znacznej utraty wydajności? Nie trzymając was w niepewności – taką szansę daje nam użycie repeaterów dwuzakresowych. Oczywiście pod warunkiem, że potrafią one pracować w takim trybie, że jedno radio służy do połączenia ‘z bazą’ 😉 a drugie obsługuje klientów. W takim trybie pracują repeatery TP-Linka więc poprosiliśmy o wypożyczenie nam tych urządzeń do testu. Ekipa TP-Linka tak się nakręciła na ten test, że przysłali nam cały zestaw – 4 modele od najprostszego AC750 aż do najbardziej wypasionego AC1750. Konkretnie modele RE200, RE210, RE355 oraz RE450.

Zestawiliśmy sobie proste środowisko testowe – 3 pokoje, dwie ściany, router w pierwszym, klient w ostatnim, repeater po środku. Połaczenie repeater<->router było realizowane w częstotliwości 2,4GHz a lokalna sieć bezprzewodowa rozsiewana na 5GHz. Dokładnie jak na obrazku.

Dlaczego tak? Po pierwsze 2,4GHz zapewnia większy zasięg a po drugie wszystkie routery obsługują 2,4GHz a tylko niektóre 5GHz. Od strony wydajności i tak interfejs 2,4GHz jest węższym gardłem więc nie stanowiło to problemu. Takie połączenie jest według nas optymalne.

Jakie były wyniki testu? Nie zdradzę tego teraz, napiszę tylko, że wydajność przesyłu na dwóch pasmach w stosunku do transmisji na jednym paśmie potrafiła wzrosnąć kilkukrotnie. Żeby poznać szczegóły musicie przebić się przez pitolenie naszych prowadzących na filmie:


OK., żeby zaoszczędzić sobie fali hejtu ze strony osób nie łapiących dowcipów Bartka i Tomka podpowiem, że wyniki zobaczycie w 9:45 minucie filmu.

Serdeczne dzięki dla TP-Linka za wypożyczenie stuffu… znaczy się repeaterów do testów. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego materiału oraz obejrzeniu filmu wiecie już jak zwiększyć zasięg sieci bezprzewodowej w swoim mieszkaniu czy domu. Zapraszamy do komentowania oraz subskrypcji naszego kanału!Jedna odpowiedź do “Jak zwiększyć zasięg sieci bezprzewodowej WiFi? Test praktyczny repeaterów dwuzakresowych.”

  1. IRC napisał(a):

    … tester wyklęty …? ;P

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.