3 sposoby na zwiększenie zasięgu sieci (bezprzewodowej)

Wiele osób boryka się ze zbyt małym zasięgiem sieci. Zazwyczaj w naszych domach instalujemy router w miejscu gdzie mamy podłączone łącze od dostawcy Internetu. Niezależnie od tego czy jest to linia telefoniczna i wykorzystujemy połączenie ADSL lub VDSL, gniazdo kablówki czy zakończenie łącza światłowodowego, często zdarza się, że router nie znajduje się w optymalnym miejscu domu czy mieszkania. Często jest to korytarz zamknięty na resztę mieszkania a nawet jeśli jest to salon to i tak okazuje się, że sygnał bezprzewodowy nie dociera do sypialni czy na piętro. O temacie zasięgu pisaliśmy i mówiliśmy już wielokrotnie, ale dzisiaj chcielibyśmy te informacje uporządkować. Omówimy pokrótce 3 różne sposoby na zwiększenie zasięgu sieci tak abyśmy mogli cieszyć się dostępem do niej w miejscach w których aktualnie dostępu nie mamy.

Repeatery

Repeatery zwane też wzmacniaczami czy extenderami. Jak zwał tak zwał, zasada działania pozostaje bez zmian. Repeater odbiera sygnał od routera podłączonego do łącza internetowego a następnie wzmocniony rozsyła dalej. Technicznie nie jest to do końca właściwa definicja, nie mniej w miarę oddaje zasadę działania. Należy pamiętać, że repeater musi być umieszczony w takim miejscu aby połączenie z routerem odbywało się z rozsądną prędkością, inaczej mimo tego, że repeater zaoferuje dobrą jakość połączenia dla komputera/telefonu/tabletu prędkość będzie marna.

Repeater zasadniczo tworzy nową sieć bezprzewodową (mimo tej samej nazwy – SSID), ale ograniczony jest prędkością z jaką łączy się z routerem. Należy też pamiętać, że repeatery działające na jednej częstotliwości obcinają pasmo o połowę (w praktyce oczywiście nawet więcej) – muszą odebrać dane z routera i wysłać je do komputera w tej samej jednostce czasu. Znacznie lepiej sprawdzają się routery dwuzakresowe – łącząc się z routerem na paśmie 2.4GHz i wysyłając dalej w paśmie 5GHz.

Zalety repeaterów:

 • Dość łatwe w rozmieszczeniu i instalacji
 • Niejako z zasady zapewniają dostęp do sieci bezprzewodowej
 • Stosunkowo niska cena – potrzebujesz tylko jednego urządzenia

Wady repeaterów:

 • Ograniczanie pasma (szczególnie dla wersji jednozakresowych – 2.4GHz)
 • Przeciętna wydajność, zmniejszająca się wraz z oddalaniem się od repetera
 • Wysoki ping

Więcej o repeterach mówiliśmy w jednym z naszych odcinków na youtube

Powerline

ObrazPowerline to rozwiązanie umożliwiające przesyłanie danych przy użyciu kabli energetycznych, elektrycznych, zasilających – różnie się je nazywa, ale chodzi generalnie o kable dostarczające prąd do gniazdek w naszym domu. W związku z tym, że nasze komputery czy tablety zazwyczaj podłączamy do gniazda zasilającego w ścianie (wiem, nie jest to wielkie odkrycie) to użycie sprzętu typu powerline nasuwa się niejako automatycznie. Należy pamiętać, że nie wszystkie sprzęty typu powerline posiadają wbudowany punkt dostępowy, wiele z nich posiada jedynie złącze ethernet RJ-45. Jeśli chcemy mieć również sieć bezprzewodową musimy wybrać model z wbudowanym AP (access pointem) lub podłączyć AP na kablu ethernet.

W użyciu sprzętu powerline występują pewne ograniczenia.

 • Po pierwsze musimy użyć dwóch adapterów – po jednym na każdym końcu linii. Czyli jeden łączymy blisko routera i podłączamy go do niego kablem a drugi w interesującym nas miejscu w którym nie mamy zasięgu.
 • Po drugie – oba (albo nawet oba trzy lub oba cztery ;)) adaptery muszą być fizycznie ze sobą połączone w tablicy rozdzielczej co w praktyce sprowadza się do pracy na tej samej fazie. Fazie elektrycznej oczywiście.
 • Po trzecie – aby osiągnąć wyższe prędkości transferu konieczne jest posiadanie w domu czy mieszkaniu instalacji ‘nowego’ typu – z wydzielonym przewodem ochronnym. Rozwiązania pozwalające na osiągnięcie wyższej wydajności korzystają z tego przewodu w celu transmisji danych. Więcej o tym dowiecie się z naszego filmu na youtube.
 • Po czwarte i ostatnie – prędkość osiągana przez rozwiązania powerline na starych instalacjach… nie powala.

