Wielu przedsiębiorców, którzy posiadają własną linię produkcyjną, zdaje sobie sprawę, że obsługa różnych zaawansowanie automatycznie maszyn nie jest wcale prosta. Samo projektowanie i konstruowanie maszyn, które mają wykonywać zamierzony proces jest bardzo skomplikowane i wymaga zaangażowania wielu inżynierów. Wiedza i umiejętności z dziedziny automatyki i robotyki nie zawsze jest wystarczająca, ponieważ konieczna jest ingerencja informatyków i automatyków, którzy stworzą odpowiedni system. Sprawowanie scentralizowanego nadzoru nad procesami produkcyjnymi to główne narzędzie, które umożliwia działanie całej konstrukcji.
Scada system – za co odpowiada?
Najbardziej rozpowszechnionym systemem nadzorującym jest tzw. scada system, który ma podwójną rolę. Program ma za zadanie nie tylko dostarczać użytkownikowi wszelkich potrzebnych informacji o działaniu systemu produkcyjnego, ale także umożliwiać kontrolowanie i wprowadzanie danych. Co ciekawe system posiada swoje odpowiednie zabezpieczenia i podczas wprowadzania zmian konieczna jest weryfikacja, która później zostaje zapamiętana. System scada sprawdza się także do nadzorowania pracy produkcji oraz ewentualnego informowania o usterkach poprzez wskaźniki i alarmy – bardziej zaawansowane wersje dają podpowiedzi jak problem usunąć. Odpowiednia kontrola produkcji pomaga zwiększyć jej wydajność i zminimalizować koszty utrzymania.
Systemy sterowania DCS
Inny system, który jest połączony ze scada to DCS (Distributed Control System). Jest to rozproszony system, który sprawuje kontrolę nad obiektami automatycznymi na różnych płaszczyznach. Zarówno scada system, jak i DCS są bezobsługowe i rzadko jest konieczna ingerencja operatora. Bardzo innowacyjnym rozwiązaniem jest połączenie systemów wraz z telefonem bądź komputerem właściciela – wtedy, w razie wystąpienia awarii alert zostanie wysłany na e-mail bądź w wiadomości SMS. Taka opcja jest niezwykle wygodna i pozwala szybko podjąć działania w przypadku awarii, wykorzystując możliwości nowoczesnych systemów sterowania.