Druga dekada XXI wieku przyniosła dalszy rozwój technologii sieci internetowej i komórkowej. Chociaż technologia 2G wciąż jest wykorzystywana podczas rozmów i smsowania, natomiast za pomocą 3G można surfować po sieci, oba te standardy przechodzą w Polsce do lamusa. Trzyma się nadal mocno 4G, ale przyszłość należy już do najnowszej technologii…
Mity na temat technologii 5G
„5G to sieć śmiertelnie niebezpiecznych anten ustawionych w całym kraju w odległościach co 50-200 metrów od siebie i nawet 15 metrów od domów. One będą promieniować na WAS 24 godziny na dobę, po czasie zachorujecie na raka’’. Ten niewiarygodny fake news, który pojawił się w sieci w roku 2019, pokazuje w bolesny sposób, że wprowadzenie na polski rynek technologii 5G nie przeszło bez nieporozumień i problemów. Na szczęście ostatecznie zwyciężył rozsądek i stopniowo obalono wszelkie mity narosłe przez ostatnie lata.
Wprowadzenie sieci 5G w Polsce
Komisja Europejska postawiła kraje członkowskie Wspólnoty przed istotnym wyzwaniem. Otóż do roku 2025 powinien zaistnieć niezakłócony dostęp do sieci 5G na wszystkich obszarach miejskich i na wszystkich głównych szlakach komunikacyjnych. Dalszy rozwój został uwzględniony także w założeniach programowych „Nowego Ładu”, a rząd liczy na szybkie wyeliminowanie białych plam z mapy Polski.
Jeszcze większym refleksem wykazali się natomiast operatorzy poszczególnych sieci komórkowych w Polsce. Zaczęli oni wdrażać stosowne procedury już w roku 2020, widząc w tym nowym rozwiązaniu szansę na zwiększenie swoich zasięgów, a także dochodów. Nic w tym dziwnego! Sieć 5G to mniejsze opóźnienia, o wiele większa mobilność i przepustowość w porównaniu z wcześniejszą technologią 4G. Te ulepszenia sieci będą miały daleko idący wpływ na to, jak Polacy żyją, pracują i bawią się. Internet 5G w Polsce to śmiałe spojrzenie w przyszłość! Ważne to szczególnie w tym trudnym okresie pandemicznym, z którym się zmagamy.