Zaletą z pewnością jest możliwość uzyskania dość wysokich prędkości transferu w stosunku do rozwiązań WiFi co umożliwia np. w miarę sensowne korzystanie z zasobów NAS.

Zalety powerline:

 • Możliwość uzyskania przyzwoitych prędkości
 • Stosunkowo prosty montaż

Wady powerline:

 • Stosunkowo wysoka cena
 • Dopłata do funkcji bezprzewodowej lub konieczność podłączenia dodatkowego AP
 • Konieczność używania kolejnych urządzeń do ‘każdego punktu’ który chcemy podłączyć – problem eliminowany w pewnym sensie przez rozwiązania z funkcją AP.

Zwykły drut 🙂

Oczywiście nie jest on taki zwykły bo musi być to skrętka komputerowa spełniająca wymogi kategorii. Jeśli chcecie zgłębić ten temat to polecamy artykuł na stronie linkbasic.eu. W praktyce podpowiemy, że dla większości instalacji wystarczy kabel kategorii 5e, przy większych odległościach (>70m) i wymaganiach co do transferu warto rozważyć kategorię 6A. Wydawać by się mogło, że położenie kabla jest to rozwiązanie najbardziej oczywiste. Z jakiegoś powodu jest ono jednak pomijane przez większość użytkowników. Właściwie posiada same zalety i niewiele wad.

Po pierwsze osiągana prędkość jest zgodna z prędkością portu routera z którym się łączymy. Poprawnie położony i zakończony kabel nie wnosi praktycznie żadnych strat. Zaleta numer dwa to cena – w porównaniu do cen urządzeń typu powerline kabel nie kosztuje praktycznie nic. Wadą jeśli można to tak nazwać jest konieczność wykonania prac montersko – budowlanych – wiercenia, układania kabla, czasami jakiś korytek. Najlepiej kabel poprowadzić w trakcie remontu, wtedy możemy położyć go nawet pod tynkiem. W przypadku gdy nie ukryjemy kabla pewną wadą może być estetyka – WAF (wife acceptance factor) dla takiej instalacji jest dosyć niski. Wykonanie instalacji wymaga też umiejętności obsługi narzędzi (a również ich posiadania, tudzież posiadania kogoś od kogo można je pożyczyć). Nie mówię tu tylko o wiertarce, ale również o narzędziach do zakańczania przewodów (nóż uderzeniowy, zagniatarka zwana też zaciskarką). Oczywiście całość prac możemy zlecić. Na rynku istnieją oczywiście firmy specjalizowane, takie jak np. suit.com.pl, które usługę wykonają szybko i profesjonalnie. W takim wypadku jednak odpadnie nam jedna zaleta tego rozwiązania – niska cena. Nadal jednak będziemy mieć rozwiązanie najlepsze technicznie 🙂

A co z kwestią WiFi? Kabel oczywiście sam z siebie WiFi nam nie zapewni, ale zapewni to, że możemy do niego podłączyć AP (punkt dostępowy) lub router w trybie AP (podłączenie routera w trybie router mija się z celem).

Zalety użycia kabla:

 • niska cena
 • wysoka wydajność – w tym niski ping na którym zależy graczom!

Wady użycia kabla:

 • konieczność położenia kabla 🙂
 • dołożenie funkcjonalności WiFi wymaga dokupienia AP

Podsumowując

Nie ma rozwiązania idealnego, ze zbioru cech: wydajność, niska cena, łatwość instalacji zawsze możemy wybrać tylko dwa. Jest to klasyczny dylemat. Powerline’y są łatwe w instalacji i oferują przyzwoitą wydajność, kosztują jednak nie mało. Repeatery są łatwe w instalacji, stosunkowo tanie, ale wydajność potrafi płatać figle. Kabel jest tani, zapewnia wysoką wydajność, ale przy jego montażu trzeba się napracować.

Wszystkim majsterkowiczom, bohaterom domu czy innym Bobom Budowniczym (a raczej Mario Budowlańcom ;)) gorąco polecamy zbudowanie sieci na bazie skrętki komputerowej. Jest to rozwiązanie klasy korporacyjnej 😉 zapewniające najwyższą wydajność. Co więcej – przy okazji można pomyśleć o zbudowaniu sieci pod monitoring IP. Kabel ma również tę zaletę, że możemy zasilić kamery poprzez PoE i rozmieścić je w dowolnym miejscu na elewacji budynku. Więcej o monitoringu w naszych materiałach na youtube.

Planujemy wypuszczenie materiału video ilustrującego powyższy artykuł. Niestety ze względów osobowych jego powstanie się opóźni. Zasubkrybuj nasz kanał na YT żeby go nie przeoczyć!Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.