Przemysł wyjątkowo korzysta na automatyzacji i rozmaitych skomputeryzowanych system zarządzania produkcją. Wtryskarki czy wytłaczarki, które pozwalają na wiele sposobów kształtować i modyfikować półprodukty i materiały oraz surowce, stanowią bardzo istotny element każdej linii produkcyjnej. Niektóre maszyny wtryskowe są jednostanowiskowe i wymagają tylko jednego operatora, inne natomiast są bardzo uniwersalne i wielozadaniowe – do ich obsługi może być potrzebna jedna lub więcej osób, ale mogą być także maksymalnie zautomatyzowane i zarządzane przez sterowniki, czujniki i napisany specjalnie dla nich program. W zależności od potrzeb danego producenta i aktualnej konfiguracji jego linii produkcyjnej – wtryskarki można stale rozbudowywać i implementować je do nowych układów, przydzielając im nowe działania.
Wtryskarki i inne zdobycze technologiczne w przemyśle
Maszyny wtryskowe bardzo mocno przyspieszyły proces produkcji wielu towarów jak i półproduktów. Przede wszystkim ułatwiły człowiekowi wykonywanie skomplikowanych technicznie czy manualnie czynności, zmieniając stopniowo jego rolę z bezpośredniego wykonawcy na operatora maszyny. Maszyna sama w sobie działa szybciej i lepiej radzi sobie z dużymi obciążeniami, może także obsługiwać surowce i materiały niebezpieczne dla człowieka. Co bardzo istotne w dużych zakładach produkcyjnych – awaria jednej wtryskarki czy wyłączenie jednego stanowiska z całego systemu, nie powoduje unieruchomienia produkcji w pozostałych częściach.
Kontrola jakości oraz wyższe bezpieczeństwo pracowników
Znacznie łatwiej kontroluje się również jakość produktów schodzących z takiej zautomatyzowanej linii, głównie dzięki licznym sterownikom i czujnikom sprawdzającym w czasie rzeczywistym zgodność wykonanych elementów z zaprogramowaną normą. Maszyny wtryskowe stanowią zawsze element większego systemu zarządzania produkcją, więc biorą również udział w bieżącym raportowaniu wyników i umożliwiają śledzenie wyników całej linii jak i jej pojedynczych elementów. Dzięki temu, że same sygnalizują napotkane problemy i posiadają wiele czujników regulujących pracę maszyn wokół, są również znacznie bezpieczniejsze dla operatora i użytkownika, wyraźnie zmniejszając ryzyko jakiegokolwiek groźnego wypadku na miejscu pracy.