Jak zbudować domową sieć z dostępem do Internetu?

Jak pewnie zdążyliście zauważyć, bohaterowie 8level’owej „net-story” zwracają uwagę na mnogość możliwości wyboru sprzętu do budowy domowej sieci.

Rynek oferuje tyle opcji, że nie jeden użytkownik zdążyłby się w tym wszystkim pogubić już na wstępie. W tym poradniku, postaramy się wyjaśnić jak dobrać najodpowiedniejszy sprzęt dla naszych potrzeb.

Aktualnie najpopularniejszym sposobem dostępu do Internetu w Polsce są łącza stałe w technologii ADSL. Dostawcą tego typu łącz są: TPSA (Neostrada, Internet DSL), Netia (Net24, BiznesNet, BiznesNet24, SuperNet24), Dialog (DialNet) oraz (po uwolnieniu tzw. pętli lokalnej) wielu innych operatorów korzystających z infrastruktury TPSA. Do korzystania z tego typu dostępu do Internetu konieczny jest modem ADSL. Modemy ADSL dostarczane przez dostawców Internetu posiadają zazwyczaj jedynie złącze USB, umożliwiające podpięcie tylko jednego komputera. Gdy komputerów do podłączenia jest więcej lub chcemy skorzystać z sieci bezprzewodowej do podłączenia notebooka, musimy zastosować router z modemem ADSL.

Drugim sposobem podłączenia się do Internetu jest możliwość skorzystania z oferty telewizji kablowych. Modemy służące do podłączenia się do sieci kablowej dostarczane są przez same sieci. Praktycznie wszystkie modemy posiadają co najmniej złącze Ethernet RJ-45. Dzięki temu złączu możemy do nich podłączyć router i współdzielić połączenie do Internetu dla wielu komputerów.

Na terenach o słabiej rozwiniętej infrastrukturze teleinformatycznej popularność zdobyły rozległe sieci bezprzewodowe. Do podłączenia klientów w ten sposób, wykorzystywane są anteny zewnętrzne i karty sieciowe bezprzewodowe lub punkty dostępowe pracujące w trybie klienckim. Także w tym przypadku istnieje możliwość współdzielenia łącza przez wiele komputerów, również bezprzewodowo. W tym przypadku konieczne jest użycie routera z trybem WISP lub punktu dostępowego z trybem klienckim i dodatkowo współpracującego z nim routera (chyba, że mamy do dyspozycji Acces Point z funkcją routera – wtedy wystarczy nam jeden sprzęt).

W ostatnich dwóch latach obserwujemy znaczący wzrost zaangażowania także operatorów telefonii GSM w dostarczaniu Internetu. Dostęp odbywa się przy pomocy technologii bezprzewodowych – LTE, HSDPA, UMTS, EDGE, GPRS.

Już we wstępie widać, że mamy cztery możliwości. Aby było wygodniej przeskoczyć do interesującego nas zagadnienia, klikamy w odpowiedni typ sposobu dostępu do Internetu, dostarczanego przez naszego operatora:
•    ADSL / (Konfiguracja)
•    KABLÓWKA (lub sieci osiedlowe) / (Konfiguracja)
•    RADIÓWKA (WISP) / (Konfiguracja)
•    3G ; 3.5G ; LTE / (Konfiguracja)6 odpowiedzi na “Jak zbudować domową sieć z dostępem do Internetu?”

 1. www.rumafia.com napisał(a):

  I take pleasure in, result in I discovered just what I used to be taking a look for.
  You have ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a great day.
  Bye

 2. ziutek napisał(a):

  Serdecznie dziękuję.
  Szkoda że wcześniej nie trafiłem na Waszą stronę.Ten artykuł powinien przeczytać każdy użytkownik komputera.Muszę przyznać że dopiero po przeczytaniu tego poradnika mogę, i tak z pewną skromnością, powiedzieć że wiem co to jest internet.
  Powodzenia,

 3. marabut napisał(a):

  Dzielenie dostępu do internetu z tzw.radiówki można też zrealizować za pomocą jednego routera(np.Airlive G.DUO) .Ma on dwa moduły radiowe.Jedna antena łączy z dostawcą a druga obsługuje sieć domową.Ja tak mam i świetnie działa.

 4. czesman napisał(a):

  Nareszcie znalazłem to czego od dawna szukałem .Poradnik napisany przystępnie i zrozumiale .
  Dobra robota .

 5. Big Banner napisał(a):

  Bardzo nam miło! Jeśli udało nam się rozwiązać jakiś problem, już oznacza to, że warto to robić!

  Pozdrawiam,

 6. Paweł napisał(a):

  Witam,
  Jestem szczerze zachwycony Waszym poradnikiem.
  Dla mnie ,kompletnego laika w temacie sieci , stanowi rewelacyjny wstęp do zrozumienia czegoś co wydawało mi się nie do ogarnięcia.
  Poradnik jest bardzo przejrzysty i napisany w bardzo przystępny sposób.
  Czegoś takiego szukałem.
  Przeczytam Waszą stronę od A do Z bo wiem, że dużo się tu nauczę.
  Wielkie dzięki i powodzenia w dalszym rozwoju .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.