Technologia 5G – przyszłość sieci komórkowych

Przyszłość internetu i telefonów komórkowych należy do technologii 5G! Prężny rozwój sieci piątej generacji staje się na naszych oczach faktem dokonanym i niesie ze sobą liczne zalety, odpowiadając na stale rosnące zapotrzebowanie klientów.

Początki sieci 5G

Sieć 5G ma swoją całkiem długą historię. Na początku XXI wieku programiści wiedzieli, że sieci 3G, a nawet 4G nie będą w stanie obsługiwać sieci komórkowej, której rozwój sprawił, że telefon służący dotąd do prostej komunikacji i wysyłania smsów, został zaprzęgnięty także do internetowej nawigacji i obsługi aplikacji wideo. Ponieważ opóźnienie sieci 4G było zbyt duże dla odpowiedzi w czasie rzeczywistym, wielu badaczy zaczęło opracowywać nową generację sieci komórkowych. Co ciekawe, pionierem na tym rynku okazała się Korea Południowa.

Zalety technologii 5G

Jeżeli chodzi o sieć 5G, to charakteryzuje się ona większą prędkością transmisji oraz mniejszymi opóźnieniami, a co za tym idzie, większą zdolnością zdalnego wykonywania połączeń i możliwością podłączenia wielu urządzeń na raz. Charakterystyczną cechą jest ponadto możliwość implementacji sieci wirtualnych (network slicing – krojenie sieci), zapewniająca łączność lepiej dopasowaną do indywidualnych potrzeb klienta. Dla przeciętnego użytkownika internetu istotna jest sama szybkość pobierania danych z sieci. Podczas gdy w przypadku 4G wynosiła ona w teorii tylko 300 Mb/s, teraz internauci mogą się cieszyć przepustowością pozwalającą na pracę w oszałamiającej prędkości do 20 Gb/s. Poza tym zwraca się uwagę na stabilność sieci oraz energooszczędność rozwiązania 5G. Zużycie nawet stukrotnie mniejsze w porównaniu do swej poprzedniczki, świetnie wpisuje się w założenia promowanego wszędzie Zielonego Ładu. Nic zatem dziwnego, że internet 5G w Polsce także znajduje swoje miejsce, pomimo początkowego sceptycyzmu w tej materii.